Dolnośląskie Spacery Filmowe. Filmowa wycieczka po Ziemi Wałbrzyskiej

czwartek, 8.8.2019 09:18 842 0

Czy nie chcielibyście przespacerować się wzdłuż ulic wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze, śladami magicznych Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego? Przejść się podwórkami, które stały się miejscem akcji innej bajkowej opowieści – przeniesionej znad morza na Dolny Śląsk adaptacji Weisera Dawidka w reżyserii Wojciecha Marczewskiego (pt. Weiser) lub poznać barwne filmowe losy Zamku Książ? Nad wszystkim unosić się będzie duch Krzysztofa Kieślowskiego, mieszkającego przez kilka lat w Sokołowsku, gdzie Fundacja In Situ wciąż pielęgnuje pamięć o wybitnym polskim reżyserze.

Czas zainicjować turystykę filmową na Dolnym Śląsku! Postanowiliśmy dać możliwość podróżowania w kameralnym gronie po regionie dolnośląskim, by wspólnie cieszyć się bogactwem tych terenów, a także odkrywać kinowe tropy województwa. To oferta dla wszystkich, którzy szukają turystycznej alternatywy!

Nie byłoby cudownej muzyki do Noża w wodzie czy Dziecka Rosemary Romana Polańskiego, gdyby Krzysztof Komeda nie zakochał się w jazzie, co stało się kiedy jego rodzina mieszkała w Wałbrzychu. Wizyjny Diabeł Andrzeja Żuławskiego byłby znacznie uboższy bez plenerów Zamku Książ, który zresztą wystąpił do tej pory w kilkudziesięciu produkcjach filmowych (m.in. Papusza Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza czy Dolina Bogów Lecha Majewskiego z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych). Mieszkając w Sokołowsku Krzysztof Kieślowski odkrył sztukę filmową. Późniejszy autor Dekalogu pierwsze filmy oglądał w tamtejszym Kinoteatrze Zdrowie, reaktywowanym zresztą w 2017 r. przez In Situ.

Dajemy Wam możliwość poznania plenerów, w których kręcono kilkadziesiąt filmów polskich i zagranicznych, odwiedzenia miejsc, które w Wałbrzychu, Sokołowsku czy Chełmsku Śląskim wiąże się z kinem. Wszystko po to, by lepiej poznać Dolny Śląsk i jego filmowe dzieje.

Region, w którym powstawały takie dzieła filmowe, jak chociażby Diabeł Andrzeja Żuławskiego, Panna Nikt Andrzeja Wajdy, Bez wstydu Filipa Marczewskiego, Julia wraca do domu Agnieszki Holland czy Komornik Feliksa Falka, a także mieszkali tutaj Krzysztof Komeda, Krzysztof Kieślowski, Krzesimir Dębski oraz Andrzej Chyra – zasługuje na odkrycie jego filmowej historii! Te smaczki, jak i wiele więcej czekają na uczestników wycieczki w okolicach Wałbrzycha.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.DolnoslaskieSpaceryFilmowe.pl w zakładce „Sklep”, gdzie można też kupić bilety na wycieczkę. W samej witrynie możecie poczytać więcej o turystyce filmowej i udziale Dolnego Śląska w polskiej kinematografii. Zapraszamy też do naszych kanałów w mediach społecznościowych (fb i ig: Dolnoslaskie Spacery Filmowe). Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a projektu jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Jaki jest program?

 

Ziemia Wałbrzyska to m.in. następujące atrakcje:

 

SOBOTA (31.08)

  • Kompleksowe filmowe zwiedzanie Wałbrzycha (plenery m.in. z filmów: Panna Nikt Andrzeja Wajdy; Weiser Wojciecha Marczewskiego; Droga Molly Emily Atef; Julia wraca do domu Agnieszki Holland; Komornik Feliksa Falka; Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego; Bez wstydu Filipa Marczewskiego; W cieniu Davida Ondříčka czy Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza), które przygotuje pomysłodawca i lider projektu, Lech Moliński.

  • Oprowadzanie po plenerach przy Zamku Książ (plenery m.in. z filmów: Hrabina Cosel Jerzego Antczaka; Diabeł Andrzeja Żuławskiego; Akademia Pana Kleksa Krzysztofa Gradowskiego; Ciemno, prawie noc Borysa Lankosza czy serialu 1983), którego autorem będzie Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

  • Projekcja filmu Na północ od Kalabrii, reż. Marcin Sauter w Kinoteatrze Zdrowie Sokołowsko.

NIEDZIELA (1.09)

  • Zwiedzanie Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, przygotowane przez ekspertów z Fundacji In Situ

  • Spacer po filmowym i artystycznym Sokołowsku, który zrealizuje Lech Moliński.

  • Zwiedzanie filmowe Chełmska Śląskiego (oprowadza: Lech Moliński)

Łączny koszt: 299 zł

(w cenie: dojazd, obiadokolacja, nocleg, śniadanie, projekcja filmowa i oprowadzania)

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)