komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

[FOTO] Świdnicka premiera filmu o polskich sufrażystkach

czwartek, 10.10.2019 08:50 , komentarze: 0 , odsłony: 2383
kategorie artykułu:

"Siłaczki" w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego to opowieść o polskich emancypantkach, które całą swoją energię skupiały na walce o równe prawa kobiet i mężczyzn. 9 października w sali teatru w Świdnicy odbyła się premiera filmu. Pomysłodawczynią projekcji była Jolanta Słabicka, wiceprzewodnicząca Forum Równych Szans i Praw Kobiet w Polsce i kandydatka na Sejm Lewicy.

- Czas docenić nasze prababki. Film w reżyserii Magdy Dzido i i Piotra Śliwowskiego "Siłaczki", dzięki któremu możemy prześledzić historię polskich sufrażystek. To one wywalczyły dla swoich rodaczek, córek, ale i dla nas,prawo do głosowania i kandydowania.To dzięki nim Polki były w światowej awangardzie. Prawa wyborcze uzyskałyśmy przecież przed Szwedkami, Brytyjkami i Francuzkami. Chcemy całego życia - krzyczała mała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także też obyczajowym. Udało się nam. Dlatego dziś musimy to docenić - mówiła ze sceny Jolanta Słabicka.

"Siłaczki" to pierwszy tego typu film w polskiej kinematografii. Dotąd w zasadzie żaden twórca nie opisał walki polskich kobiet o swoje prawa. Za kamerą stanęli ramię w ramię Marta Dzido oraz Piotr Śliwowski. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich właśnie opowiada fabularyzowany dokument. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą - bo – jak krzyczała do tłumów Zofia Daszyńska- Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:  Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

W tym miejscu warto wspomnieć, że statystkami w filmie były świdnickie aktywistki: Jolanta Słabicka, Diana Szwed, Ewa Zapolna oraz Emilia Więckowska.

 

Wasze komentarze

niedziela, 12.7.2020 19:51
piątek, 10.7.2020 14:17
2
środa, 8.7.2020 11:26
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki