Dolar się wzmocnił. Kurs euro pnie się w górę

dzisiaj, 3 godz temu 153

Przełom września i października był nadspodziewanie dobry dla amerykańskiej waluty. Dolar umocnił się w znaczący sposób wobec euro, co przełożyło się również na spadki polskiej waluty zarówno wobec USD, jak i EUR. Koniec roku może więc nie być łaskawy dla złotówki, tym bardziej że fala hurraoptymizmu wynikająca ze zmiany rządu po roku wydaje się słabnąć.

Jaka jest więc perspektywa walutowa na jesień 2024 roku? Czy złoty w końcu umocni się wobec dolara? Co z inflacją i ewentualną obniżką stóp procentowych w USA, strefie euro i Polsce? Wreszcie, co będzie kształtowało politykę banków centralnych w najbliższych miesiącach? Spróbuję udzielić odpowiedzi na te jakże ważne pytania.

Kursy najważniejszych walut dziś (10.10.2024 r.)

Na początek warto sprawdzić, ile obecnie wynoszą kursy najważniejszych walut w Europie i na świecie. Śmiało można powiedzieć, że należą do nich w pierwszej kolejności euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski. Oto jak prezentują się ich notowania według Narodowego Banku Polskiego 10 października 2024 roku.

  • Kurs euro dziś – 4,3029 PLN
  • Kurs dolara dziś – 3,9355 PLN
  • Kurs franka dziś – 4,5737 PLN
  • Kurs funta dziś – 5,1452 PLN

Największy wzrostu w ostatnich dniach zanotowała amerykańska waluta. Jeszcze 24 września 2024 roku kurs USD wynosi 3,80 PLN. Od tamtego dnia zanotował wzrost o 0,14 PLN wobec złotówki. Podobnie wygląda kurs pary EURUSD. Jeszcze 30 września euro kosztowało 1,11937 USD. 10 października za euro trzeba było zapłacić jedynie 1,0906 USD, co jest najniższą ceną europejskiej waluty od dwóch miesięcy.

Nie jest tajemnicą, że mocny dolar na ogół oznacza osłabienie wartości walut na rynkach wschodzących, a do nich na pewno zaliczyć należy naszą rodzimą złotówkę. W efekcie kurs funta brytyjskiego wzrósł od końca września o 7 groszy. Podobnie wzrosły notowania franka szwajcarskiego.

Sytuacja na rynkach wykazuje liczne zmiany kursów. Warto więc trzymać rękę na pulsie. Aktualne ceny walut można monitorować w prosty sposób w sieci, za pośrednictwem takich serwisów, jak Kantor Live. Znajdziesz tam punkty wymiany walut z najlepszymi cenami – tysiące kantorów w całej Polsce.

Kurs USD i EUR – decydują inflacja i stopy procentowe

Ponieważ sytuacja na rynkach nie jest obecnie specjalnie stabilna, niełatwo jest przewidzieć, jakie będą kursy wymiany euro i dolara w najbliższych tygodniach i miesiącach. Podobnie jak w ostatnich kilku latach, kluczowe dla cen walut będą odczyty inflacyjne w najważniejszych gospodarkach oraz wynikające z nich decyzje banków centralnych, które najpewniej będą w najbliższym czasie obniżać stopy procentowe.

Kiedy kolejna obniżka stóp procentowych w USA?

Najważniejszą informacją dla ekonomistów w ubiegłym miesiącu była obniżka stóp procentowych przez amerykański System Rezerwy Federalnej o dokładnie 50 punktów bazowych – z przedziału 5,25-5,50% do 4,75-5,00%. Była to pierwsza obniżka stóp w Stanach Zjednoczonych od ponad 40 miesięcy.

Wielu spekulantów stawiało, że na tym obniżki w USA się nie skończą, jednak październikowe odczyty gospodarcze wskazują, że prezes Fed, Jerome Powell, wstrzyma się z kolejnymi decyzjami o korekcie stóp. Wynika to przede wszystkim ze słabszych, niż przewidywano spadków inflacji, która wyniosła we wrześniu 2,4%, zamiast prognozowanych 2,3%. Co więcej, inflacja bazowa wzrosła o 0,2%.

Kiedy obniżka stóp w strefie euro?

Decyzje o obniżkach stóp procentowych we wrześniu podjęta została również przez Europejski Bank Centralny (EBC). Nie była to tak spektakularna obniżka, jak w USA, ponieważ wyniosła 0,25 punktu bazowego, do poziomu 3,50. Ekonomiści nie byli specjalnie zaskoczeni tą decyzją i prognozują kolejne obniżki w niedalekiej przyszłości.

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?

Podczas gdy duże gospodarki podejmują decyzje o obniżkach stóp, w Polsce z utęsknieniem ich oczekujemy. Niestety, ostatnie odczyty inflacyjne nie dają wielu powodów do optymizmu. CPI na poziomie ok. 5% jest dwukrotnie wyższe niż cel inflacyjny założony przez NBP. Prawdopodobną datę pierwszych obniżek wskazał na październikowej konferencji prezes NBP, Adam Glapiński.

Widzę u wszystkich członków Rady, czy prawie wszystkich, oczekiwanie, kiedy wreszcie będzie można obniżać stopy procentowe. Ja też temu ulegam i też bym chciał rozpocząć cykl obniżek. Jeśli, załóżmy optymistyczny scenariusz, w marcu będzie projekcja, która powie, że inflacja się ustabilizowała na tym poziomie i już zaraz za progiem rozpoczyna się proces spadku inflacji przez najbliższe kwartały, to będzie oczywiście cykl obniżek.

Tym samym, optymistyczny scenariusz zakłada, że stopy obniżone zostaną po raz pierwszy na początku drugiego kwartału 2025 roku. 

Kursy USD, EUR, CHF, GBP – jakie są prognozy na koniec 2024 roku?

Chociaż największe światowe gospodarki radzą sobie w ostatnim czasie całkiem dobrze, wiele wskazuje na to, że ich kursy będą w najbliższych miesiącach spadać wobec złotówki. Wynika to z wyraźnego rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, co przełoży się na kursy tamtejszych walut. Biorąc pod uwagę ostrożną politykę polskiej Rady Polityki Pieniężnej, należy spodziewać się, że PLN, po chwilowych spadkach, w niedalekiej przyszłości ponownie obierze kierunek na wzrosty.