100 dni na 100-lecie odzyskania niepodległości

piątek, 12.1.2018 13:45 2180 0

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, harcerze, Młodzieżowa Rada Miasta, urzędnicy, społecznicy, władze samorządowe i radni spotkali się na pierwszym roboczym spotkaniu społecznego komitetu, którego celem jest opracowanie programu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy zebrani byli zgodni – to będzie wyjątkowe święto dla każdego mieszkańca powiatu świdnickiego.

W tym roku obchody najważniejszego święta państwowego nie ograniczą się jedynie do dnia 11 listopada. Program uroczystości będzie rozciągnięty w czasie, obejmować będzie wiele wydarzeń towarzyszących, których wspólnym mianownikiem ma być niepodległość. Prace nad jego szczegółowymi założeniami rozpoczął, specjalnie powołany do tego przez Prezydent Świdnicy, komitet społeczny. W jego skład weszły organizacje społeczne, polityczne, religijne i kulturalne, dla których obchody tego wydarzenia są niezwykle ważne.

- Chcemy, by te obchody były w naszym mieście szczególne. Chcemy, by była to okazja do przypominania historii i naszych wspólnych wartości. Ale marzy nam się, by było to święto radosne, integrujące. To jedna z najważniejszych rocznic jaką dane nam będzie obchodzić w życiu. To nie tylko rocznica historyczna, to także okazja do rozmowy o patriotyzmie, wartościach i o tym co powinno nas łączyć  – podkreślała podczas spotkania Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.

Pierwsze spotkanie komitetu zaowocowało kilkoma ciekawymi pomysłami m.in. stworzenie śpiewnika z pieśniami patriotycznymi, organizacja Balu Niepodległości, wydanie okolicznościowej monety, budowa trwałego pomnika bądź pamiątkowej tablicy czy biało-czerwony festyn dla mieszkańców. To, które z pomysłów znajdą się w ostatecznym programie obchodów, zostanie wypracowane na kolejnych spotkaniach komitetu. Swoje propozycje i programy opracowały już wcześniej miejskie jednostki – Świdnicki Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Jedno jest pewne, Święto Niepodległości trwać będzie co najmniej 100 dni. W ich trakcie odbędą się mniejsze i większe wydarzenia dla różnych grup społecznych.

- Nie zamykamy swoich drzwi przed nikim. Nie ważne, jakie dana osoba czy organizacja wyznaje poglądy polityczne czy religijne. Jeżeli ktoś chce świętować to wyjątkowe wydarzenia w sposób szczególny i ma na to ciekawy pomysł, to zapraszamy do współpracy. Nasza robocza grupa jest otwarta. Jeśli macie Państwo ciekawe pomysły, zapraszamy do Urzędu Miejskiego do Referatu Kultury – mówiła Joanna Trojan-Skała, koordynator obchodów (email: j.trojan-skala@um.swidnica.pl, tel: 74 856 28 36).

Rocznica odzyskania niepodległości wiąże się także z rocznicą przyznania kobietom w Polsce czynnych praw wyborczych. Nasz kraj był jednym z pierwszych w Europie, którego władze zdecydowały się na emancypację kobiet w życiu politycznym i społecznym. To szczególne wydarzenie będzie towarzyszyć uroczystościom niepodległościowym, a swój patronat nad tym właśnie jubileuszem obejmie osobiście prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

- Do świętowania stulecia praw wyborczych w Polsce chcę zaprosić wszystkie aktywne i twórcze kobiety z powiatu świdnickiego – zadeklarowała prezydent miasta.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)