[FOTO] Twierdza Srebrna Góra, Kościół Pokoju i Wielka Sowa w Brukseli? Tak! Trzydniowa wizyta władz Dolnego Śląska w Parlamencie Europejskim
Czy powiaty przejmą budżet, którym dysponuje Urząd Województwa Dolnośląskiego, a nasze gminy będą walczyć z dyrektywą budynkową, której strategia jest przygotowywana w Brukseli? Właśnie na te trudne, ale jednocześnie ważne tematy rozmowy prowadziła polska delegacja z Dolnego Śląska z europarlamentarzystami, która w dniach 3-5 lutego wizytowała w Parlamencie Europejskim.
Wśród przedstawicieli samorządów znaleźli się burmistrzowie, wójtowie, prezydenci i prezesi z naszych powiatów, m.in. Katarzyna Ruszkowska – wójt gminy Stoszowice, Beata Moskal-Słaniewska – prezydent Świdnicy, Dorota Konieczna-Enözel – burmistrz Pieszyc oraz Emilia Pawnuk – prezes Zarządu Twierdza Srebrna Góra oraz biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel.
To właśnie te osoby towarzyszyły przedstawicielom Sejmiku Województwa, marszałkowi Pawłowi Gancarzowi, wicemarszałkowi Michałowi Rado oraz prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi.
W ciągu trzech dni w Brukseli, stolicy Belgii i siedzibie instytucji Unii Europejskiej i NATO, delegacja miała możliwość rozmawiać z dolnośląskimi posłami do PE, Bogną Rodziewicz pracującą w Europejskim Komitecie Regionów oraz uczestniczyć w inauguracji dolnośląskiej wystawy pt. „Discover the mysterious Lower Silesia” organizowanej we współpracy marszałka Pawła Gancarza z posłem do PE Krzysztofem Śmiszkiem.
Środki unijne, Sprawiedliwa Transformacja i ochrona zabytków
Kluczowym elementem wizyty w Parlamencie Europejskim było spotkanie z europarlamentarzystami, którzy zaangażowani w sprawy regionu prowadzili rozmowy na niezwykle ważne dla nas, mieszkańców Dolnego Śląska tematy. Poruszono kwestie związane z unijnym budżetem, którym do tej pory dysponuje Urząd Marszałkowski i jego możliwym podziale pomiędzy powiaty. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, wsparciu dla lokalnych inwestycji i promocji turystyki Dolnego Śląska.
W trakcie spotkania kolejno zabierali głos, Paweł Gancarz, dziękując oficjalnie posłowi Krzysztofowi Śmiszkowi za zaproszenie oraz współpracę, poseł Śmiszek oraz Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Pani Prezydent skierowała podziękowania do Urzędu Marszałkowskiego –
„Dziękujemy, że w takiej perspektywie współpracy i wspólnego działania mamy możliwość spotkać się dzisiaj tu razem. Dziękujemy za wszystkie środki, które możemy pozyskiwać z Urzędu i z Unii Europejskiej, w celu renowacji zabytków Dolnego Śląska”
Następnie głos zabrała posłanka Anna Zalewska, pracująca w PE w Komisji Środowiska i Komisji Rolnictwa. Informowała zebranych o przygotowaniach w Parlamencie strategii czystego przemysłu.
„Przed Wami samorządowcami, stanie za chwilę dyrektywa budynkowa, wiemy że ani Wy, ani my nie jesteśmy w stanie jej realizować w Polsce i na Dolnym Śląsku. Będziemy potrzebować waszej współpracy, aby wytłumaczyć Brukseli, że zmierzanie do zero emisyjności jest trudne, a czasami wręcz nie możliwe”. – podkreślała Anna Zalewska.
W rozmowach uczestniczył również europoseł Bogdan Zdrojewski, mówiąc o dolnośląskich zabytkach, które stanowią 1/4 zabytków całej Polski oraz o budżecie w czasie zeszłorocznej powodzi.
„Rozpoczęliśmy rozmowy na temat podziału środków na zabytki. W czasie katastrofy powodzi, pierwszy raz w historii, pierwsze decyzje o budżecie na odbudowę pojawiły się jeszcze w czasie powodzi. Wcześniej wszystkie decyzje były podejmowane po katastrofach, pożarach, trzęsieniach ziemi, my jako pierwsi tutaj podjęliśmy te decyzje jeszcze w czasie tragedii”. – mówił poseł Zdrojewski.
Głos zabrał również Michał Dworczyk, który pogratulował Marszałkowi i europosłowi wystawy oraz zaznaczył fakt, iż poza bogactwem zabytków, jako Dolny Śląsk słyniemy z ekumenizmu i różnorodności.
„To niezwykle ważne, że pomimo różnych opinii i upodobań politycznych, spotykamy się dzisiaj tu razem i potrafimy rozmawiać na ważne tematy dla naszego regionu”. – mówił poseł.
Piękno Dolnego Śląska w Brukseli
Nasza delegacja uczestniczyła wieczorem 4 lutego w inauguracji wystawy „Discover the mysterious Lower Silesia”, która znalazła się w centralnym korytarzu Parlamentu Europejskiego. Uroczystego otwarcia dokonał europoseł Krzysztof Śmiszek. Ekspozycja prezentująca zarówno walory przyrodnicze, jak i kulturowe Dolnego Śląska, będzie oglądana teraz przez tysiące osób przychodzących do PE. Na malowniczych fotoobrazach zaprezentowano, jedne z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych zabytków naszego regionu. Pojawiły się między innymi ujęcia Srebrnogórskiej Twierdzy, Wielkiej Sowy oraz Kościoła Pokoju w Świdnicy.
„Dolny Śląsk to najpiękniejszy region w Polsce, uwielbiam Dolinę Baryczy, Świdnicę i wiele innych miejsc, które zasługują na to, by zobaczyło je tysiące osób przechadzających się tym korytarzem w Parlamencie”- podkreślił podczas otarcia poseł Śmiszek. - „Dziękuję za pomoc w przygotowaniu tej wystawy Marszałkowi Pawłowi Gancarzowi, jako europoseł od początku wiedziałem, że musimy pokazać światu piękno naszego regionu”. – dodał.
Dolny Śląsk, choć geograficznie odległy od Brukseli, pokazał, że potrafi mówić jednym głosem – bez względu na polityczne różnice czy lokalne ambicje. Wystawa w Parlamencie Europejskim to nie tylko promocja turystycznych pereł regionu, ale przede wszystkim symbol obecności Dolnego Śląska na arenie europejskiej, gdzie ważą się decyzje mające realny wpływ na nasze samorządy i mieszkańców. Czy ta wizyta przełoży się na konkretne działania i korzyści dla regionu? Odpowiedź na to pytanie przyniosą kolejne miesiące. Pewne jest jedno – Dolny Śląsk nie chce być jedynie tłem europejskiej polityki, lecz jej aktywnym uczestnikiem.
/doba.pl/
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)