[FOTO, WIDEO] Gala Techniki Rolniczej za nami

niedziela, 9.9.2018 16:26 4917 0

Już po raz ósmy w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej odbyła się Gala Parowozów. W tym roku już po raz drugi imprezie towarzyszyła jej młodsza "siostra", czyli Gala Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. 

CZYTAJ: [FOTO, WIDEO] Para buch, pociąg w ruch!

Przez całe dekady kolej była ważnym i widocznym, ale nie jedynym czynnikiem rozwoju gospodarki i życia społecznego na terenie Śląska. O pozycji regionu na mapie Europy i Świata decydowały w równym stopniu – oprócz kolei – przemysł i rolnictwo.

I tę historię właśnie chcielibyśmy opowiedzieć. Całodziennym prezentacjom towarzyszyły przejazdy zabytkowymi składami do Świdnicy, Strzegomia i Wrocławia. Na terenie folwarku w Piotrowicach Świdnickich publiczność mogła podziwiać kilkadziesiąt zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych, walców parowych, lokomobil oraz samochodów użytkowych zaprezentowanych z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego - mówi dyrektor muzeum, Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.

Folwark w Piotrowicach powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi  von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia znacznie rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego (20.05.1796 r.).

Dziś zamek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która na jego terenie zorganizuje Muzeum Technik Rolniczych, które w przyszłości prezentować będzie historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych w historii Śląska dziedzin aktywności jego mieszkańców- rolnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)