Druk 3D i nowe możliwości w Pracowni Orange w Strzegomiu

wtorek, 23.6.2020 11:31 1206 0

Druk 3D oraz laserowe cięcie i grawerowanie – to nowości w Pracowni Orange w Strzegomiu, dzięki którym wykonano przyłbice na czas epidemii. Strefa Makerspace powstała w tej i czterech innych miejscowościach przy wsparciu Fundacji Orange. Przy użyciu nowoczesnych maszyn mieszkańcy będą mogli projektować oraz wytwarzać przedmioty i urządzenia według własnych pomysłów, a przy tym rozwijać cyfrowe kompetencje. Sprzęt i przeszkoleni liderzy są gotowi do działania. 

Nowa kreatywna przestrzeń powstała w Strzegomiu w Pracowni Orange – świetlicy wyposażonej w internet i komputery, która od lat skupia mieszkańców wokół lokalnych spraw i daje im możliwości nabywania nowych kompetencji. Makerspace to pracownia laserów i druku 3D, dzięki której będą mogli projektować i drukować przestrzennie dowolne przedmioty oraz wykorzystywać lasery do wycinania i grawerowania. Mogą tu powstać stojaki, pojemniki, grawerowane znaki i realizować się inne pomysły. Wszystko w nurcie DIY (z ang.”do-it yourself” czyli „zrób-to-sam”), więc wiele zużytych, zepsutych przedmiotów może zyskać drugie życie. Celem Fundacji Orange, która wspiera Pracownie w działaniu, jest rozwijanie wśród mieszkańców małych miast i wsi nowych pasji i cyfrowych umiejętności przy pomocy technologii.

Makerspace, który pomaga w czasie pandemii

Makerspace poszerzy możliwości Pracowni Orange w Strzegomiu. Powstał przy zaangażowaniu mieszkańców i dotychczasowej liderki Pracowni Doroty Sozańskiej we współpracy z Fundacją Orange i Stowarzyszeniem FabLab Gdańsk. Wizyty mieszkańców będą możliwe, kiedy unormuje się sytuacja związana z epidemią, ale już teraz w pracowni produkowane były przyłbice, które trafiły do medyków i lokalnej społeczności.

- Zarówno Pracownia Orange, jak i Makerspace to miejsca wartościowe dzięki rozwijaniu potencjału współpracy międzypokoleniowej i wspólnych pasji. – mówi Dorota Sozańska, wicedyrektorka szkoły w Strzegomiu. – Jest to też idealne miejsce spotkań dla osób, które chcą robić coś dla innych, co zresztą zostało ostatnio szczególnie udowodnione dzięki produkcji przyłbic dla medyków i nauczycieli na egzaminach, które powstały na sprzęcie z naszego Makerspace’u.

Makerspace dla lokalnych społeczności 

Makerspace’y powstały również w Pracowniach Orange w Łękawicy, Zakrzówku, Bulkowie oraz Gubinie. Poza niezbędnym sprzętem ich liderzy – osoby, które od lat angażują się w działania na rzecz swoich miejscowości, przeszli szkolenie z projektowania i obsługi maszyn, które wybrali dla swoich lokalizacji. To oni planują też, jak inspirować, przekazywać dalej zdobytą wiedzę i jakie inicjatywy będą prowadzone w przyszłości dla dzieci i młodzieży i dorosłych z okolicy. 

Makerspace to wyjątkowa przestrzeń, która pobudza wyobraźnię, kreatywność i rozwija zainteresowania technologiczne. I choć w ostatnich miesiącach nie mogły się w nich odbywać warsztaty, to już teraz okazały się pożyteczne – w dwóch z nich produkowane były przyłbice, które trafiały m.in. do medyków. – mówi Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange. – To dla mnie jeden z najlepszych przykładów ich zastosowania, bo pokazuje, jak technologia może się przyczynić słusznej sprawie – dodaje.

Doświadczenia z FabLabów

Pomysł na Makerspace’y w małych miejscowościach jest zakorzeniony w doświadczeniach Fundacji Orange i jej partnerów w prowadzeniu FabLaby powered by Orange w Gdańsku i w Warszawie. To przestrzenie wyposażone w nowoczesne maszyny, w których odbywają się darmowe warsztaty i dedykowane projekty dla dzieci i dorosłych, którzy przy wsparciu trenerów uczą się podstaw elektroniki, druku 3D, programowania, ale też stolarstwa czy szycia. To w FabLabach powstały na przykład proteza dłoni w druku 3D, lampa czy regulator oddechu sterowane aplikacją, meble modułowe, klocki architektoniczne czy filtry antysmogowe.

Partnerem projektu Makerspace’ów jest Stowarzyszenie FabLab Gdańsk. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)