2 czerwca - Światowy Dzień In Vitro

czwartek, 2.6.2022 11:19 639 0

Drugiego czerwca obchodzimy Światowy Dzień In Vitro. Według danych ESHRE ( European Society of Human Reproduction and Embryology), na świecie jest już 10 mln dzieci, które przyszły na świat w wyniku zastosowania tej metody leczenia niepłodności. Najwięcej pacjentów korzystających z in vitro mieszka w Hiszpani, Niemczech, Rosji oraz we Francji.

W naszym kraju, co piąta para ma trudności z poczęciem dziecka. W całej Europie z niepłodnością zmaga się 30 mln osób. Obecnie za najbardziej skuteczną i zaawansowaną metodę leczenia niepłodności uważa się procedurę zapłodnienia pozaustrojowego IVF (ang. in vitro fertilization). Warto jednak dodać, że metod leczenia jest wiele i nie każda para lecząca się w z powodu niepłodności  kwalifikuje się do zastosowania in vitro. Takie leczenie zlecane dopiero po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki.

W przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich, jak np. Niemcy, czy Dania, w Polsce pacjenci klinik leczenia niepłodności muszą płacić za kosztowne leczenie z własnej kieszeni. NFZ refunduje tylko leki na pierwsze trzy próby. Sama procedura to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzą liczne badania, leki, zależne od indywidualnego przypadku. Niestety, często na jednym podejściu się nie kończy, wówczas kwoty rosną, a to stanowi dla wielu osób barierę nie do pokonania.Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Według szacunkowych danych WHO w Polsce niepłodnych jest około 10-15% par. Ocenia się, że w naszym kraju problem ten dotyczy 1,2 – 1,5 miliona par, a bezdzietnych jest około 600 tysięcy par.  Dla nich in vitro to jedyna metoda na doczekanie się własnego potomstwa. Niestety dla wielu osób barierą są względy finansowe. Wychodząc temu naprzeciw wiele samorządów zdecydowało się na dofinansowanie tej metody leczenia bezpłodności. Pierwszym miastem, które wprowadziło program dofinansowania zabiegów in vitro była Częstochowa. Miało to miejsce 2012 roku, od tego czasu urodziło się tam już ponad 50 dzieci. Pozostałe miasta, które realizują taki program to m.in.: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Chojnice, Słupsk, Tarnowo Podgórne, Kołobrzeg, Łódź, Świdnica. Kwota dofinansowania w tych miastach wynosi około 5 tys. zł.

W przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich, jak np. Niemcy, czy Dania, w Polsce pacjenci klinik leczenia niepłodności muszą płacić za kosztowne leczenie z własnej kieszeni. NFZ refunduje tylko leki na pierwsze trzy próby. Sama procedura to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzą liczne badania, leki, zależne od indywidualnego przypadku. Niestety, często na jednym podejściu się nie kończy, wówczas kwoty rosną, a to stanowi dla wielu osób barierę nie do pokonania.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)