Czytanie łączy pokolenia

piątek, 8.4.2016 10:00 918 0

Głośne czytanie uczy dzieci między innymi myślenia, rozwija ich wyobraźnię,  wzbogaca słownictwo, ułatwia poprawne pisanie, a przede wszystkim daje kontakty z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu oraz wzmacnia więzi między dorosłymi a dziećmi. Zapobiega również uzależnieniu się od telewizji, komputera - wyrabiając nawyk czytania na całe życie.

W środę 30 marca w naszej bibliotece już po raz trzeci gościły dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko”. Grupa „starszaków” wraz z paniami opiekunkami przyszła, aby uczestniczyć w zajęciach czytelniczych, w tym roku odbywających się pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.

Dla naszych małych gości przygotowaliśmy dużo atrakcji, m.in. rymowane zagadki i pytania dotyczące książek, przeglądanie kolorowych książeczek dla dzieci czy zwiedzanie prawdziwej szkolnej biblioteki. Jednak głównym punktem programu było czytanie: dzieci wysłuchały baśni H. Ch. Andersena pt.: Calineczka oraz wiersza Jana Brzechwy Na straganie. Oba utwory odczytane zostały z podziałem na role, w które wcielili się nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie ZSM. Dzieci wzięły też udział w zabawach ruchowych do muzyki z piosenki „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo” dziecięcego zespołu Fasolki.

Akcja, którą już kolejny raz inicjujemy w naszej bibliotece, ma na celu zaszczepić w najmłodszych dobry zwyczaj sięgania po książkę. Wierzymy bowiem w dobroczynne właściwości głośnego czytania dzieciom, które między innymi rozwija ich wyobraźnię,  wzbogaca słownictwo i ułatwia naukę poprawnego pisania. Przede wszystkim jednak czytanie dziecku przez dorosłych – rodziców, dziadków czy starsze rodzeństwo – wzmacnia więzi między nimi i pozwala na wspólne przeżycie wspaniałych przygód wraz z bohaterami ulubionych bajek.

W podziękowaniu dzieci obdarowały nas wesołą laurką z ich własnoręcznymi rysunkami i podpisami, za co bardzo dziękujemy.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)