komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 23 sierpnia 2019

Apolinarego, Filipa

Dolnośląskie Spacery Filmowe. Filmowa wycieczka po Ziemi Wałbrzyskiej

czwartek, 8.8.2019 09:18 , komentarze: 0 , odsłony: 172
kategorie artykułu:

Czy nie chcielibyście przespacerować się wzdłuż ulic wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze, śladami magicznych Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego? Przejść się podwórkami, które stały się miejscem akcji innej bajkowej opowieści – przeniesionej znad morza na Dolny Śląsk adaptacji Weisera Dawidka w reżyserii Wojciecha Marczewskiego (pt. Weiser) lub poznać barwne filmowe losy Zamku Książ? Nad wszystkim unosić się będzie duch Krzysztofa Kieślowskiego, mieszkającego przez kilka lat w Sokołowsku, gdzie Fundacja In Situ wciąż pielęgnuje pamięć o wybitnym polskim reżyserze.

Czas zainicjować turystykę filmową na Dolnym Śląsku! Postanowiliśmy dać możliwość podróżowania w kameralnym gronie po regionie dolnośląskim, by wspólnie cieszyć się bogactwem tych terenów, a także odkrywać kinowe tropy województwa. To oferta dla wszystkich, którzy szukają turystycznej alternatywy!

Nie byłoby cudownej muzyki do Noża w wodzie czy Dziecka Rosemary Romana Polańskiego, gdyby Krzysztof Komeda nie zakochał się w jazzie, co stało się kiedy jego rodzina mieszkała w Wałbrzychu. Wizyjny Diabeł Andrzeja Żuławskiego byłby znacznie uboższy bez plenerów Zamku Książ, który zresztą wystąpił do tej pory w kilkudziesięciu produkcjach filmowych (m.in. Papusza Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza czy Dolina Bogów Lecha Majewskiego z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych). Mieszkając w Sokołowsku Krzysztof Kieślowski odkrył sztukę filmową. Późniejszy autor Dekalogu pierwsze filmy oglądał w tamtejszym Kinoteatrze Zdrowie, reaktywowanym zresztą w 2017 r. przez In Situ.

Dajemy Wam możliwość poznania plenerów, w których kręcono kilkadziesiąt filmów polskich i zagranicznych, odwiedzenia miejsc, które w Wałbrzychu, Sokołowsku czy Chełmsku Śląskim wiąże się z kinem. Wszystko po to, by lepiej poznać Dolny Śląsk i jego filmowe dzieje.

Region, w którym powstawały takie dzieła filmowe, jak chociażby Diabeł Andrzeja Żuławskiego, Panna Nikt Andrzeja Wajdy, Bez wstydu Filipa Marczewskiego, Julia wraca do domu Agnieszki Holland czy Komornik Feliksa Falka, a także mieszkali tutaj Krzysztof Komeda, Krzysztof Kieślowski, Krzesimir Dębski oraz Andrzej Chyra – zasługuje na odkrycie jego filmowej historii! Te smaczki, jak i wiele więcej czekają na uczestników wycieczki w okolicach Wałbrzycha.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.DolnoslaskieSpaceryFilmowe.pl w zakładce „Sklep”, gdzie można też kupić bilety na wycieczkę. W samej witrynie możecie poczytać więcej o turystyce filmowej i udziale Dolnego Śląska w polskiej kinematografii. Zapraszamy też do naszych kanałów w mediach społecznościowych (fb i ig: Dolnoslaskie Spacery Filmowe). Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a projektu jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Jaki jest program?

 

Ziemia Wałbrzyska to m.in. następujące atrakcje:

 

SOBOTA (31.08)

  • Kompleksowe filmowe zwiedzanie Wałbrzycha (plenery m.in. z filmów: Panna Nikt Andrzeja Wajdy; Weiser Wojciecha Marczewskiego; Droga Molly Emily Atef; Julia wraca do domu Agnieszki Holland; Komornik Feliksa Falka; Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego; Bez wstydu Filipa Marczewskiego; W cieniu Davida Ondříčka czy Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza), które przygotuje pomysłodawca i lider projektu, Lech Moliński.

  • Oprowadzanie po plenerach przy Zamku Książ (plenery m.in. z filmów: Hrabina Cosel Jerzego Antczaka; Diabeł Andrzeja Żuławskiego; Akademia Pana Kleksa Krzysztofa Gradowskiego; Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza czy serialu 1983), którego autorem będzie Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

  • Projekcja filmu Na północ od Kalabrii, reż. Marcin Sauter w Kinoteatrze Zdrowie Sokołowsko.

NIEDZIELA (1.09)

  • Zwiedzanie Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, przygotowane przez ekspertów z Fundacji In Situ

  • Spacer po filmowym i artystycznym Sokołowsku, który zrealizuje Lech Moliński.

  • Zwiedzanie filmowe Chełmska Śląskiego (oprowadza: Lech Moliński)

Łączny koszt: 299 zł

(w cenie: dojazd, obiadokolacja, nocleg, śniadanie, projekcja filmowa i oprowadzania)

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
czwartek, 22.8.2019 08:52
czwartek, 22.8.2019 08:48
wtorek, 20.8.2019 13:03
wtorek, 20.8.2019 13:00
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Szpital LATAWIEC
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
SKUP AUT
SKUP AUT