Dożynki gminne i diecezjalne w najbliższą niedzielę

piątek, 1.9.2017 08:31 2528 1

Już tylko 3 dni dzielą nas od dożynek gminnych, które w tym roku będą jednocześnie dożynkami diecezjalnymi. Starostami dożynek będą Lucyna Mroczek oraz Piotr Błaszko. Doroczne Święto Plonów rozpocznie Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie J.E. Ks. Prof. dr hab. Ignacy Dec – biskup świdnicki.

Drodzy Rolnicy,

kierując się potrzebą wypowiedzenia naszej wdzięczności Panu Bogu za tegoroczne dary ziemi, zapraszam Was na tegoroczne Dożynki Diecezjalne, które dzięki życzliwości i gościnności Gminy Świdnica, odbędą się w niedzielę 3 września br. w Lutomi. Podczas Mszy św. polowej sprawowanej o godz.  13.00 na placu przed budynkiem miejscowej szkoły, będziemy prosić Boskiego Gospodarza o błogosławieństwo dla Waszej pracy, o miłość do ziemi, która rodzi chleb i żywi polskie rodziny. Podczas dziękczynienia zawierzymy także wszystkie nasze sprawy i problemy Bożej Opatrzności. Z całego serca zapraszam rolników, hodowców, pszczelarzy, ogrodników i działkowców oraz wszystkich korzystających z rolniczego trudu. Przybądźcie z dziękczynnymi wieńcami i bochnami chleba, które będą wyrazem uwielbienia Boga za Jego dary – czytamy w liście J.E. Ks Bpa Deca

Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. Dożynki to czas dziękczynienia ale i zabawy. Dlatego też zadbaliśmy o liczne atrakcje dla całych rodzin. Bogato przystrojone stragany każdego roku są ozdobą dożynek w gminie Świdnica. To właśnie na nich gospodynie prezentują to, co najsmaczniejsze, a serwowane produkty mają już swoich stałych odbiorców – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Współgospodarzami tegorocznych dożynek są w tym roku dwa sołectwa.

Lutomia Dolna i Lutomia Górna to dwie miejscowości posiadające wspólną historię, leżące nad rzeką Miłą u podnóża Gór Sowich. Lutomia powstała w końcu XIV w. jako wieś książęca. Rozwijała się spokojnie aż do czasu wojny 30-letniej, kiedy to kilka razy była grabiona i spalona. W wieku XIX miejscowość wykorzystała swoje dogodne położenie i stała się przystankiem dla turystów zmierzających w Góry Sowie, zwłaszcza do pobliskiej Kroackiej Studzienki na zboczach Bieska. W dolnej części wsi znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z około 1476 roku, później kilkakrotnie przebudowany. W centrum znajdują się: szkoła podstawowa i gimnazjum, które są ważnymi ośrodkami zarówno edukacyjnym jak również kulturowymi.

***

XIII ŚWIDNICKI ŁOKIEĆ NA DOŻYNKACH 

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, trzynasta już edycja „Świdnickiego Łokcia” - zabawy rodzinnej organizowanej przez redakcję „Wiadomości Świdnickich”. Jak co roku będziemy wspólnie z Państwem poszukiwać najbardziej wyróżniających się mieszkańców powiatu świdnickiego. Czekamy już 3 września w Lutomi. Jak co roku podczas dożynek gminnych nie zabraknie konkurencji na: Najdłuższy Łokieć. Jedna z konkurencji poświęcona jest specjalnie mieszkańcom gminy Świdnica. Tym razem szukać będziemy mieszkanki, bądź mieszkańca, który będzie mógł się poszczycić największą liczbą liter w imieniu i nazwisku.

Jakie konkurencje? 
Kogo w tym roku będziemy szukali? Przede wszystkim posiadacza najdłuższego łokcia i stopy. Posiadaczki najdłuższych włosów, najwyższej pary (powyżej 18 lat). Tradycyjnie będzie specjalna konkurencja dedykowana wyłącznie mieszkańcom gminy wiejskiej Świdnica. Patronuje jej wójt Teresa Mazurek. W przeszłości była „Łapa Sołtysa”, „Palec wskazujący Sołtysowej”, "Gminna Rodzina na 102", a w tym roku będzie... „Najdłuższe imię i nazwisko mieszkańca gminy”W przypadku dogrywki decyduje drugie imię

Podczas dożynek będziemy szukali mieszkańca gminy Świdnica, który na podstawie dowodu osobistego udowodni, że posiada najdłuższe imię i nazwisko. Sprawdzane będzie pierwsze imię i nazwisko. W przypadku takiej samej liczby liter, decydować będzie drugie imię - mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.

Podobnie jak w roku ubiegłym jedna osoba będzie mogła zwyciężyć tylko w jednej konkurencji. Druga równie ważna informacja dotyczy zwycięzców minionych edycji – każdy, kto wygrał w ubiegłym roku lub dwa lata temu nie może wystartować w tej samej kategorii w tegorocznej zabawie. Ale oczywiście każdy może i powinien dopingować innych.

Widzimy się w niedzielę 3 września w Lutomi. Wielkie mierzenie rozpoczniemy około godziny 13.30!

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

xawery sobota, 02.09.2017 13:53
Biskup nie jest ekscelencją coś was zamroczyło proszę poczytać kto...