12.07, Świdnica: Spacer "Mroczna Świdnica. Poznaj ciemne strony miasta i historie z dreszczykiem"

dzisiaj, 16 godz temu 211 0

Świdnica pełna jest fascynujących historii, o których często nie mamy pojęcia. Fundacja Symbioza postanowiła je odkryć przed mieszkańcami i turystami, inicjując współfinansowany przez Powiat Świdnicki projekt „Świdnickie Spacery z Historią”. To cykl wędrówek po Świdnicy autorskimi trasami tematycznymi, które będą realizowane od lipca do października. Każdy spacer to inna opowieść, odkrywająca nieznane fakty, sekrety i niezwykłe historie miasta.

– „Świdnickie Spacery z Historią” to coś więcej niż tylko zwiedzanie miasta. To żywa opowieść o ludziach, miejscach i wydarzeniach, które wpłynęły na to, jaka dziś jest nasza Świdnica. To zaproszenie do wspólnego odkrywania miasta, które wciąż ma wiele do opowiedzenia. Podczas cyklu sześciu spacerów tematycznych będziemy mogli przekonać się, ile niezwykłych tajemnic skrywają wciąż nawet dobrze dziś znane miejsca – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, inicjatorka projektu i prezeska Fundacji Symbioza.

 Pierwszy spacer w ramach tego cyklu - „Mroczna Świdnica. Poznaj ciemne strony miasta i historie z dreszczykiem” - odbędzie się już w najbliższą sobotę, 12 lipca 2025 roku o godzinie 15.00. Uczestnicy spotkają się pod budynkiem Sądu Okręgowego przy placu Grunwaldzkim 14 – w miejscu, gdzie myśl o zbrodni i karze nasuwa się sama, stanowiąc idealny punkt wyjścia do wędrówki po ciemnych historiach Świdnicy. Spacer poprowadzą Sobiesław Nowotny – ceniony historyk, znawca i badacz dziejów Świdnicy – oraz Sylwia Osojca-Kozłowska, która w projekcie nie tylko występuje w roli organizatora, ale dzięki pasji i zainteresowaniom wciela się również w rolę przewodniczki.

Zachęcając do udziału w tym wydarzeniu, organizatorzy piszą:

- Świdnica ma wiele do opowiedzenia… jeśli odważysz się słuchać.

Sekrety, o których nie przeczytasz w przewodnikach.

Historie, które nie zawsze kończą się dobrze.

Mury naszego pięknego miasta pamiętają egzekucje i zbrodnie mrożące krew w żyłach.

Kat miał tu znacznie więcej obowiązków niż tylko pozbawianie życia.

 

Podczas tego spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in., jakimi zbrodniami żyła dawniej Świdnica, jakie kary wymierzano za różne przestępstwa i gdzie znajdował się dom świdnickiego kata. Obejrzą miejsca, w których wykonywano egzekucje, katownię gestapo czy budynki starego więzienia zanim wybudowano obiekt wzorowanego na berlińskim Moabicie.

Uczestnictwo w spacerach jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych osób. Ze względów organizacyjno-logistycznych organizatorzy proszą jednak o zapisy chętnych poprzez specjalny formularz dostępny pod linkiem https://forms.gle/rEwxyo6kr6qg3kik6

Pozostałe „Świdnickie Spacery z Historią”, które Fundacja poprowadzi to:

  • Nieulotne. Po śladach Czerwonego Barona
  • Ściany mają uszy. Historie zaklęte w architekturze
  • Świdniczanie, którzy grzeszyli talentem… i nie tylko
  • Pod muszką i karabinem. Militarne Dziedzictwo Świdnicy
  • Świdnickie namiętności

 

Każdy z nich będzie wyjątkową okazją, by spojrzeć na Świdnicę z zupełnie innej, nieoczywistej perspektywy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)