komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

[FOTO] "Świdnickie jaskółki" znalazły swoje miejsce. W Świdnicy powstały mieszkania wspomagane

poniedziałek, 20.5.2019 13:35 , komentarze: 2 , odsłony: 3225
kategorie artykułu:

1 kwietnia miasto Świdnica w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej rozpoczęło realizację projektu pn. „Świdnickie Jaskółki”. Jest on odpowiedzią na potrzeby w zakresie zwiększenia samodzielności osób w procesie integracji społeczno-zawodowej. 20 maja odbyło się uroczyste otwarcie budynku, w którym zamieszkało już 30 osób potrzebujących wsparcia.

Sam projekt stanowi część budowanego trwałego systemu wspierania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, niesamodzielnych, bezdomnych, z niepełnosprawnościami, z zaburzeniami psychicznymi, opuszczających pieczę zastępczą.  Z przeznaczeniem na realizację zadania w 2018 roku przebudowano budynek przy ul. 1 Maja 23 w Świdnicy, przystosowując pomieszczenia na mieszkania wspomagane. W sumie przygotowano 20 lokali mieszkalnych.

Ten wzorcowy projekt w skali całego kraju będzie trwał przez kolejne 3 lata, w trakcie których zostanie udzielona pomoc w usamodzielnieniu się kilkudziesięciu osobom.

- Serdecznie dziękuję pracownikom ośrodka pomocy społecznej i fundacji, którzy wiele miesięcy pracowali nad tym wszechstronnym i skomplikowanym projektem. Jestem dumna ze współpracy naszych instytucji z różnymi organizacjami pozarządowymi, co jak widać skutkuje kolejnym już wspólnym projektem społecznym finansowanym ze środków europejskich. Otrzymane, tak wysokie dofinansowanie na cele społeczne, to osiągnięcie naszego miasta, które przełoży się na poprawę życia wielu osób wymagających specjalistycznego wsparcia - mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

W budynku na poziomie piwnicy zbudowano pralnię z suszarnią, pomieszczenie integracyjne z salą dla dzieci oraz pomieszczenia pomocnicze. Zamontowano również windę, by umożliwić dostęp dla osób niepełnosprawnych. Mieszkania doposażono m.in. w meble, specjalistyczne łóżka, sprzęt RTV i AGD. Sfinansowane zostaną także usługi opiekuńcze i zajęcia edukacyjne dla przebywających tam osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i starszych.

Podopieczni mogą także korzystać na co dzień z zajęć przygotowanych przez terapeutów czy też pomocy psychologa.

Wszystko to w założeniu ma sprawić, że osoby na co dzień wykluczone ze społeczeństwa z uwagi np. na swoją niepełnosprawność czy też zwykłą nieporadność będą mogły nauczyć się żyć i rozwinąć swoje skrzydła. Stąd też nazwa całego przedsięwzięcia "Świdnickie Jaskółki".

Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie Świdnica otrzymała najwyższą dotację na Dolnym Śląsku w konkursie na organizację usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i starszych wychodzących z bezdomności i innych kryzysów. Kwota unijnego dofinansowania to 2 828 944 zł, przy całkowitej wartości projektu - 2 980 844 zł. Wnioskodawcą była Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, a partnerem Gmina Miasto Świdnica. 

- Program pn. „Świdnickie Jaskółki” jest ważnym, społecznym dopełnieniem projektu infrastrukturalnego, czyli gruntownej przebudowy budynku przy ul. 1 Maja 23. Wyremontowany obiekt służy najbardziej potrzebującym mieszkańcom, którzy zostali zakwalifikowani do udziału przez wielu specjalistów. Ta rekordowa dotacja ze środków Unii Europejskiej to już druga w ramach kompleksowego podejścia miasta do osób szczególnie potrzebujących. Tak wysokie dofinansowanie na cele społeczne, to osiągnięcie naszego miasta, które przełoży się na poprawę życia wielu osób wymagających specjalistycznego wsparcia - mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy.

W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do projektu zakwalifikowano pierwszych 30 osób, w tym 7 dzieci. Znalazły się wśród nich zarówno osoby samotne, jak i rodziny z dziećmi oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

- Są to świdniczanie, którzy w pierwszej kolejności potrzebują zapewnienia schronienia, połączonego z trenowaniem ważnych czynności życia codziennego, jak dbanie o dzieci, zarządzanie budżetem domowym, prowadzenie gospodarstwa domowego, dbanie o własne zdrowie, wyjście z zadłużenia. W zależności od indywidualnej sytuacji, uczestnicy projektu obejmowani są wsparciem asystenta, którego zadaniem jest uczenie samodzielności, pomaganie, a nie wyręczanie. Asystent podpowiada, jak wykonać najprostsze czynności, takie jak zakupy, ugotowanie obiadu, posprzątanie, zrobienie prania – mówi dyrektor MOPS w Świdnicy, Violetta Kalin.

Czas pobytu w mieszkaniu wspomaganym wynosi 6 miesięcy, dla osób chorych do 12 miesięcy.

Zakończenie projektu przewidziano na 31 marca 2022 roku. Docelowo zmierza on do usamodzielnienia 90 osób, potrzebujących wsparcia w procesie integracji społecznej, a tym samym do wzrostu ich możliwości samodzielnego funkcjonowania, w tym utrzymania mieszkania oraz łączenia życia osobistego i zawodowego.

 

Wasze komentarze

Świetny projekt. Szansa na normalne życie..
wtorek, 21.05.2019 23:47 autor:
piątek, 10.7.2020 14:17
2
środa, 8.7.2020 11:26
środa, 8.7.2020 10:17
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD