komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 24 czerwca 2021

Jana, Danuty

24.07-16.08 XXI Festiwal Bachowski Świdnica

czwartek, 9.7.2020 12:33 , komentarze: 0 , odsłony: 932
kategorie artykułu:

Tegoroczna edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy odbędzie się w dniach 24 lipca - 16 sierpnia i poszerzona będzie też o koncerty w regionie trwające aż do 30 sierpnia.

Tym razem świdnicki festiwal proponuje powrót do fundamentów — w programie, jak u jego zarania, dominowała będzie muzyka Johanna Sebastiana Bacha wykonywana w wyjątkowym wnętrzu Kościoła Pokoju. Ten, przez unikalną akustykę i atmosferę, już od niemal czterech wieków jest wyjątkowym źródłem inspiracji dla artystów, miejscem przyciągającym wielbicieli sztuki, ludzi wrażliwych. Miłośnicy twórczości lipskiego kantora ściągają tu z całego świata znajdując kontekst kulturowy wyjątkowo sprzyjający odbiorowi muzyki okresu baroku. Duża część oryginalnego wyposażenia Kościoła Pokoju pochodzi właśnie z czasów Bacha i jego wnętrza dają nam dużo lepszy wgląd w świat architektury otaczającej kompozytora niż najsławniejsze kościoły, w których służył — te bowiem w II poł. XVIII w. i XIX w. zostały poddane tak daleko idącym przeróbkom, że w niczym już nie przypominają samych siebie sprzed trzech stuleci.

Po raz pierwszy w koncertach uczestniczyć będzie można nie tylko na miejscu, ale też za pośrednictwem transmisji online. Otwierając festiwal, wszechstronny i zawsze oryginalny Marcin Masecki zaproponuje swoją interpretację Wariacji Goldbergowskich. Marek Pilch i Aleksander Mocek wykonają największe klawesynowe arcydzieła Bacha. Pierwszy w czasie czterech koncertów zagra komplet obydwu części Das Wohltemperierte Klavier, drugi zaś Die Kunst der Fuge, Toccaty, Uwerturę w stylu francuskim i Koncert włoski. Robert Bachara, który kilka lat temu wykonał w Świdnicy podczas jednego wieczoru wszystkie sonaty i partity na skrzypce solo patrona festiwalu, teraz z Markiem Toporowskim zagra jego sonaty na skrzypce i klawesyn. Marcin Świątkiewicz poprowadzi wykonanie Pasji wg św. Jana, a Marek Toporowski Koncerty brandenburskie. Simone Kermes zaśpiewa popisowe arie i romantyczne pieśni, a Jakub Józef Orliński wraz z Capellą Cracoviensis wykonają Stabat Mater Vivaldiego i fragmenty oper Händla. Poza tym tradycyjnie odbędą się Nabożeństwa kantatowe, Śniadania na trawie, edukacyjny Bach dla dzieci i Akademia Bachowski Junior. Będzie też nowość: Ultra Trails — muzyczne podróże śladami wielkich artystów Dolnego Śląska.

Aktualne informacje o wszystkich koncertach i wydarzeniach w Świdnicy oraz regionie, a także wejściówkach dostępne są na stronie bach.pl, wejściówki oraz karty VIP dostępne są od 9 lipca na bilety.sok.com.pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 20.5.2021 09:39
10
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
TAXI Świdnica