komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 11 maja 2021

Igi, Miry

150 tysięcy na ochronę zabytków w gm. Świdnica

środa, 28.4.2021 09:10 , komentarze: 0 , odsłony: 634
kategorie artykułu:

Dolnośląskie kościoły są świadkami historii tworzonej przez Polaków, Czechów, Austriaków i Niemców. Świadkami tych wydarzeń były również kościoły w gminie Świdnica. Dlatego też samorząd gminy Świdnica przywiązuje bardzo dużą wagę do ochrony zabytków i dbałości o dziedzictwo kulturowe. Podczas XXXIX sesji Rady Gminy Świdnica, radni podjęli m.in. 5 uchwał w sprawie udzielenia dotacji z budżetu gminy Świdnica w 2021 roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Dzisiaj wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek z udziałem proboszczów parafii rzymskokatolickich, których obiekty sakralne znajdują się na terenie gminy podpisała umowy na udzielenie dotacji z budżetu gminy Świdnica na łączną kwotę 150 tys. zł.

- Obiekty zabytkowe w gminie Świdnica wymagają ogromnych nakładów finansowych związanych z ich remontami. Dlatego też każdego roku w naszym budżecie staramy się zabezpieczać środki na  prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W okresie od 2006 do 2020 z budżetu gminy Świdnica przyznano 66 dotacji na łączną kwotę ponad 1,13 mln zł. W tym roku jest to kolejne 150 tys. zł.  W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z otrzymanymi dotacjami chętnie służymy pomocą i deklarujemy nasze wsparcie  – mówiła podczas podpisania umów Teresa Mazurek wójt gminy Świdnica.

Lista beneficjentów, którzy w tym roku budżetowym otrzymali wsparcie finansowe z budżetu gminy Świdnica.

  • Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Bojanicach – kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach – dotacja w wysokości 40 tys. zł na remont dachu część północna i wschodnia.

  • Parafia pw. św. Anny w Grodziszczu –dotacja w wysokości 35 tys. zł na II etap remontu elewacji kościoła parafialnego.

  • Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Lutomi Dolnej - dotacja w wysokości 35 tys. zł na II etap wymiany instalacji elektrycznej

  • Parafia pw. św. Mikołaja w Pszennie – dotacja w wysokości 40 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu w kościele parafialnym

  • Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Wirach – kościół pw. św. Marcina w Gogołowie - dotacja w wysokości 20 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu filialnym w Gogołowie.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 16 godz temu
wczoraj, 16 godz temu
niedziela, 9.5.2021 17:25
sobota, 8.5.2021 15:33
5
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe