komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 12 listopada 2019

Renaty, Witolda

[FOTO] Święto Niepodległości w Słoneczku

piątek, 8.11.2019 08:08 , komentarze: 0 , odsłony: 331
kategorie artykułu:

Już niebawem 11 listopada – Święto Niepodległości. Radosny dzień dla każdego Polaka. Ale też skłaniający do refleksji nad wkładem wielu pokoleń w walkę o niepodległość, naszą wolność i polskość. Nie można budować tożsamości narodowej bez odniesienia się do historii, bez wspomnienia osób, które polskość budowały i wysławiały nasz kraj w świecie. Dlatego już w przedszkolu dzieci poznają informacje o Polsce. 

Zbliżające się Święto Niepodległości stało się okazją do rozwijania tożsamości narodowej u dzieci w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko”. W tygodniu poprzedzającym ten uroczysty dzień przedszkolaki poznawały wiadomości na temat naszego kraju i  historii. Uczyły się odczytywania mapy - wyszukiwania ważniejszych miast, rzek, regionów Polski. Poznając symbole narodowe uczyły się szacunku do nich. Nauczyły się czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego i śpiewały hymn w postawie zasadniczej. Wykonywały też wiele prac plastycznych nawiązujących do 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Po wysłuchaniu polskich legend, samodzielnie przedstawiały je wykorzystując m.in. sylwetki legendarnych postaci. 

Największy wkład w uczczenie Święta Niepodległości w „Słoneczku” wniosły dzieci z IV grupy pod kierunkiem nauczycielek: Kamili Cygan, Elżbiety Szawiel i Moniki Pieniążek. 9 listopada starszaki wystąpiły przed całą społecznością przedszkolną i zaproszonymi gośćmi: prezydent Beatą Moskal-Słaniewską oraz dyrektorem wydziału edukacji – Tadeuszem Niedzielskim. Małgorzata Anklewicz - dyrektor przedszkola – serdecznie powitała szanownych gości i zaprosiła do obejrzenia występu.   

Przedstawienie przybrało ramy programu „Kocham Cię Polsko”. Pięciu zawodników zmagało się w różnych konkurencjach, wykazując się dużą wiedzą na temat naszego kraju. Było zadanie dotyczące regionalnych strojów oraz  tańców ludowych. Zawodnicy popisywali się znajomością sławnych Polaków, którzy rozsławili Polskę na świecie i odgadywali kalambury na temat naszych sportowców. Musieli wykazać się znajomością wierszy Jana Brzechwy i grą aktorską w przedstawianiu legendy o powstaniu Warszawy. Małą trudność sprawiło pytanie z geografii, ale „telefon do przyjaciela” był pomocnym kołem ratunkowym. Wszyscy zawodnicy doskonale poradzili sobie z zadaniami i jak przystało na wydanie specjalne programu, wszyscy byli zwycięzcami. Były też pytania do publiczności na temat symboli narodowych oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. 

Występ dzieci z IV grupy był z jednej strony bardzo pouczający, a z drugiej - pełen humoru. Ciekawe, humorystyczne przebrania zawodników w połączeniu z ludowymi strojami sprawiły, że przedstawienie było barwne i wzbudzało zainteresowanie, co wydarzy się za chwilę. Były też wzruszające piosenki opowiadające o historii Polski i niepodległości. 

Na zakończenie starszaki wręczyły gościom pamiątkowe kartki – laurki oraz wszystkim widzom upominki – własnoręcznie wykonane flagi Polski. Ciepłe słowa przedszkolaki usłyszały zarówno od pani dyrektor Małgorzaty Anklewicz, jak i pani prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. A później było pamiątkowe zdjęcie i biało-czerwone śniadanie przygotowane specjalnie na tą okazję przez panie kucharki.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 11.11.2019 16:10
czwartek, 7.11.2019 09:01
środa, 6.11.2019 18:05
poniedziałek, 4.11.2019 08:53
poniedziałek, 4.11.2019 07:41
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
SKUP AUT
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec