komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

Czas na teatr, teatr na czasie

poniedziałek, 16.9.2019 09:08 , komentarze: 0 , odsłony: 535
kategorie artykułu:

Zanim sezon teatralny wystartuje na dobre, w teatrach całej Polski zaczną pojawiać się gorące repertuarowe nowości, warto w końcówce września wybrać się do Świdnicy na nieco mniej oblegane ale stojące zawsze na bardzo wysokim poziomie wydarzenia:

TEATR NA CZASIE

Świdnicka publiczność podczas TEATRU NA CZASIE od zawsze mogła liczyć na spotkania z artystami z najwyższej półki, gościły tu spektakle z Narodowego Starego Teatru z Krakowa, swoją Trylogię prezentował Jan Klata. Anna Dymna przeniosła na chwilę swój słynny Salon poezji. W tym roku też nie zabraknie gwiazd w świetle reflektorów sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Joanna Szczepkowska pojawi się w podwójnej roli – aktorki i reżyserski. Autorski projekt artystki, który swoją premierę miał w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie  to opowieść, w której dojrzała kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. W tej roli Jan Jurkowski znany młodszym widzom z YouTubowych produkcji  Grupy Filmowej Darwin. Co wyniknie z tego niecodziennego spotkania? Niech przekonają się państwo sami! 27 września o godz. 19:00 -  „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”.

Do Świdnicy wraca także Teatr Nowy Proxima z Krakowa. Piotr Sieklucki przywozi swoje najnowsze przedstawienie „Wiedźmin. Turbolechita”, którego scenariusz napisał Ziemowit Szczerek, kojarzony do tej pory ze świetnej prozy i reportaży gonzo. Między innymi fenomenalnych książek – Przyjdzie Mordor i nas zje oraz Siódemka.  Wiedźmin to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami – tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. W tytułowej roli osoba, której nie trzeba nikomu przedstawiać – Juliusz Chrząstowski. Obok niego zobaczymy między innymi Krystiana Durmana – również aktora Starego Teatru.

Propozycja dla najmłodszych to „Och, Emil!” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Przedstawienie powstało na podstawie znanej powieści Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii”, opowiadającej o przygodach radosnego, rezolutnego i odważnego chłopca, marzącego o tym, by stać się dorosłym. Niesforny Emil nieustannie zaskakuje swoją rodzinę nowymi pomysłami. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, wpadających w ucho piosenek, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

Nie zabraknie też występu młodych uczestników projektu Alchemia teatralna wyreżyserowanego przez Juliusza Chrząstowskiego. Przedstawią performatywne czytanie dramatów, nagrodzonych w konkursie „SZTUKA TEATRALNA” w 2019 roku „Dramat, czyli komedia, którą jest moje życie” Karoliny Warzechy „Wyspa Uznam MR BARANSKY” Filipa Pawlika. Odbędzie się też wyczekiwany wykład charyzmatycznego prof. Mirosława Kocura, który tym razem opowie o teatrze japońskim będącym unikalnym w skali światowej fenomenem.

CZAS NA TEATR

Miłośników liryki zapraszamy na Salon poezji „Tango Notturno” z udziałem Urszuli Makosz. Będzie to koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego. W repertuarze znajdują się niezapomniane szlagiery takie jak Miłość Ci wszystko wybaczy, Ja się boję sama spać, czy tytułowe „Tango Notturno”. Są też utwory mniej znane, prawie zapomniane, choć równie piękne: „Ciemna dziś noc” z repertuaru Wiery Gran,  „Żółty anioł” Aleksandra Wertyńskiego oraz zabawna „Gramofonomanka” wykonywana niegdyś przez Mieczysława Fogga.

Ponadto dobrze wszystkim znane spacery tematyczne – uczestnicy odwiedzą Muzeum Dawnego Kupiectwa, Bibliotekę Miejską oraz Katedrę. Warsztaty aktorskie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, warsztaty maskowe i choreograficzne dla  przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i liceów, a także szereg wykładów i spotkań. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość spotkania z niezwykłym aktorem – Zbigniewem Walerysiem, którego niedawną doskonałą kreację na wielkim ekranie mogliśmy podziwiać w wyśmienitym filmie „Papusza”.

Nie może państwa zabraknąć podczas tych kilku dni w Świdnicy. Prosimy nastawić się na wielkie teatralne emocje, różne smaki i języki teatralne. Zapraszamy! Teatr jest zawsze na czasie i zawsze powinniśmy mieć czas na teatr!

Projekt CZAS NA TEATR dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Wasze komentarze

środa, 10.6.2020 12:33
wtorek, 19.5.2020 11:01
niedziela, 10.5.2020 11:56
wtorek, 5.5.2020 09:27
poniedziałek, 4.5.2020 11:07
sobota, 28.3.2020 10:11
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele