[FOTO] Wystawa czasowa w Krzyżowej: „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek"

czwartek, 20.1.2022 20:20 617 0

[FOTO] Wystawa czasowa w Krzyżowej: „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek"

Ponad 300 zdjęć i filmów pokazujących adaptację do nowych warunków życia w powojennej Polsce będzie można oglądać na nowej wystawie czasowej, która dostępna będzie do marca na terenie Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę.

 

Ekspozycja „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" ukazuje wybrane aspekty pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski. Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkujących je ludności.

 

Wystawa zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi niejako do labiryntu. Na wystawie można zobaczyć ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Jest wyposażona w system oświetlenia co pozwala na zwiedzanie jej także po zmierzchu. W poszczególnych sekcjach wystawy znajdują się elementy interaktywne.

 

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzili m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ekspozycja dostępna jest w j. polskim oraz j. niemieckim i jest bezpłatna.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)