[FOTO] Uczniowie PSP Stanowice i PSP Goczałków „Szlakiem Ostrej Bramy”

wtorek, 12.7.2022 12:01 752 0

Laureaci Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego „W podziękowaniu za beatyfikację Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego” – Wiktoria Świerad, Oliwia Skóra i Tomasz Strzelczyk z PSP Stanowice wraz z nauczycielem Joanną Dolińską oraz Krzysztof Ośka z PSP Goczałków wraz z nauczycielem Małgorzatą Kowalik, w dniach 5-10 lipca br. uczestniczyli w wyjeździe na Litwę – „Szlakiem Ostrej Bramy” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Odra–Niemen z Wrocławia.

W czasie sześciodniowego wyjazdu laureaci wraz opiekunami w Rudnikach na wileńszczyźnie spotkali się z Krystyną Sławińską, Polką mieszkającą na Litwie, promującą miejsca patriotyczne i samą Puszczę Rudnicką. Usłyszeli od niej wspaniałe, lokalne opowieści o okolicy i Puszczy Rudnickiej, a także historię herbu dla Białej Waki. Dwukrotnie spotkali się z harcerzami polskimi z Obwodu Solecznikowskiego, uczestniczyli w obchodach Operacji Ostra Brama, upamiętnili miejsca pamięci, spotkali się kombatantami AK obszaru wileńskiego, zwiedzili Dom Polski w Wilnie, Ostrą Bramę, samo Wilno pod kątem jego polskich śladów kulturowych, m. in. domy, gdzie mieszkali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, spotkali się z uczniami szkół z Rejonu Solecznikowskiego, odwiedzili najstarszą, 102-letnią Polkę mieszkającą na Litwie – Reginą Wiercińską, która opowiedziała im piękną, ale jakże tragiczną historię swojej rodziny.

Odwiedzili także Samorząd Miasta Wilna, po którym przewodnikiem była poseł Renata Cytacka, a w sali obrad urzędu wileńskiego uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorami polskich szkół. Pięknym miejscem okazało się także Wzgórze Trzech Krzyży. Przedstawiciele naszej grupy udzielili wywiadu TVP Wilno, odwiedzili dwie szkoły polskie i złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na Cmentarzu na Rossie w Wilnie, uczestniczyli w Biegu Tropem Wyklętych Maks i Aldona 5 Wileńskiej Brygady AK w Puszczy Rudnickiej, zobaczyli Niemen oraz grykę, którą Adam Mickiewicz opisał w Inwokacji „Pana Tadeusza”, próbowali tradycyjnych potraw litewskich. Mieli okazję poznać Krzysztofa Olechnowicza, syna ostatniego kombatanta AK w Wilnie płk. Antoniego Olechnowicza ps. Pohorecki.

Stowarzyszenie Odra–Niemen, z prezes Iloną Gosiewską na czele, które było organizatorem i fundatorem wyjazdu, zorganizowało wspaniałą, żywą lekcję historii. Młodzież była poruszona losami Polaków na Wschodzie, historią Polski, którą do tej pory znali tylko z podręczników szkolnych. W czasie spotkań z najstarszą Polką na Litwie i kombatantami polało się wiele łez wzruszenia wśród młodych ludzi. Wyjazd ten z pewnością na zawsze zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom i rozpali ich serca do włączania się w akcje charytatywne organizowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, bo przecież„Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.

Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło”. Mamy nadzieję, że te słowa wypowiedziane przez bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego już na zawsze pozostaną życiowym drogowskazem dla uczestników wycieczki i będą motywem do działania na rzecz Polaków, którzy nigdy nie powrócili do swojej Ojczyzny, ale z ogromnym uporem, determinacją i miłością do kraju krzewią polską kulturę, język i tradycję wśród kolejnych pokoleń Polaków na Litwie.

Gm. Strzegom

Dodaj komentarz

Komentarze (0)