Chciała sprzedać wózek dla lalek. Straciła ponad 700 złotych

czwartek, 25.11.2021 12:25 477 1

Co kilka dni dowiadujemy się o nowych metodach oszustw w sieci, które mają służyć wyłudzeniu naszych pieniędzy i niestety kolejna osoba, która chciał sprzedać coś w sieci została oszukana. 39-latka skorzystała z linku przesłanego jej przez kupującą. To pozwoliło oszustce na przelew pieniędzy z konta pokrzywdzonej. Pamiętajmy, że sprzedając w sieci musimy zachować szczególną ostrożność.

NIGDY NIE OTWIERAJMY PRZESŁANYCH LINKÓW, A LOGUJĄC SIĘ DO BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ WYBIERAJMY TYLKO AUTORYZOWANE STRONY.

Niestety do świdnickiej komendy zgłosiła kolejna osoba oszukana na portalu ogłoszeniowym. 39-latka wystawiła na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży wózek dla lalek, ale w efekcie straciła 740 złotych.

Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt.

Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.

I tak też było w tym przypadku - na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna do zakupu wózka dla lalek - zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała  się go otworzyć. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 39-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się że ktoś dokonał przelewu z jej konta na kwotę 740 złotych.

Apelujemy o zachowanie ostrożność przy internetowych transakcjach kupna i sprzedaży. Przede wszystkim nie logujmy się do bankowości internetowej przez przysyłane nam linki tylko wybierajmy autoryzowane strony. Pamiętajmy, że nigdy nie należy podawać danych karty płatniczej, aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot. Korzystając z portali ogłoszeniowych czytajmy zamieszczane tam ostrzeżenia i informacje odnośnie bezpieczeństwa transakcji.

Źródło: KPP Świdnica

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czwartek, 25.11.2021 18:30
To jest dobre!