komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 4 lipca 2020

Odona, Malwiny

Bezpłatne badania kolonoskopowe w Świdnicy

poniedziałek, 17.2.2020 08:47 , odsłony: 3060
kategorie artykułu:

Świdnicki Szpital oferuje bezpłatne badania kolonoskopowe w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego”. Do badań kwalifikowane są osoby zidentyfikowane do badania przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, jak również pacjenci, którzy samodzielnie zgłoszą się do świdnickiego Oddziału Gastroenterologicznego. 

Badania kierowane są do wszystkich osób w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, a także do osób młodszych, w przypadku spełnienia dodatkowych kryteriów:
– osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

– osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób. Następne badania nadzorcze – powinny być finansowane z innych źródeł. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie nadzorcze co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii,

– osoby w wieku 20-49 z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP). 

W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób.
W badaniach nie mogą brać udziału osoby z objawami klinicznymi, sugerującymi istnienie raka jelita grubego oraz pacjenci, którzy mieli wykonywaną kolonoskopią w ostatnich 10 latach.

Rejestracja i przyjmowanie zgłoszeń do programuw sekretariacie Oddziału Gastroenterologicznego (budynek główny, parter) osobiście lub telefonicznie (748583640, 746320640) w godzinach pracy sekretariatu, tj. w dni powszednie w godz. 7:00-14:35. Pacjenci podczas rejestracji wypełniają ankietę, której wzór można pobrać TUTAJ

Pacjenci do badania zgłaszają się odpowiednio przygotowani. Opis przygotowania do badania do pobrania TUTAJ 

Konieczna jest osobista wizyta pacjenta w sekretariacie Oddziału (najlepiej w czasie rejestracji/wypełniania ankiety) celem odbiory preparatu CitraFleet, niezbędnego do odpowiedniego przygotowania do badania. 

Zadanie realizowane jest w oparciu o wieloletni „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych”. Badania finansowane przez Ministerstwo Zdrowia realizowane będą w latach 2019-2021. To już kolejna edycja programu, w której uczestnicy świdnicki szpital. W poprzedniej edycji, która realizowana była w latach 2016-2018, z badań profilaktycznych skorzystało 720 pacjentów, w większości mieszkańców powiatu świdnickiego i powiatów ościennych. 

Więcej na oficjalnym portalu szpitala: www.szpital.swidnica.pl/bezplatne-badania-kolonoskopowe/ oraz na oficjalnym fanpage’u na facebook.com/szpital.swidnica/ 

 
piątek, 3.7.2020 08:19
piątek, 3.7.2020 08:03
wtorek, 30.6.2020 16:50
wtorek, 30.6.2020 12:54
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz