[WIDEO] Pożary sadzy. Straż ma kilkadziesiąt takich wezwań miesięcznie

piątek, 16.4.2021 09:48 2618 4

Nie ma w zasadzie dnia, by w okresie grzewczym strażacy nie wyjeżdżali do pożaru sadzy w kominie. Do takich zdarzeń doszło 15 kwietnia w godzinach popołudniowych na ulicy A.Mickiewicza w Jaworzynie Śląskiej.

Na miejsce wezwano zastępy straży pożarnej, sytuację udało się szybko opanować, ale jak informują nasi czytelnicy, chwilę pod odjeździe służb, doszło do drugiego zapalenia się sadzy w tym samym budynku.

Za film dziękujemy Czytelnikowi Mateuszowi.

 ***

Zapalenie się sadzy w kominie jest to zapalenie się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

  • wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
  • wygasić ogień w piecu, kominku,
  • zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
  • przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku,
  • udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE !

  • NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
  • Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad)
Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Dentysta sobota, 17.04.2021 12:57
Sadza to węgiel i zawsze może się zapalić. A...
piątek, 16.04.2021 21:09
"Zapalenie się sadzy w kominie jest to zapalenie się cząstek...
piątek, 16.04.2021 10:13
Kominiarz powinien 2 razy w roku czyścić komin, a z...
wtemacie piątek, 16.04.2021 11:33
przewody kominowe czyści się cztery razy w roku jak nie...