komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny

"Szkoła pamięta" - również w Jaroszowie

wtorek, 5.11.2019 13:20 , komentarze: 0 , odsłony: 438
kategorie artykułu:

W tym roku szkolnym Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jaroszowie włączył się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego ph. "Szkoła pamięta".

Celem akcji było upamiętnienie ważnych dla uczniów postaci, a także wydarzeń. W ramach tej akcji, uczniowie szukali wśród swoich przodków, świadków ważnych wydarzeń historycznych. Okazało się, że odnaleźliśmy wśród swoich bliskich współpracowników oddziałów partyzanckich, uczestników I i II wojny światowej, zastępców dowódcy I Dywizji Pancernej, dowódców Pułku Ułanów, misjonarzy katolickich na Dalekim Wschodzie, czy też przedstawicieli znamienitych rodów szlacheckich. Znaleźliśmy wspaniałe postawy obywatelskie wśród naszych pradziadków i dziadków, którzy mimo trudów lat wojennych i powojennych kształcili i wychowywali swoje dzieci na wspaniałych Polaków.

Uczniowie przygotowali wystawę z tych relacji, którą wzbogacili zdjęciami i archiwalnymi dokumentami. Najwięcej jednak emocji pojawiało się przy wspólnych rozmowach o przeszłości, o historii rodziny, przy okazji szukania starych zdjęć i dokumentów, które okazały się bezcennym bogactwem rodzinnym.
Uczniowie ponad to szukali wśród znanych Polaków wzorców do naśladowania. Wskazywali osiągnięcia, które ich zdaniem miały dla państwa polskiego i Polaków niezmierzoną wartość. Dlatego wspólnie postanowiliśmy dla nich przygotować tzw. "Płomyki pamięci".

W ramach tej akcji, zapoznano uczniów również z historią drogi do niepodległości niektórych żyjących i zmarłych już mieszkańców Jaroszowa: porucznika Jana Bytnara, księdza Bronisława Godlewicza - weterana września 1939 roku, St. Strz. Kazimierza Grynienko oraz kanoniera Piotra Szkuta.
Ponadto, uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili groby przodków na lokalnym cmentarzu. Porządkując mogiły, wspominaliśmy krewnych i znajomych, którzy już odeszli.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 10 godz temu
piątek, 10.7.2020 13:57
piątek, 10.7.2020 13:53
piątek, 10.7.2020 13:35
piątek, 10.7.2020 13:35
czwartek, 9.7.2020 11:54
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Wymarzone wesele