22.10. Wernisaż wystawy "Granice" w Świdnicy

niedziela, 17.10.2021 13:15 357 0

Wernisaż wystawy

Vjačeslava Iljašenko
Jiří Samka
Anny Lariny-Dzimiry

GRANICE

22 października 2021 roku o godzinie 18:00
Galeria Fotografii, Rynek 44, Świdnica

Vjačeslav Iljašenko — malarz akademicki, potomek wołyńskich Czechów, urodził się

w 1959 roku w Kijowie na Ukrainie. Ukończył Akademię Graficzną we Lwowie na Wydziale Grafiki Książkowej i Projektowania (1982). Od 1992 roku mieszka w Czechach. Ostatnio tworzy w technice mezzotinty. Oprócz grafiki zajmuje się również malarstwem klasycznym. Spędził wiele lat ucząc się technik dawnych mistrzów holenderskich i przy pomocy różnych eksperymentów udało mu się osiągnąć wyjątkowe rezultaty. Jest autorem cyklu obrazów Droga Krzyżowa w kościele św. Jakuba Větší w Kunratice koło Pragi. Artysta prezentował swoje dzieła na wystawach w Czechach, Polsce, Holandii, Niemczech i Kanadzie.

Jiří Samek — urodził się w 1955 w Náchodzie (Czechy). Uczył się w gimnazjum w Broumovie w latach 1970-1974, a następnie prywatnie u Jaroslava Uiberlaya w latach 1974-1980. W latach 1977-1990 pracował w Okręgowej Galerii Sztuk Pięknych w Náchodzie. Od 1979 roku skupił się głównie na projektowaniu graficznym. Od lat 80. zaczął stosować własną technikę graficzną „wklęsłodruku z linoleum”, w którym tekturę lnianą obrabia się grawerem na linoryt, ale jest on drukowany z głębi jak techniką wklęsłodruku. Technika ta pozwala na nakładanie zarówno drobnej, jak i bardzo tłoczonej farby podczas drukowania. Swoją delikatnością liście przypominają mezzotintę (technika drapania lub też technika angielska, należy do technik wklęsłodruku) lub vernis mou (miękkie grawerowanie), a dzięki lapidarności drzeworytu. Działa miękko i światłocieniowo. Grafika jest głównie czarno-biała, sporadycznie kolorowa lub z użyciem bieli. W 2002 roku został członkiem Hollar Association of Czech Graphic Artists. Mieszka i pracuje w Police nad Metují.

Anna Larina-Dzimira — urodziła się w 1976 roku w Mińsku (Białoruś). Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku na wydziale Grafiki Warsztatowej. W latach 2000–2003 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, (Polska) na specjalizacji Grafika Warsztatowa w pracowni profesora Andrzeja Basaja. Mieszka i tworzy w Polsce, swoją pracownię ma w Świdnicy. Wykładowca rysunku, malarstwa i kompozycji, ilustrator, zajmuje się renowacją dzieł sztuki. Członek Związku Artystów Plastyków Białorusi, członek Związku OW ZPAP (Polska). Tworzy głównie w technikach graficznych należących do druków wklęsłych. Łączenie technik klasycznych w nowoczesny sposób jest charakterystyczną cechą dla dzieł artystki. Wykorzystuje w pracach dziedzictwo dwóch szkół graficznych – Białoruskiej i Polskiej. Od 1995 uczestniczy w wystawach indywidualnych, zbiorowych, warsztatach i plenerach. Grafiki znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Narodowym Republiki Białorusi oraz zbiorach prywatnych: Białoruś, Rosja, Czechy, Litwa, Polska, Bułgaria, Niemcy, Holandia, Izrael, Francja, Hiszpania, Włochy, Dania, USA.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)