komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 5 lipca 2020

Marii, Antoniego

Dała swojej córce loginy i hasła do konta. Ta zaciągnęła ogromne kredyty

poniedziałek, 25.5.2020 09:56 , komentarze: 1 , odsłony: 2623
kategorie artykułu:

Historię pewnej rodziny ze Świdnicy opisał w ostatnich dniach portal Niebezpiecznik.pl. Przed Sądem Okręgowym stanęła kobieta, która oszukała swoją matkę biorąc na nią kredyty poprzez konto internetowe kobiety.

- Pewna pani (nazwijmy ją “Panią B.”) uruchomiła sobie internetowy dostęp do konta w banku i niestety nie miała pojęcia o tym jak z niego korzystać. Nie ukrywajmy, takie zachowanie jest w Polsce dość częste. Aby jakoś ogarnąć konto Pani B. przekazała swojej córce login i hasło. Córka (nazwijmy ją “Panią D.”) skorzystała z dostępu do konta matki i zmieniła hasło na takie, które znała tylko ona. Następnie za pośrednictwem serwisu transakcyjnego zawarła 8 umów pożyczek na kwotę 49,6 tys. zł. Było to działanie rozciągnięte w czasie tzn. pierwsza umowa została zawarta w czerwcu 2014, ostatnia w styczniu 2017 r. W maju 2017 r. Pani B. dowiedziała się o umowach zawartych w jej imieniu. Okazało się też, że Pani D.  zaciągnęła pożyczki w innych instytucja finansowych wykorzystując dane swojej matki oraz innych członków rodziny. Stało się to powodem uruchomienia postępowań karnych przeciwko Pani D., ale przy okazji uruchomiono postępowanie zmierzające do ustalenia czy umowy pomiędzy jej matką a bankiem były wiążące - opisuje portal niebezpiecznik.pl.

Sąd Rejonowy w Świdnicy uznał, że poszkodowana nie złożyła oświadczenia woli co do zaciągania kredytów przez swoją córkę. Bank jednak uważał, że podanie jej loginów i haseł było rażącym niedbalstwem. Wyrok był jednak korzystny dla poszkodowanej, ale przedstawiciele instytucji finansowej wnieśli apelacje. I ta została odrzucona, jako bezzasadna.

- Zarówno w toku postępowania przed Sądem I instancji, jak i w postępowaniu apelacyjnym, pozwany Bank nie podważał, że do zawarcia umów kredytowych doszło bez wiedzy pozwanej R. B.. Pozwany Bank podnosił jedynie, że pozwana nie dochowała należytej staranności w zakresie ochrony danych koniecznych do korzystania z bankowości elektronicznej, co nie jest wystarczające dla uznania apelacji pozwanego Banku za skuteczną. Z zaistnieniem innych przesłanek wiąże się bowiem odpowiedzialność pozwanej za niedochowanie należytej staranności w dysponowaniu loginami do bankowości elektronicznej, a z zaistnieniem innych stwierdzenie, czy umowy zawarte za pośrednictwem bankowości elektronicznej są istniejące – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Poszkodowana świdniczanka finalnie kredytów nie musiała spłacać. Jej córka odpowie przed wymiarem sprawiedliwości za oszustwo. 

 

Wasze komentarze

Czyli"jedna pani drugiej pani."
poniedziałek, 25.05.2020 22:17 autor:
wtorek, 30.6.2020 08:54
poniedziałek, 29.6.2020 10:29
2
niedziela, 28.6.2020 09:28
poniedziałek, 22.6.2020 13:57
2
poniedziałek, 22.6.2020 13:52
poniedziałek, 22.6.2020 10:09
4
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele