komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 25 lutego 2021

Wiktora, Cezarego

Dzień Języka Ojczystego w świebodzickim LO

wtorek, 23.2.2021 09:01 , komentarze: 0 , odsłony: 114
kategorie artykułu:

  W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia tradycyjnie miało się odbyć w naszej szkole dyktando, które zostało przełożone z racji warunków pandemicznych. Nie przeszkodziło nam to jednak w świętowaniu. Obejrzeliśmy „Mistrzowski wykład” profesora Jerzego Bralczyka o współczesnych odmianach języka mówionego, tendencjach, modach w języku publicznym. W sobie właściwy- lapidarny i humorystyczny sposób- ocenił język debaty politycznej, mowę ulicy, dezawuował wszechobecną manipulację językową, analizował wpływ czynników zewnętrznych na sposoby wypowiadania się, a szczególnie nowych technik komunikacyjnych w kontekście skutecznego porozumiewania.

Ważną częścią spotkania było wspomnienie tragicznie zmarłego wczoraj Jana Lityńskiego- wielkiego człowieka, który zawsze walczył o wolność słowa, a   język traktował jako narzędzie do szukania prawdy i porozumienia. To on wymieniany jest przez językoznawców, i nie tylko przez nich, jako polityk posługujący się „skutecznym językiem dialogu”.

 Ewa Grochowska przygotowała też prezentację „Kultura języka w hip-hopie” i zapoznała uczniów z utworami OSTR- a- twórcy ambitnego, intelektualnego i oryginalnego językowo rapu oraz Mistrza Mowy Polskiej- rapera Łony, bacznego obserwatora współczesnej polszczyzny, który w swoich erudycyjnych tekstach walczy z upraszczaniem zapisu polskich słów, myleniem frazeologizmów, nagminnymi błędami popełnianymi w mediach. 

Natomiast w klasie pierwszej odbył się „Turniej oratorski”- konkurs na najlepszą mowę oskarżycielską i obrończą. Stawka była bardzo wyrównana- pierwszoklasiści zaprezentowali wysoki poziom merytoryczny i kulturę języka. Najlepszymi okazali się: Amelia Byra, Dominika Sielewicz i Hubert Wojtyczka z klasy 1b.

Tego dnia ogłoszono również wyniki eliminacji szkolnych na Mowę Noblowską, które odbyły się w ramach konkursu „Jak dostać nagrodę Nobla”, organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. „Zadaniem uczniów szkół ponadpodstawowych jest praca wyobraźni, bo trzeba przygotować własną mowę noblowską, tak, jakbyśmy to my mieli wygłosić owo słynne przemówienie przed publicznością w Sztokholmie. Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – podkreślają organizatorzy.

Wśród zgłoszonych prac do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano, zgodnie z regulaminem, pięć prac: Wiktorii Góreckiej z klasy 2cg, Zofii Brzozowiec, Wiktorii Pajor, Wiktorii Wójtowicz z klasy 3a i Natalii Szuchnik z kl.3c. Gratulujemy sukcesu i czekamy na wyniki zmagań konkursowych.

Ewa Grochowska

 

                                                             

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
środa, 24.2.2021 11:12
środa, 24.2.2021 11:04
środa, 24.2.2021 10:30
wtorek, 23.2.2021 13:50
wtorek, 23.2.2021 13:31
wtorek, 23.2.2021 13:06
wtorek, 23.2.2021 09:12
wtorek, 23.2.2021 09:11
poniedziałek, 22.2.2021 14:18
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz