78. Rocznica wyzwolenia Flandrii. Obochody na cmentarzu wojennym w Adegem

piątek, 16.9.2022 19:06 189 0

Jak co roku, we wrześniu władze miasta Maldegem (Belgia) wraz z zaproszonymi gośćmi oddali hołd bohaterskim żołnierzom, spoczywającym na cmentarzu wojennym w Adegem. To właśnie żołnierze 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, wspieranej przez 4. Kanadyjską Dywizję Pancerną, 52. Brytyjską Dywizję Piechoty oraz 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka zapisali się w szczególny sposób na kartach naszej wspólnej historii. Na zaproszenie burmistrza Maldegem Koenraad De Ceuninck we wzruszających uroczystościach udział wzięła delegacja z gminy Świdnica reprezentowana przez przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginę Adamską i rzecznika prasowego Janusza Waligórę.

 Na terenie nekropolii w Maldegem-Adegem znajduje się 1119 grobów żołnierzy z krajów alianckich poległych w czasie II wojny światowej. Z 33 Polaków, którzy znaleźli tam miejsce wiecznego spoczynku, 31 walczyło w składzie 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Polegli oni w bitwach o Aaltere i Lootenhulle oraz Axel w dniach 9-10 września. Na cmentarzu wojskowym w Adegem pochowanych zostało również dwóch lotników zestrzelonych nad Belgią w 1941 i 1944 r.W tegorocznych obchodach udział wzięło ponad 650 osób, w tym przedstawiciel J.K.M. króla Belgii Filipa I Koburg. 11 września w Adegem hołd poległym oddali ambasadorowie polskich, kanadyjskich, brytyjskich i francuskich placówek dyplomatycznych w Brukseli, a także żołnierze Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy SHAPE w Mons, Belgowie i Polacy zamieszkali w partnerskiej gminie Maldegem.Z dumą widzimy, że każdego roku w uroczystościach bierze udział wielu Belgów i Polaków z różnych pokoleń.

 Nawet okres pandemii nie zamknął serc i pamięci o tych, którzy oddali swój najcenniejszy dar – dar życia. Doroczne obchody na cmentarzu wojennym w Adegem to żywa lekcja historii dla kolejnych pokoleń, za którą bardzo dziękujemy, szczególnie władzom naszego miasta partnerskiego Maldegem i wszystkim organizacjom na co dzień troszczącym się o wojskową nekropolię. Pamięć oraz tradycja zobowiązują nas Polaków do oddania hołdu bohaterskim żołnierzom, ale i dbania aby pamięć o poległych żołnierzach zawsze była żywa w naszych sercach. Wielokrotnie wypowiadane słowa: POKÓJ i NIGDY WIĘCEJ WOJNY miały w tym roku szczególne znaczenia w aspekcie konfliktu zbrojnego na Ukrainie.Dziękujemy Maldegem i Polonii za pamięć o polskich bohaterach!Partnerska wizyta była również okazją do osobistego podziękowania władzom miasta Madegem za finansowe wsparcie okazane naszej gminie na rzecz obywateli Ukrainy. Podczas spotkania w ratuszu rozmawiano także o przyszłorocznym spotkaniu miast partnerskich, którego gospodarzem będzie belgijskie Maldegem.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)