Czym ocieplić piwnicę – najskuteczniejsze sposoby izolowania

środa, 22.4.2020 09:35 5006

Do ocieplenia ścian piwnicy warto wybrać materiały wysoce odporne na pleśń i wilgoć, wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia. Odpowiednio sprawdza się więc styropian, polistyren ekstrudowany czy wełna mineralna. Coraz większą popularność zyskuje także pianka poliuretanowa.

Jakim materiałem ocieplić piwnicę?

Pianka PUR zamkniętokomórkowa, np. Purios H doskonale zabezpiecza przegrodę piwnicy przed niepożądanym przenikaniem pary wodnej. Wilgoć niszczy materiał, z którego wykonane są ściany, dlatego przed wykonaniem izolacji należy dokładnie osuszyć pomieszczenie. Pianka PUR chroni powierzchnie przed destrukcyjnym działaniem wilgoci.

Izolacja ścian piwnicy pianą przebiega szybko i sprawie – metoda natrysku pozwala w krótkim czasie ocieplić dużą powierzchnię. Piana wysycha szybko, szczelnie wypełniając najdrobniejsze szczeliny. Eliminuje możliwość powstawania mostków termicznych, jest odporna na uszkodzenie mechaniczne i nie zmienia swoich właściwości przez długie lata (25 lat).

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz czy od zewnątrz?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie piwnicy od zewnątrz. Dzięki temu można połączyć nowe ocieplenie z izolacją termiczną ścian budynku. Zminimalizowane zostanie prawdopodobieństwo powstania mostków cieplnych w miejscu łączenia stropu parteru ze ścianami piwnicy.

Jeśli decydujesz się na izolacja piwnicy od zewnątrz, pamiętaj, że konieczne jest wykonanie wykopów przy budynku i usunięcie płytek klinkierowych przy nieocieplonym cokole. Konieczne jest zapewnienie jak najdokładniejszej ciągłości izolacji termicznej od fundamentów po dach.

Innym rozwiązaniem jest ocieplenie piwnicy od wewnątrz. Prace przebiegają szybciej i sprawniej, bez konieczności odkopywania fundamentów. W domach starszych izolacja fundamentów nie jest wystarczająco skuteczna. Izolacja ścian piwnicy od zewnątrz ułatwi kontrolę i ewentualną naprawę izolacji przeciwwilgociowej, co ciężko będzie wykonać po ociepleniu od strony wewnętrznej. 

Najskuteczniejszym ociepleniem jest izolacja zewnętrza, którą wykonuje się jeszcze podczas budowy. Ponadto, ocieplenie zewnętrzne chroni przed korzeniami roślin i gryzoniami. Izolacja wewnętrzna to dobre rozwiązanie w domach, które już istnieją. Należy jednak pamiętać o dokładnym osuszeniu ścian.

Skutki źle ocieplonej piwnicy

Nieprawidłowe ocieplenie piwnicy pianką może skutkować ogromnymi stratami energetycznymi, szczególnie w pomieszczeniach parterowych oraz tam, gdzie strop nadpiwniczny opiera się na ścianach zewnętrznych. Powstanie mostków termicznych prowadzi do skraplania się pary wodnej nad cokołem podłogi, przy chłodnych fragmentach ściany. Mieszkańcy płacą wyższą cenę za ocieplenie domu i tracą odpowiedni komfort życia.

Nieodpowiednio przeprowadzona termoizolacja tworzy doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Na ścianach powstają ponadto nieestetyczne plamy, które psują wygląd domu. Zdrowie i życie mieszkańców, w szczególności alergików, jest narażone na niebezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest dokładne ocieplenie piwnic.

Więcej na temat ocieplania piwnicy pianką poliuretanową znajdziesz pod adresem https://purios.com/blog/ocieplenie-piwnicy-pianka-poliuretanowa