komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 28 lipca 2021

Aidy, Marceli

„Komunalnik” na straży!

piątek, 11.6.2021 09:25 , komentarze: 0 , odsłony: 211
kategorie artykułu:

Dwumetrowy „Komunalnik” zawitał do Strzegomia. To niestandardowa akcja ENERIS Surowce i Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, której celem jest zwrócenie uwagi na dbanie o czystość altan śmietnikowych. Jest to drugi z zaplanowanych na ten rok projektów, zaraz po pojemnikach na zużyte baterie i akumulatory, którego zadaniem jest wdrażanie dobrych eko-nawyków u naszych mieszkańców.

Strażnik altan śmietnikowych

Strzegom jest jedną z najlepiej wyposażonych w altany śmietnikowe gmin w Polsce. Duży nacisk stawiany na edukację ekologiczną i gospodarkę odpadami powodujący zwiększenie świadomości mieszkańców oraz wszelkiego rodzaju akcje ekologiczne sprawiają, że śmiało możemy przedstawiać go jako wzór do naśladowania. Tym razem miasto zyskało nowego mieszkańca! Niemalże dwumetrowy strażnik stanął w czwartek (10.06) przed jedną ze strzegomskich altan śmietnikowych. Misją eko-strażnika jest nawoływanie i zachęcenie mieszkańców do utrzymywania w nich porządku. 

- Widok śmieci na ulicach, skwerach, czy parkach każdego z nas razi w oczy. Wiadomo, iż chcemy, aby nasza okolica i nasze miasto było zadbane i czyste, dlatego  gospodarka odpadami jest tematem, którego nie możemy lekceważyć. O ile sama segregacja odpadów idzie mieszkańcom coraz lepiej, to niestety wygląd i czystość naszych altan śmietnikowych bądź ich okolic bardzo często bywa jeszcze niemałym wyzwaniem. „Komunalnik”, to nowy pomysł na zwiększenie świadomości mieszkańców. Kim jest i jakie ma zadanie nasz eko-strażnik? Odpowiedź znajdziemy na trzymanej przez niego tablicy. Liczymy, że dzięki tej akcji edukacyjnej zaciekawimy mieszkańców, skłonimy do zadumy i jednocześnie poruszymy sumienia osób mających problemy z utrzymywaniem czystości naszej wspólnej przestrzeni – podkreśla Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia.

Kłopotliwe altany

Problemów dotyczących altan śmietnikowych jest sporo. Począwszy od utrudnionego dojazdu do nich, przez ulokowanie w zbyt wąskiej uliczce, w której ledwo mieści się śmieciarka bądź zastawieniem przez inne samochody. Kolejne to za mała ilość miejsca w środku na pojemniki, czy też wspomniany wyżej problem z ich czystością. Jak mówi tablica eko-strażnika – „Czysta altana, to nasza wspólna sprawa. Dbajmy razem o porządek.”. Tak też jest, bowiem odpowiedzialność ponosi każdy z nas, zarówno mieszkańcy, administratorzy, jak i pracownicy firm odbierających odpady.

- Już niebawem w Polsce powstanie pierwsza norma altankowa, która ma za zadanie ułatwić pracę nie tylko nam - komunalnikom, ale też sprawić, aby miejsca te wyglądały bardziej estetycznie. Strzegom to jedna z gmin świecących przykładem pod kątem zabudowy altankowej. Jednak musimy pamiętać, że sama infrastruktura nie wystarczy, jeśli wspólnie nie zadbamy o jej jakość i czystość. Mamy nadzieję, że nowy mieszkaniec miasta usilnie będzie o tym przypominał i mobilizował do odpowiedniego działania.  – podsumowuje Andrzej Filipowicz, dyrektor operacyjny w ENERIS Surowce we Wrocławiu.

 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

wtorek, 27.7.2021 12:27
poniedziałek, 26.7.2021 14:04
poniedziałek, 26.7.2021 13:53
poniedziałek, 26.7.2021 13:27
poniedziałek, 26.7.2021 10:04
poniedziałek, 26.7.2021 09:39
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec