35-latek chciał sprzedać dziecięce buciki i stracił 700 zł

piątek, 19.11.2021 13:02 497 1

35-latek, który chciał sprzedać buciki dziecięce na jednym z portali ogłoszeniowych stracił ponad 700 złotych. Mężczyzna skorzystał z linku przysłanego mu przez kupującą. To pozwoliło oszustce na wypłatę pieniędzy z konta pokrzywdzonego. Pamiętajmy, że sprzedając w sieci musimy zachować szczególną ostrożność.

UWAGA! NIGDY NIE OTWIERAJMY PRZESŁANYCH LINKÓW, A LOGUJĄC SIĘ DO BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ WYBIERAJMY TYLKO AUTORYZOWANE STRONY.

Niestety do świdnickiej komendy zgłosiła kolejna osoba oszukana na portalu ogłoszeniowym. 35-latek wystawił  na portalu ogłoszeniowym do sprzedaŻy buciki dziecięce, a w efekcie niestety stracił 700 złotych

Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt.

Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.

I tak też było w tym przypadku.... na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by kupić wystawione do sprzedaży buciki dziecięce - zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedający zdecydował  się go otworzyć. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jego konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 35-latek zalogował się na swoje konto, okazało się że ktoś wypłacił kwotę 700 złotych.

Apelujemy o zachowanie ostrożność przy internetowych transakcjach kupna i sprzedaży. Przede wszystkim nie logujmy się do bankowości internetowej przez przysyłane nam linki tylko wybierajmy autoryzowane strony. Pamiętajmy, że nigdy nie należy podawać danych karty płatniczej, aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot. Korzystając z portali ogłoszeniowych czytajmy zamieszczane tam ostrzeżenia i informacje odnośnie bezpieczeństwa transakcji.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

piątek, 19.11.2021 13:37
To jest dobre