[FOTO] Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Świdnickie koło PSONI bierze udział w akcji

czwartek, 6.10.2022 11:47 971 4

Na tę chorobę cierpi 17 milionów ludzi na świecie. 6 października obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Tego dnia w Polsce, w ramach obchodów, Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną #17milionów. Wszystko po to, aby niepełnosprawność nie była tabu. Świdnickie koło PSONI dołącza do akcji.

 Członkowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy podnoszą świadomość społeczną na temat codziennego funkcjonowania, potrzeb oraz problemów z jakimi zmagają się chorzy na mózgowe porażenie dziecięce i nie tylko. Zarząd i członkowie Stowarzyszenia świdnickiego koła PSONI uczą, rehabilitują i opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Organizują imprezy, dbają o rozwój i promują dzieci, młodzież i dorosłych z niepełnosprawnością w mieście i powiecie. Dzisiaj świętowali Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

 - Rehabilitacja jest właściwie jedyną sprawdzoną formą leczenia dostępną dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Czasem pozwala osiągać nieosiągalne, ale żeby mogła to zrobić musi być prowadzona regularnie i systematycznie – najlepiej codziennie. Praca z naszymi podopiecznymi przynosi wielką radość i satysfakcję, a ich osiągnięcia psychoruchowe napełniają nas dumą -  mówi Edyta Karaszewska, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego  w Świdnicy.

  O godz. 19.00 w całej Polsce każdy może okazać solidarność z osobami z MPD zaświecając lampki, świece czy latarki w kolorze zielonym. Obchody święta mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat tej dysfunkcji. W ramach akcji poszukuje się pomysłów i rozwiązań, które mogą być zastosowane dla osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, w celu zapewnienia im komfortu  i lepszego funkcjonowania w codziennym życiu. Wszystko po to, aby niepełnosprawność nie była tabu. 

 Porażenie Mózgowe to grupa nieodwracalnych zaburzeń funkcji ruchu i postawy ciała, którym towarzyszą różnie wyrażone dysfunkcje czuciowe, umysłowe, dotyczące narządów zmysłów, postrzegania, przemieszczania się, kończyn górnych. Deficyty ruchowe u osób z porażeniem mózgowym to nie tylko trudności z wykonaniem, ale także planowaniem i koordynacją ruchu.

 Jak przebiega kampania #17milionów? W ramach tegorocznej edycji kampanii, podobnie jak w latach ubiegłych, zaplanowana została seria działań, które zachęcą do zapoznania się z informacjami o MPD:

  • 6 października o godz. 19.00 w Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego w całej Polsce na kolor zielony podświetli się kilkadziesiąt budynków
  • po raz kolejny 1 października wystartowało wyzwanie sportowe „#17milionówmetrów”, polegające na łącznym przebyciu 17 mln metrów przez ludzi dobrej woli, jako gestu solidarności z osobami dotkniętymi MPD. W ubiegłym roku wspólnie ochotnicy pokonali ponad 24 miliony metrów, zobaczymy ile metrów uda się przemierzyć w tym roku.

Dołącz do wyzwania #17milionówmetrów poprzez aplikację Strava: https://www.strava.com/clubs/1075609 lub przesyłaj nam screeny swoich wyników poprzez formularz: https://kolorowyswiat.org/pl/17milionowmetrow

Im będzie nas więcej, tym łatwiej i szybciej uda się osiągnąć wynik #17milionówmetrów

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Mimi czwartek, 06.10.2022 13:35
Każdy rozumny człowiek wie, że to bez sensu. Smutne,...
O czwartek, 06.10.2022 17:36
Tzn co jest bez sensu?
Dd czwartek, 06.10.2022 20:40
Dobrze ktoś napisał "rozumny" . Ty jesteś przykładem nie rozumnego.
Nierozumny czwartek, 06.10.2022 23:22
A tak konkretnie?