komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 25 października 2020

Darii, Wilhelminy

Eksperci: nie odraczajmy diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego z powodu nowej fali zakażeń

wtorek, 13.10.2020 08:45 , komentarze: 0
kategorie artykułu:

Onkolodzy i organizacje pacjentów apelują, żeby z powodu nowej fali zakażeń koronawirusem pacjenci nie odraczali diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego. Należy kontynuować rozpoczętą terapię. Dla zdrowia wielu osób zaniechanie tego może być groźniejsze niż skutki pandemii COVID-19.

W ostatnich dniach wykrywanych jest w naszym kraju więcej zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 niż kilka tygodni wcześniej. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w minionej doby zakażenie to zdiagnozowano testami genetycznymi u prawie 4,4 tys. osób, a dzień wcześniej – u około 4,2 tys. W piątek odnotowano rekordową jak na razie liczbę 5,3 tys. zakażeń.

Onkolodzy i organizacje pacjentów obawiają się zatem, że część pacjentów może z tego powodu się zniechęcić do badań diagnostycznych oraz leczenia w razie wykrycia choroby nowotworowej. Tak było w czasie lockdowenu, kiedy spadla liczba wydawanych kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego).

„Apelujemy do chorych, aby nie czekali na koniec pandemii, ponieważ rak nie czeka. Diagnostyki i leczenia nowotworów nie można odkładać na później. Opóźnienie rozpoznania i rozpoczęcia terapii pogarsza szansę wyleczenia” – przekonuje w informacji przekazanej PAP prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Według raportu „Onkologia w dobie COVID 19”, przygotowany przez Fundację Onkologia 2025, w kwietniu i w maju 2020 w województwach śląskim, mazowieckim i warmińsko – mazurskim liczba wykonywanych mammografii spadła o ponad 90 proc., a cytologii o 85-95 proc.

Niepokojące są też dane Narodowego Funduszu Zdrowia: w okresie od 1 stycznia do 11 września 2020 r. wydano o 16 300 kart DiLO - mniej, niż w tym samym okresie 2019 r., co oznacza spadek o około 25 proc.

Eksperci obawiają się, że prawie połowa pacjentów trafiła lub trafi później niż powinna na pierwsze wizyty do onkologa, chirurga onkologicznego lub radioterapeuty. Z tego powodu liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych może wzrosnąć nawet o 20 proc.

„Hasło „Zostań w domu” nie dotyczy osób z objawami mogącymi mieć związek z nowotworem oraz chorych w czasie leczenia przeciwnowotworowego. W chorobach nowotworowych czas ma ogromne znaczenie, dlatego priorytetem jest utrzymanie diagnostyki i terapii” – tłumaczy prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii zapewnia, że personel placówek onkologicznych dokłada wszelkich starań, aby zapewnić pacjentom jak największe bezpieczeństwo.

„W związku z pandemią Ministerstwo Zdrowia wprowadziło system teleporad, które w niektórych przypadkach, również w konsultacji chorych onkologicznie są przydatne. Podczas konsultacji telefonicznej pacjent może porozmawiać z lekarzem o niepokojących go objawach oraz uzyskać wskazówki co do dalszego postępowania. Powróciły również badania profilaktyczne, do których gorąco zachęcamy” – dodaje.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wszystkie placówki onkologiczne wprowadziły szczególne zasady i środki ostrożności: pomiar temperatury ciała wykonywany wszystkim wchodzącym (zarówno pacjentom jak i personelowi medycznemu), przejścia przez specjalne śluzy, skracanie czasu pobytu w placówce i hospitalizacji do niezbędnego minimum, znaczące ograniczenie odwiedzin i pobytu w placówkach osób towarzyszących pacjentom.

„Chciałabym podkreślić, że ośrodki onkologiczne funkcjonują nieprzerwanie i czekają na chorych, a w chwili obecnej obserwujemy nawet skrócenie kolejek, na przykład do badań obrazowych. Warto zauważyć, że spadek zgłaszalności do ośrodków onkologicznych nie wynika jedynie z winy pacjentów - z niektórych regionów Polski otrzymujemy od pacjentów informacje o utrudnionym dostępie do lekarza pierwszego kontaktu i innych specjalizacji, ale także do niektórych procedur diagnostycznych” – podkreśla Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe - Razem Lepiej, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska.

Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, członek Prezydium All.Can Polska Szymon Chrostowski namawia, żeby mimo trudności, z którymi spotykają się pacjenci chcący umówić się na badania, nie należy się zniechęcać, tylko szukać miejsca, w którym czas na jego realizację będzie jak najkrótszy.

Dodaje on, że warto skorzystać z całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800-190-590. Za jej pośrednictwem można uzyskać informacje o lokalizacji najbliższego szpitala oraz najszybszym dostępie do wybranego świadczenia.

„Pod tym numerem można też zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w działaniu placówek. Dodatkowo informacje na temat programów profilaktyki onkologicznej można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: www.mz.gov.pl oraz www.pacjent.gov.pl. Informacje o adresach, lokalizacjach, telefonach i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktyki można znaleźć na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta” – informuje Szymon Chrostowski. (PAP)

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 19.10.2020 14:25
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD