[FOTO] Zakończyła się III edycja Dni Nauki w świdnickim "Banachu"

poniedziałek, 31.3.2025 20:58 252 0

27 i 28 marca 2025 r. w II LO odbyła się III edycja Dni Nauki. Była to doskonała okazja do spotkania z absolwentami Banacha, którzy reprezentują różne profesje i chętnie podzielili się z nami swoimi zawodowymi pasjami.

Pierwszy wykład w ramach Dni Nauki (27 marca) poprowadziła doktor Agata Iżykowska-Uszczyk. W swoim wystąpieniu udowodniła, że tworzenie sztuki przez maszyny nie jest wcale nowoczesnym zjawiskiem – sięga aż XVIII wieku. Opowiedziała o Auguście Lovelace, pierwszej programistce, na której cześć nazwano Ai-Dę – robota tworzącego obrazy. Przybliżyła rozwój automatonów od strony technicznej oraz zasady działania programów generujących sztukę AI. Dowiedzieliśmy się również, że współcześnie obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję mogą osiągać ceny przekraczające milion dolarów. Był to niezwykle ciekawy wykład, który pozwolił nam lepiej zrozumieć historię sztuki generowanej przez maszyny.

 

Michał Zięba i Jędrzej Kowalewski, którzy wspólnie prowadzą firmę Scanway zajmującą się projektowaniem obiektów przeznaczonych do misji kosmicznych.. Podczas wykładu „Na krawędzi kosmosu” przybliżyli nam tematykę eksploracji kosmosu. Opowiedzieli o procedurach niezbędnych do pomyślnego zakończenia misji oraz o możliwościach rozpoczęcia kariery w tej fascynującej branży oraz o poprowadzili warsztaty „Budowanie kapsuł naukowych do balonów stratosferycznych”.

Drugi wykład „Potęga ludzkiego ciała – samoplastyczność w holistycznym ujęciu” poprowadził Tomasz Kuropatnicki, fizjoterapeuta, chiropraktyk, który omówił rolę fizjoterapii we współczesnej medycynie. Uczniowie mogli czynnie uczestniczyć w wykładzie – pan Tomasz zapraszał ochotników na scenę demonstrując na uczniach funkcjonowanie ludzkiego ciała. Przedstawił również skuteczne metody relaksacji, w tym techniki oddechowe, oraz omówił zagrożenia wynikające z siedzącego trybu życia.
Ostatni wykład tegorocznej edycji wydarzenia „Jak zatrzymać pocisk. Wprowadzenie do procesu projektowania nowoczesnego opancerzenia” wygłosił Maciej Roszak, absolwent Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się w projektowaniu opancerzenia. Opowiedział o procesie konstruowania kamizelek kuloodpornych, ich testowaniu oraz wyzwaniach związanych z ich produkcją. Po wykładzie uczniowie mogli przymierzyć i obejrzeć sprzęt ochronny, w tym kamizelkę kuloodporną, hełm kompozytowy oraz atrapę karabinka MP5.
Na zakończenie dnia, dzięki panom Michałowi Ziębie i Jędrzejowi Kowalewskiemu, uczniowie mogli wziąć udział w wystrzeleniu balonu stratosferycznego, skonstruowanego podczas warsztatów, w których wzięli udział uczniowie z kilku klas. Misja zakończyła się sukcesem, a aktualne położenie balonu można było śledzić dzięki zamontowanemu nadajnikowi. Balon wziósł się na wysokość ponad 33 km (wkrótce zdjęcia na stronie szkoły).
Dni Nauki odbyły się przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu: "Międzypowiatowa droga do sukcesu edukacyjnego szkół ogólnokształcących powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i świdnickiego”. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)