26 rocznica Mszy Pojednania

czwartek, 12.11.2015 10:57 438 0

12 listopada przypada 26 rocznica Mszy Św. Pojednania.  Od roku na terenie Fundacji „Krzyżowa”  udostępniona jest do zwiedzania stała wystawa pt. „Odwaga i pojednanie”, którą 20 listopada 2014 r. otworzyły Premier RP Ewa Kopacz i Kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w całości została poświęconą niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie.

W 25. rocznicę historycznej Mszy Św. Pojednania, premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę „Odwaga i Pojednanie”. Ekspozycja opowiada o trudnej przeszłości, historii ale i drodze ku pojednaniu. Zwiedzający poruszają się wzdłuż labiryntu, a na wystawę wybrano najważniejsze wydarzenia od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r. Wystawa ta ma nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić młodych ludzi do rozmowy o swojej własnej i o wspólnej historii.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

http://odwagaipojednanie.pl/pl

***

12 listopada 1989 roku Krzyżowa w gminie Świdnica, stała się miejscem historycznego wydarzenia – Mszy Pojednania - pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Alfonsa Nossola z udziałem premiera Rzeczypospolitej Polskiej - Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza Republiki Federalnej Niemiec – Helmuta Kohla.

Gospodarzem tego historycznego wydarzenia sprzed 25 laty był ówczesny Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny w Grodziszczu Ks. Prałat Bolesław Kałuża, a uroczystościom przewodniczył bp opolski Alfons Nossol. Symboliczny Znak Pokoju, który przekazali sobie szefowie obu rządów miał decydujący wpływ na proces zbliżenia dwóch europejskich narodów: polskiego i niemieckiego. Od tego momentu Krzyżowa jest miejscem budowania tożsamości europejskiej Polaków i Niemców, kształtowania poczucia współodpowiedzialności za przyszłość Europy. Obecnie Krzyżowa to miejsce spotkań i dialogu, wzajemnego poszanowania narodów, społeczności i jednostek.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)