Trwa dramatyczna walka o życie Moniki. Możesz pomóc!

środa, 19.2.2020 14:11 9880 0

Monika ma 37 lat, męża i dwoje dzieci. Mieszka w Grodziszczu skąd dojeżdżała do pracy w Świdnicy. W zeszłym roku zrobiła badania kontrolne, i dowiedziała się, że jest śmiertelnie chora. Jedyną szansą dla kobiety jest przeszczep szpiku kostnego. Dzięki zaangażowaniu przyjaciół pani Moniki już od czwartku 27 lutego wraz z fundacją DKMS i wsparcia Urzędu Miasta w Świdnicy odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców. Każdy z nas może stać się genetycznym bliźniakiem i dać szansę drugiej osobie na życie.

Świdniczanie na co dzień okazują solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi odwiedzając stanowiska rejestracyjne. Dotychczas w Świdnicy odbyło się 28 akcji, podczas których zarejestrowało się 2 618 potencjalnych dawców. Wśród nich jest już 15 osób, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym Pacjentom. W organizacji akcji zawsze biorą udział wolontariusze, bez których zarejestrowanie tylu potencjalnych dawców byłoby niemożliwe. „

- Bohater to nie ktoś kto nosi pelerynę, ale ktoś kto umie się podzielić najważniejszym co ma... życiem! - mówi Bartek, wolontariusz, który wielokrotnie był udział w wrocławskich akcjach rejestracji.

- Wszystko zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku od zwykłych badań kontrolnych. Po 3 dniach zapadła diagnoza, która brzmiała jak wyrok…ostra białaczka szpikowa. Moja codzienność została zamieniona na szpitalne łóżko. Jednak pomimo choroby dalej pozostaje pozytywnie nastawioną osobą, a mój optymizm zaraża innych. Sama bardzo lubię pomagać innym. Dlatego jeśli możesz poświęć chwilę swojego czasu i daj szansę na nowe życie mi, bądź innej osobie chorej na nowotwór krwi - proszę zrób to! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku i pomóż mi wrócić do „normalnego” życia! - opowiada pani Monika.

Rodzina i przyjaciele Moniki zaczęli więc działać. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem: „Świdnica kontra białaczka- pomóż Monice i Innym!” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. 

Rejestracja podczas akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Całość potrwa ok. 10 minut. 

Wątpliwości co do zostania dawcą ie miał Wojciech Olszówka, który dwa lata temu podarował szansę na życie mężczyźnie, mieszkańcowi USA.

- Podobna akcja do tej, która ma odbyć się w Świdnicy zorganizowana została w mojej rodzinnej miejscowości na rzecz kuzynki mojej mamy. Wtedy podjąłem decyzję o zarejestrowaniu się. Po 5 latach odebrałem telefon z fundacji. To były bardzo wzruszające i szczęśliwe chwile. W grudniu tego roku miną dwa lata i jeśli ten człowiek będzie chciał mnie poznać to na pewno się na to zgodzę. Sama procedura przebiegła bardzo sprawnie, nie odczuwałem prawie żadnych dolegliwości z tytułu pobrania i samego przygotowania. Jedynie czułem się tak jakbym miał zachorować na grypę. Wziąłem wówczas paracetamol i wszystko przeszło - opowiada Wojtek.

W tym miejscu warto wspomnieć, że z samej Świdnicy do bazy dawców udało się zapisać ponad 2600 osób z czego 16 mieszkańców pomogło pacjentom potrzebującym przeszczepu. Baza DKMS naszego kraju liczy ponad 1,6 miliona Polaków.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z
2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

HARMONOGRAM AKCJI W POWIECIE ŚWIDNICKIM

27 lutego 2020 r.

10:00 - 17:00, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy,Leśna 27-29, Świdnica

28 lutego 2020 r.

10:00 - 17:00, Intermarche Świdnica,M. Skłodowskiej- Curie 2, Świdnica

10:00 - 17:00, Galeria Świdnicka, Westerplatte 29, Świdnica

10:00 - 17:00, Tesco, Strzegomska 2, Świdnica

29 lutego 2020 r.

09:00 - 16:00, Intermarche Strzegom, Wincentego Witosa 5, Strzegom

10:00 - 17:00, Galeria Świdnicka, Westerplatte 29, Świdnica

1 marca 2020 r.

10:00 - 13:00, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego, Lutomia Dolna 73, Lutomia Dolna

11:00 - 14:00, Parafia pw. Św. Anny, Grodziszcze 2, Grodziszcze

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek