komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 21 września 2020

Jonasza, Mateusza

Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” w Świdnicy

czwartek, 6.2.2020 16:45 , komentarze: 0 , odsłony: 961
kategorie artykułu:

Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” jest festiwalem odbywającym się w Świdnickim Ośrodku Kultury od 2002 roku z inicjatywy Adama Reczucha. Przegląd ma charakter niekonkursowy i stanowi przede wszystkim miejsce swobodnej dyskusji na temat sztuki i poruszanych przez nią problemów oraz twórczej wymiany rozmaitych poglądów. W tym roku po raz pierwszy poszerzono formułę o wydarzenia przeznaczone dla publiczności dziecięcej.

18 lutego (wtorek), godz.18.00

„RUSCY pamiętnik zbiorowy”, czytanie sztuki Andrzeja Błażewicza — Alchemia teatralna
Galeria Fotografii, Rynek 44 

Pierwszym z pokazywanych spektakli, we wtorek 18 lutego, będą „RUSCY pamiętnik zbiorowy”, czytanie sztuki Andrzeja Błażewicza, która jest próbą przywrócenia pamięci i rozmowy o tożsamości miejskiej w perspektywie obecności w nim Armii Radzieckiej. Monologi będące budulcem tekstu stanowią pokłosie szeregu wywiadów, które autor przeprowadził z mieszkańcami Świdnicy w 2019 roku. Tekst przeczytają Bożena Kuźma, Halina Szymańska, Krzysztof Frączek, Robert Kaśków i Mariusz Kozłowski.

21 lutego (piątek)
godz.18.00 „NIE MA MNIE” — Karolina Warzecha
godz.19.00 „Strach ma wielkie oczy” — Teatr TERMINUS A QUO
sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43 

W piątek 21 lutego pokazane zostaną dwa monodramy. Pierwszym będzie „NIE MA MNIE” Karoliny Warzechy powstały na podstawie tekstów „Lalki, moje ciche siostry” Henryka Bardijewskiego, „Chrzciny” Doroty Masłowskiej i „Autoportret odczuwalny” Mirona Białoszewskiego, opowiadający o samotności, dążeniu do zmiany tożsamości, nieosiągalnych celach. Kobieta zamknięta sama ze sobą próbuje uwolnić świat od zła, które ją otacza. Kolejny nosi tytuł „Strach ma wielkie oczy”. Przygotował go znany widzom przeglądu Teatr TERMINUS A QUO z Nowej Soli. To autorski spektakl Edwarda Gramonta, w którym jedyna rola aktorska powierzona została Adzie Bednarek. Motyw przewodni, zjawisko strachu, przybiera tu różne barwy, od intensywnej, psychopatycznej wręcz postawy, poprzez zagubienie, roztrzęsienie i depresyjne wołanie o pomoc. Ta głęboka narracja sięgająca korzeniami do autentycznych doświadczeń aktorki, została zaadaptowana na sztukę, w której dynamiczna sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie.

22 lutego (sobota), godz. 16.00
DLA DZIECI „Klasyka wiecznie młoda, czyli słowik, sójka, kura spod wiecznego pióra”, czytanie performatywne — Małgorzata Ochenduszko
Galeria Fotografii, Rynek 44

Sobota 22 lutego to dzień dziecięcy na „Transformacjach”. Małgorzata Ochenduszko przygotowała czytanie performatywne „Klasyka wiecznie młoda, czyli słowik, sójka, kura spod wiecznego pióra”, w którymbohaterami tekstów są ptaki, które wyszły spod pióra pisarzy należących dziś do literackiego kanonu. Aktorska interpretacja głosowa i zabawa rytmem pozwolą dzieciom na radosne obcowanie z literaturą. Całości dopełnią rysunki wykonane przez Martę Ciućkę, które mają nawiązywać do ilustracji z książek dla najmłodszych. Wydarzenie pozwoli dzieciom obcować z żywym słowem, które stoi dziś w cieniu obrazów filmowych. Dla dzieci od lat 3.

Na wszystkie prezentacje wstęp wolny! 

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 09:10
piątek, 11.9.2020 13:33
czwartek, 10.9.2020 13:49
piątek, 4.9.2020 09:01
piątek, 28.8.2020 11:20
środa, 26.8.2020 13:13
środa, 29.7.2020 10:43
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Panek car sharing
Panek car sharing
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica