komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 27 lipca 2021

Lilii, Julii

Brak pieniędzy na organizacje pozarządowe w Świebodzicach

wtorek, 21.1.2020 23:00 , komentarze: 10 , odsłony: 7595
kategorie artykułu:

Świebodzickie organizacje pozarządowe jak dotąd nie otrzymały żadnych dotacji miejskich na tegoroczną działalność. Zdesperowani działacze klubu MKS Victoria Świebodzice apelują o pomoc  finansową do mieszkańców. W tym roku planowali rozszerzenie działalności, a tymczasem waży się ich "być albo nie być".

"Prosimy o pomoc, sytuacja jest bardzo napięta i dziwna. W Świebodzicach jest około 30 organizacji, min. klub sportowy Victoria Świebodzice. Doszło do sytuacji kuriozalnej, organizacje pozarządowe nie mają środków na działalność statutową. Jak co roku, od lat burmistrz zabezpieczał środki na ich działalność: seniorzy, kluby, stowarzyszenia. Mija styczeń, a burmistrz Ozga nie ogłosił konkursu i nic nie zarządził, dlatego w akcie desperacji klub Victoria Świebodzice założył tak zwaną zrzutkę na klub i mieszkańcy oraz miłośnicy klubu wpłacają pieniądze. Z taką sytuacją w Świebodzicach nie mieliśmy o nigdy. Wielki wstyd i brak działania ze strony burmistrza" – zwrócono się do redakcji Doba.pl. 

O sytuacji klubu rozmawiamy z wiceprezes MKS Victoria Świebodzice Agatą Kalafut.

Kiedy zazwyczaj zapadały decyzje o przyznaniu środków? Czy zdarzały się już takie opóźnienia?
Najczęściej prace nad przydzieleniem środków dla organizacji pozarządowych rozpoczynały się na końcu listopada lub początku grudnia od ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych. Później ogłaszano nabór kandydatów do komisji konkursowej zazwyczaj w pierwszej połowie grudnia, tak że komisja została powoływana jeszcze przed końcem roku. Na początku stycznia rozstrzygano konkurs ofert, co wiązało się z przydzieleniem dotacji oraz przelaniem pierwszej transzy. Każda z tych informacji była pod postacią zarządzenia burmistrza i była publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. W ciągu ostatnich kilku lat nie było żadnych utrudnień i opóźnień związanych z przyznawaniem dotacji. Ostania transza dotacji przyznanej na rok 2019 została zaksięgowana na kontach klubu 24 października 2019 w kwotach: 35 000 zł na sekcje piłki ręcznej oraz 57 500 zł na sekcje piłki nożnej.
Jakiej wysokości środki w skali roku przyznawane były waszemu klubowi?
Na 2019 rok otrzymaliśmy z Urzędu Miasta środki w wysokości 350 000 zł, na rok 2018 - 280 000 zł. Środki te zostały podzielone na dwie sekcje (piłki nożnej oraz piłki ręcznej).
Czy sygnalizowaliście już tę sprawę bezpośrednio burmistrzowi? Z jaką odpowiedzią się spotkaliście?
Pierwsze pismo do władz miasta zostało złożone w kancelarii ogólnej urzędu dnia 7 listopada 2019 i dotyczyło prośby o zwiększenie kwoty dotacji na rok 2020 o 100 000 zł, w związku ze zwiększającym się zainteresowaniem sportem przez młodzież w naszym mieście. W piśmie zawarliśmy również, że w razie negatywnej decyzji prosimy o zamrożenie dotacji na kwotę nie mniejszą niż w roku poprzednim. Na to pismo nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Drugie pismo-apel (podpisały je cztery organizacje sportowe ze Świebodzic) skierowane do radnych Rady Miasta zostało złożone 28 listopada 2019 roku po ogłoszeniu planu budżetu miasta na rok 2020, w którym na sport chciano przeznaczyć 200 000 zł czyli o wiele mniej niż w 2019 r. Pismo zostało odczytane przez radnego na XIX Sesji Rady Miasta 28 listopada 2019 r., na której obecny był burmistrz Paweł Ozga. Trzecie pismo złożyliśmy 4 lub 5 stycznia 2020 r., skierowane do burmistrza, z prośbą przyspieszenie ogłoszenia konkursu ofert. Na to pismo również nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Czwarte pismo w sprawie niepobierania od klubu opłat za korzystanie z miejskich obiektów sportowych w I kwartale 2020 roku zostało złożone w Urzędzie Miasta 4 lub 5 stycznia 2020 r., na pismo nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Odbyło się również spotkanie zarządu MKS VICTORIA Świebodzice z burmistrzem miasta Pawłem Ozgą w listopadzie 2019 r. oraz spotkanie w Urzędzie Miasta z organizacjami pozarządowym, oba spotkania nie przyniosły żadnych rezultatów oprócz zapewnień, że pieniądze się "znajdą".
Jak brak dotacji w styczniu komplikuje działalność klubu?
Brak środków spowodował utratę ciągłości finansowania klubu, nie podpisaliśmy umów z trenerami, nie ogłosiliśmy konkursu ofert na transport zawodników (co uniemożliwia wyjazdy na spotkania sportowe, mecze ligowe), nie możemy opłacić obiektów sportowych, na których trenujemy, piłka ręczna jest w trakcie sezonu rozgrywkowego i obecnie nie mamy funduszy na opłacenie podstawowych wydatków jakimi są opłata delegacji sędziowskich, opieka medyczna, wyjazdy. Ostatni mecz został opłacony ze środków prywatnych osób, które zajmują się piłką ręczną w Świebodzicach.
W jaki sposób pozyskują państwo teraz środki na działalność klubu?
Staramy się pozyskać sponsorów prywatnych (firmy, osoby prywatne), utworzyliśmy internetową zbiórkę pieniędzy na klub na portalu zrzutka.pl oraz część kosztów pokrywamy z własnej kieszeni jako osoby odpowiedzialne za organizację wydarzeń sportowych, ponieważ wszystkie powstałe zadłużenia nie będą mogły zostać wstecznie pokryte z przyszłej dotacji, a kwotę długu będą musieli pokryć członkowie zarządu klubu z własnego majątku.

O sytuację związaną z brakiem dotacji zapytaliśmy także burmistrza Pawła Ozgę:

21 stycznia na stronie internetowej Urzędu Miasta w Świebodzicach zmieszczono także oświadczenie:

"W związku z licznymi, informacjami pojawiającymi się w internecie na temat przyczyn nieogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych, co za tym idzie problemem z finansowaniem Klubu MKS Victoria Świebodzice informujemy, że uchwała budżetowa w Świebodzicach na rok 2020 nie została uchwalona. 
W związku z powyższym nie ma możliwości podpisania umów umożliwiających udzielenie dotacji na działalność organizacji pozarządowych i podmiotów pożytku publicznego.
Projekt uchwały budżetowej będzie poddany pod głosowanie Rady Miejskiej w dniu 23 stycznia podczas sesji, jednocześnie informujemy, że burmistrz miasta Paweł Ozga rozumie potrzeby ciągłości finansowania klubów sportowych oraz organizacji pomocowych. Jednak brak uchwalenia budżetu zamyka możliwość finansowania wszystkich organizacji pozarządowych, w tym Klubu Victoria z budżetu gminy w ramach otwartych konkursów ofert".

 

Wasze komentarze

Tak wyrządził PiS że miasta nie mają kasy, PiS...
środa, 22.01.2020 23:00 autor: PiSowo
To nie wina Ozgi że rząd PiS ucina dotacje na...
czwartek, 23.01.2020 10:25 autor: PiSior
wczoraj, 17 godz temu
2
niedziela, 25.7.2021 13:13
niedziela, 25.7.2021 13:01
piątek, 23.7.2021 13:53
piątek, 23.7.2021 10:29
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica