komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 7 lipca 2020

Cyryla, Estery

[FOTO] Trwa Targira Art., czyli święto sztuki i rękodzieła

niedziela, 16.6.2019 09:57 , komentarze: 0 , odsłony: 3287
kategorie artykułu:

POD PATRONATEM DOBA.PL. Od piątku do niedzieli 16 czerwca w Świebodzicach odbywa się  IX Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. 

W tym roku festiwal sztuki został połączony z przypadającą w 2019 roku 150 rocznicą powstania w Świebodzicach dworca kolejowego. Warto wiedzieć, że zacny jubilat jest świeżo po generalnym remoncie i modernizacji. 

Po uroczystościach na dworcu wszyscy pasażerowie specjalnego pociągu przejadą na halę widowiskowo-sportową przy ul. Mieszka Starego 6 i będą uczestniczyć w  festiwalowych atrakcjach. A wśród nich będą m.in. wystawa zegarów kolejowych wyprodukowanych na Dolnym Śląsku w XIX wieku, wykłady o historii i znaczeniu kolei,   wykład multimedialny Jarosława Jaśnikowskiego o jego twórczości i wizji magicznej kolei w jego obrazach. Jaśnikowski to młody polski malarz, w którego twórczości kolej odgrywa istotną rolę.  Ponadto w tym roku, jako pierwszy Polak, wygrał Europejski Salon Sztuki Fantastycznej organizowany we Francji.

Niewątpliwie największym wydarzeniem jest pierwsza w Polsce autorska wystawa dzieł Pawła Borowskiego – najsłynniejszego obecnie na świecie polskiego artystę tworzącego w szkle. To wielkie wydarzenie kulturalne na skalę krajową. Na wystawie,  ku radości wszystkich kolejarzy, możemy zobaczyć jego „Szklaną lokomotywę”, którą specjalnie dla potrzeb festiwalu wykonał w swojej pracowni. Naturalnie w hali OSIR-u nie zabrakło także i innych dzieł malarstwa, wyrobów rzemiosła artystycznego i nie tylko.

W programie organizatorzy przygotowali  także występy artystyczne i pamiątki. Wśród nich będą m.in. okolicznościowe znaczki pocztowe i ufundowany przez Pocztę Polską kolekcjonerski datownik.

Festiwalowa niedziela to czas autorskich spotkań.  Odbędą się dwie prelekcje. Pierwszą poprowadzi Arkadiusz Dzielawski i opowie o swojej twórczości, prezentując dzieła ze swojej autorskiej wystawy pt. Tylko Czas a na zakończenie posłuchamy Pawła Borowskiego, prezentującego swoje najlepsze dzieła z prywatnej kolekcji.  

***

16 czerwca, niedziela 

godz. 10:30 •projekcja tdw.tv Pałac Ciechanowice dolnośląska perła architektury.

godz. 11:30 •projekcja filmowa prezentująca malarstwo Tomasza Alena Kopery

godz. 12:10 •spotkanie autorskie z panem Arkadiuszem Dzielawskim czołowym polskim malarzu nurtu magicznego realizmu

godz. 13:00 •spotkanie autorskie z Pawłem Borowskim – szkło artystyczne Paweł Borowskie to światowej sławy artysta tworzący w szkle. Prace wykonane w hucie Borowskich zdobią kolekcje m.in. J. Cartera,/ b. prezydenta USA/ Nicolasa Cage czy Whoopi Goldberg

godz. 15:30 •zakończenie głosowania konkursu Grand Prix

godz. 17:00 •rozstrzygnięcie konkursu Grand Prix •losowanie nagród dla publiczności •uroczyste zamknięcie IX Festiwalu Targira-art

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 6.7.2020 08:32
6
piątek, 3.7.2020 08:51
85
czwartek, 2.7.2020 11:09
1
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec