[FOTO, VIDEO] Promyk nadziei w cierpieniu. Niezwykły jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”

sobota, 21.9.2024 07:51 595 0

Od ponad trzydziestu lat oswajają pacjentów z chorobą i śmiercią. Świadczą bezpłatną opiekę na rzecz chorych, pokonują kilkadziesiąt kilometrów, aby dotrzeć do swoich podopiecznych, ciężko i nieuleczalnie chorych. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy – pełni empatii, energii, miłości, nigdy nie odmawiają pomocy potrzebującym i niosą promyk nadziei w cierpieniu. Towarzystwo Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum’’ 20 września obchodziło okrągły jubileusz.

W 1993 r. przy okazji odbywającej się w Świdnicy sesji naukowej wieńczącej obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, pośród uczestniczących w uroczystościach pielęgniarek i położnych z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, zrodził się pomysł utworzenia pierwszej w Świdnicy organizacji charytatywnej, wspierającej osoby starsze, dotknięte chorobą nowotworową.

Pomysł został przyjęty z entuzjazmem nie tylko w środowisku pielęgniarek i położnych, ale również przedstawicieli innych zawodów medycznych, w tym lekarzy, a także duchownych różnych wyznań. Uzyskał poparcie zarówno przedstawicieli władz lokalnych jak i posłów oraz senatorów ziemi świdnickiej. Wspólnymi siłami, podjęto działania zmierzające do rozpropagowania projektu w mediach lokalnych.

 Efektem tych starań, było zarejestrowanie 17 marca 1994 r. stowarzyszenia pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum’’ w Świdnicy, którego celem statutowym stała się pomoc osobom starszym w terminalnej fazie choroby nowotworowej. W tym czasie ukonstytuował się również pierwszy zarząd stowarzyszenia, który koordynował jego działalność, umożliwiając rozszerzenie zakresu działania stowarzyszenia na obszar całego dzisiejszego powiatu świdnickiego.

 Grupę założycielską Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy stanowili:

1. Bogusława Wodzińska

2. Edmund Nawrocki

3. Sławomir Czyż

4. Elżbieta Brzoska

5. Anna Hertman

6. Jadwiga Bałtakis

7. Ks. Ludwik Sosnowski

8. Joanna Bałtakis

9. Maria Zając

10. Anetta Kasprzak-Radecka

11. Ewa Kilar

12. Krystyna Jankotowicz

13. Michał Tarnowski

14. Jadwiga Szędzioł

15. Ks. Waldemar Pytel

16. Barbara Szabunia

17. Aleksandra Hildebrandt

 - Otaczamy opieką osoby terminalnie chore głównie na nowotwory oraz ich rodziny. Opiekę tę sprawuje interdyscyplinarny zespół hospicyjny , w skład którego wchodzą lekarz i pielęgniarki, psycholog oraz rehabilitanci. Do domów podopiecznych personel medyczny dociera samochodami służbowymi. Działania zespołu są wspierane przez grupę przeszkolonych opiekunów faktycznych i wolontariuszy. Hospicjum obejmuje wszechstronną opieką chorych w ich środowisku domowym, u których zakończone jest leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępem choroby. Pomoc skierowana jest również do rodzin pacjentów, które często potrzebują fachowej porady, dotyczącej pielęgnacji chorego w trudnych dla obu stron chwilach. Chciałam podziękować wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość gościom oraz Malinowym Smakom, które przygotowały słodkości na dzisiejsze wydarzenie - mówi Gabriela Kaczkowska, prezes świdnickiego „Hospicjum”.

 Równocześnie rozpoczęto nabór wolontariuszy, gotowych do niesienia z dobroci serca pomocy podopiecznym stowarzyszenia. Wykorzystując wiedzę i ogromne doświadczenie inicjatorek utworzenia stowarzyszenia - pielęgniarek i położnych, dla wyłonionej grupy wolontariuszy,  zorganizowano cykl profesjonalnych szkoleń, mających na celu przygotowanie ich do pracy z osobami dotkniętymi chorobą nowotworową.

Pierwsza siedziba Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” mieściła się przy ul. Grodzkiej 19 w Świdnicy.

Od 2018 r. nową siedzibą jest ul. Jodłowa 31, gdzie po dziś dzień mieści się nasze biuro oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego.

Obecnie Towarzystwo Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum’’ opiekuje się osobami dorosłymi w terminalnej fazie choroby nowotworowej, mieszkańcami miasta i gminy Świdnica oraz gmin ościennych: Jaworzyna Śląska, Marcinowice oraz Żarów. Członkowie zespołu medycznego wspierają rodziny w opiece nad chorymi, aby pacjenci mogli godnie przeżyć ostatnie miesiące swojego życia. Edukują i służą radą osobom opiekującymi się swoimi bliskimi, pomagają radzić sobie z nową rzeczywistością.

 Od 2018 r. czynnie biorą udział w ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei dla Hospicjum”, która na stałe wpisała się w tradycję miasta Świdnica. Akcja ta ma nam przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie choroby. Co roku jesienią tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile - to symboliczny akt solidarności z osobami w terminalnej fazie choroby. Natomiast wiosną, kiedy żonkile zakwitną rozdaje się je na ulicznych kwestach podczas Żółtych Marszy Nadziei.

Przez trzydzieści lat działalności, zyskali  zaufanie wielu osób, a także firm, instytucji oraz władz lokalnych. - Dzięki wsparciu i pomocy finansowej władz miasta Świdnicy, Gminy Świdnica, Powiatu Świdnickiego, gmin ościennych: Jaworzyny Ślaskiej, Marcinowic i Żarowa, a także dzięki hojności darczyńców, którzy przekazują środki na nasze konto, oraz funduszom pozyskiwanym z programów prowadzonych przez Zarząd, takich jak: kampania “Pola Nadziei”, kwesty uliczne oraz promowana możliwość przekazywania 1,5 %podatku dochodowego nasza opieka hospicyjna jest nieodpłatna dla chorego i jego rodziny - dodaje prezes "Hospicjum".

FOTO, VIDEO - DOBA.PL

Dodaj komentarz

Komentarze (0)