[FOTO] XXIII Festiwal Teatru Otwartego w Świdnicy

sobota, 10.7.2021 10:20 3086 0

Pod gwiazdami teatr smakuje inaczej. Papierowe maski w smugach świateł latarni zamieniają się w twarze bajkowych stworów. Szczudła odrealniają drobne figury aktorów, które stają się podniebnymi tancerzami albo potworami. Dzieci czasem piszczą, czasem śmieją się w głos. Dorośli dociekają sensu pochodu przedziwnych postaci, wybuchów ognia i opowiadanych historii. Cokolwiek by nie dostrzegli, są w środku magii. Raz do roku, zawsze w lipcu, zawsze na świdnickim Rynku — Festiwal Teatru Otwartego…

PLAN WYDARZENIA:

XXIII FESTIWAL TEATRU OTWARTEGO

piątek — 9.07.2021

16.30-19.30 Strefa Zabawy /maxi gry, animacje/ (Rynek)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami i ogromnymi bańkami mydlanymi oraz na animacje szczudlarzy!

17.00 Teatr na Walizkach „Satyriada” (Rynek)

Teatr na Walizkach powstał w 2005. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva  — rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, co wpłynęło znacznie na ukształtowanie się stylu jego przedstawień. Są zrozumiałe dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku i narodowości. Jego „Satyriada” to uliczny spektakl nawiązujący do tradycji rosyjskiej i ukraińskiej sztuki komediowej. W dynamicznie zmieniającej się akcji zobaczymy m.in. przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, a wesele z pogrzebem. Jest to zaskakująca opowieść, w której na tle bałkańskiej muzyki oglądamy pokazane z przymrużeniem oka nasze codzienne małostki i intrygi.

19.00 Teatr Nikoli „Księżycowa Droga” (sala teatralna  — wejściówki*)

Teatr Nikoli funkcjonuje w Polsce od 1992. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. W 2013 Teatr oraz jego założyciel Mikołaj Wiepriew zostali uhonorowani odznaką Honoris Gratia miasta Krakowa za całokształt działalności. „Księżycowa Droga” to zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie. Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. Jeśli czegoś bardzo pragniemy, cały wszechświat potajemnie nam sprzyja. Marzenia są bowiem jak księżyc  — niby daleko, a jednak na wyciągnięcie ręki. A chociaż owe marzenia bywają różne, świadczą o pragnieniu poznawania świata i tego, co wydaje się być nieosiągalne.

21.30 Teatr Pijana Sypialna „Sztuczki” (Rynek)

Przedstawienie „Sztuczki” pokazywane będzie w ramach „Teatru na leżakach”. To autorski projekt Teatru Pijana Sypialnia, który zrewolucjonizował mapę letnich, miejskich atrakcji. Pomysł jest prosty  — spektakle z muzyką na żywo widz ogląda z perspektywy leżaka. Do takiego teatru można przyjść w letniej sukience, krótkich spodenkach i w klapkach, a w trakcie przedstawienia popijać zimne napoje. Za sprawą „Sztuczek” Teatr Pijana Sypialnia kolejny raz podejmuje udaną próbę przywołania zapomnianej konwencji  — komedii dell’arte i bawi nią. Witamy w Świrzew Ensamble! Zespół aktorski pracuje nad starą ramotą à la Carlo Goldoni  — amant kocha amantkę, służąca służącego (bez wzajemności), a Arlekin jak zwykle miesza i pajacuje. Dyrektor zamyka cały zapas kawy w swojej szafce. Szatnia i kasa wypowiadają mu otwartą wojnę! Inspicjentka jest na skraju załamania nerwowego. Do teatru przybywa pani sponsor, ze swoim pieszczoszkiem  — gwiazdą teatru niemieckiego. Grozi wycofaniem mecenatu, jeśli… No właśnie. Katastrofa jest nieunikniona.

sobota — 10.07.2021

16.00 Warsztaty familijne (Galeria Fotografii  — zapisy*) [brak miejsc]

Na warsztatach będziemy robić ozdoby-dzwonki poruszane wiatrem, które można zawiesić w pokoju lub na balkonie, czy w ogrodzie

16.30-19.30 Strefa Zabawy /maxi gry, animacje/ (Rynek)

17.00 Grupa Locomotora „Amore czyli Retro Cyrk” (Rynek)

„Locotomora” to z hiszpańskiego lokomotywa czyli pojazd, urządzenie mające ogromny potencjał, potrafiące pociągnąć za sobą masę. Z drugiej jednak strony samo „loco” znaczy szalony. I tym właśnie jest ten teatr: „szaloną maszyną”, która potrafi podążyć wyznaczoną ścieżką i z nutą wariactwa i spontaniczności skutecznie realizować cele. „Amore czyli Retro Cyrk” to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a najlepiej dla całych rodzin. Spektakl przeniesie nas do Paryża lat 20’ ubiegłego wieku. Krótka, ale jakże romantyczna fabuła służy zademonstrowaniu umiejętności cyrkowych przez artystów. W trakcie spektaklu będzie można zobaczyć pokazy szczudlarzy, akrobatów i żonglerów.

19.00 „Czerwonym blaskiem otoczona”  — piosenki Ewy Demarczyk w wykonaniu Bożeny Olizarowicz z zespołem (sala teatralna  — wejściówki*)

Spektakl „Czerwonym blaskiem otoczona” przybliża barwną postać znanej polskiej szansonistki Ewy Demarczyk. Dziesięć wybranych utworów z jej repertuaru potraktowanych zostanie jako reminiscencje z jej życia. Przedstawienie powstało na bazie wspomnień ludzi mających z nią styczność w pracy, lub na widowni. Głównym punktem odniesienia jest tu koncert pieśniarki, który odbył się w Zamku Książ w 1981. Bożena Olizarowicz to wokalistka i aktorka, która już niejednokrotnie swoją wrażliwością, techniką wokalną i nietuzinkową sztuką interpretacji, udowodniła, że słowo śpiewane to nie tylko piosenka do słuchania, ale okazja do refleksji i przemyśleń. Występuje z nią zespół w składzie: Ion Virlan  — kontrabas, Dominik Mąkosa  — fortepian, Taras Bakowski  — saksofon, Ela Sokołowska  — skrzypce, Piotr Zarecki  — perkusja.

21.30 Teatr Klinika Lalek „Kosmiczna podróż Guliwera” (Rynek)

Klinka Lalek powstała w 1988 na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 przeniosła się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Grywała w całej Polsce, odwiedzała też wiele krajów Europy. W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Wyruszymy razem z nią w kolejną wyprawę. „Kosmiczna podróż Guliwera” to przedstawienie, w którym na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem, na podobieństwo meteorytu, spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich.

niedziela — 11.07.2021

16.00 Warsztaty familijne (Galeria Fotografii  — zapisy*) [brak miejsc]

16.30-19.30 Strefa Zabawy /maxi gry, animacje/ (Rynek)

17.00 Klaun Tomi „Klaun Tomi Show” (Rynek)

Każdy może uruchomić w sobie dziecko. Wspaniała zabawa dla dzieci i rodziców inspirowana klaunadą cyrkową. „Klaun Tomi Show” to sceniczny program dla dorosłych i dla dzieci pełen scenicznej iluzji, żonglerskich popisów i autorskich piosenek.

18.00 „Rosyjski epos” Alia Vuk i Witold Kowaliszyn (Dziedziniec Pod Wieżą  — wejściówki*)

„Rosyjski epos” to wieczór opowiadanych na żywo historii i gry na ludowych instrumentach. Będą to rosyjskie byliny o kobietach-wojowniczkach. A czym są byliny? Byliny to nie tylko rośliny wieloletnie, ale także epickie pieśni rosyjskie opowiadające o dostojnych mocarzach. Byliny narastały przez wieki, ale ich rdzeniem są historie z czasów Rusi Kijowskiej. Opowieści te poruszają zarówno nasze umysły, jak i serca. Byliny brzmią najlepiej, gdy są opowiadane na żywo przez opowiadaczy lub bajarzy. U nas ich narratorką będzie Alia, która jest opowiadaczką, filologiem, podróżniczką i marzycielką. Grać na ludowych instrumentach muzycznych będzie Witold Kowaliszyn w zespołach Berkanan oraz Srednusha.

19.00 Teatrzyk „Zielona Gęś” Senior Wigor „Jesteś cudem” (sala teatralna  — wejściówki*)

Spektakl „Jesteś cudem!”, działającego od kilkunastu lat przy Dziennym Domu „Senior-WIGOR” w Świdnicy Teatrzyku „Zielona Gęś”, to opowieść o przemianie i o tym, że każde istnienie jest ważne i ma sens. Bardzo często dopiero w najtrudniejszych przeciwnościach losu, możemy odnaleźć swoją wewnętrzną siłę, dostrzec swoją prawdziwą wartość oraz rozwinąć i wykorzystać swój dar. Spektakl oparto na autorskim scenariuszu inspirowanym zasłyszanymi historiami, baśnią J. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko” oraz twórczością polskiej wybitnej skrzypaczki i kompozytorki Grażyny Bacewicz. *Spektakl dla osób od lat 14; uwaga: w spektaklu użyte będą lampy stroboskopowe.

21.30 Teatr Akt „Ja gore” (Rynek)

Teatr Akt wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Spektakle oparte są o sztukę mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełnianą elementami cyrku i tańca, a absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Żywioł ognia jest główną inspiracją jego widowiska „Ja gore”. Pierwotna tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne i cyrkowe, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc magiczny nastrój, a widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.

  • zapisy na familijne warsztaty plastyczne do 7 lipca: h.szymanska@sok.com.pl
  • wejściówki do pobrania na bilety.sok.com.pl od 5 lipca

Program może ulec zmianom.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)