Fotowoltaika - co musisz wiedzieć?

środa, 13.7.2022 18:50 549

W dzisiejszych czasach mamy coraz większą świadomość klimatyczną i energetyczną. Co ważne, możemy przyczyniać się do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w całości tego zasobu, dzięki zakładaniu instalacji fotowoltaicznych. Czy są one opłacalne również pod względem finansowym? Jak działają? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

2. Czy fotowoltaika się opłaca?

3, Panele fotowoltaiczne — montaż

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne to układy, które służą do wyłapywania energii promieniowania słonecznego i przekształcania jej na prąd w formie użytecznej w codziennym funkcjonowaniu. Dość prosta zasada działania sprawia, że cały system instalacji fotowoltaicznej nie jest szczególnie skomplikowany, dzięki czemu ten rodzaj pozyskiwania energii zjednuje sobie coraz większe rzesze zwolenników.

Na instalację fotowoltaiczną składają się dwa rodzaje elementów — moduły fotowoltaiczne i inwertery, inaczej zwane falownikami. Te pierwsze, zwane też panelami fotowoltaicznymi, zawierają w sobie ogniwa fotowoltaiczne. Przekształcają one energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki efektowi fotoelektrycznemu, znanemu nam z lekcji fizyki. Tak otrzymanej energii elektrycznej nie da się jednak bezpośrednio wykorzystać w gniazdku, gdyż jest ona w formie prądu stałego. Dlatego też fotowoltaika dla domu, czy firmy musi posiadać również inwerter przekształcający prąd stały w prąd przemienny, używany w gniazdkach.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Na to pytanie jeszcze niedawno można było odpowiedzieć dość jednoznacznie. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych opłacało się w praktycznie wszystkich przypadkach. Od zmiany przepisów pod koniec 2021 roku zaczęto jednak poddawać w wątpliwość opłacalność fotowoltaiki. Jak jest naprawdę?

Największą zmianą, która dotyczy instalacji fotowoltaicznej, jest ta związana z zasadami rozliczania. Bez względu na to, czy interesuje nas fotowoltaika dla firm, czy dla osób fizycznych, warto wiedzieć, jak one w tej chwili działają.

Systemem rozliczania używanym od niedawna w naszym kraju jest tzw. net-billing. Polega on na tym, że nadwyżki energii odsyłane do sieci zgodnie z ustaloną stawką, która przez najbliższe dwa lata będzie średnią miesięczną ceną energii z Rynku Dnia Następnego. Od 2024 roku stawki będą ustalane godzinowo. Wyliczona w ten sposób kwota będzie stanowić tzw. depozyt prosumencki, ważny przez 12 miesięcy i to od niej będzie odejmowana opłata za pobranie potrzebnej energii przez gospodarstwo domowe, czy firmę. Wartość oddanej energii nie będzie obarczona podatkiem PIT ani VAT. W teorii będzie więc to działać w ten sposób, że w zamian za energię odprowadzoną podczas słonecznych miesięcy, będzie można zakupić potrzebną energię, kiedy panele nie będą tak wydajne. Problemem dla prosumentów, czyli osób wytwarzających energię przy pomocy instalacji fotowoltaicznej może być trudność w przewidzeniu tego, jak będą zachowywać się ceny giełdowe.

Aby fotowoltaika się opłacała, należy spełnić kilka kryteriów. Po pierwsze należy sprawdzić dotacje, dzięki którym można zrekompensować część poniesionych wydatków. Środki pozyskane z takich miejsc mogą przyspieszyć zwrot z inwestycji nawet o kilka lat, gdyż montaż instalacji fotowoltaicznej potrafi sporo kosztować.

Inną kwestią jest moc instalacji fotowoltaicznej — po zmianach nie opłaca się tzw. przewymiarowanie, przez co instalacje będą lepiej dopasowane do potrzeb, a co za tym idzie — mniejsze i tańsze.

Niebagatelny wpływ na opłacalność tego typu instalacji ma też jakość montażu. Właściwie zamontowana fotowoltaika pozwoli uniknąć kosztownych napraw i, przede wszystkim, przestojów w działaniu, które to potrafią wygenerować naprawdę sporą stratę.

Absolutnie kluczowym elementem, jeśli chodzi o wpływ na opłacalność tego typu urządzeń, jest autokonsumpcja. Do sieci odsprzedajemy nadwyżki energetyczne, czyli to, co nie zostało spożytkowane przez urządzenia podczas pracy paneli. Zwykle podczas największej pracy instalacji, czyli w ciągu dnia, w domu przebywa mniej osób, zatem wykorzystywane jest tylko 20-30% energii, reszta zaś jest odsprzedawana, co jest dla prosumenta nieopłacalne (energia jest kupowana zwykle drożej, niż sprzedawana).

Istnieją jednak sposoby na zwiększenie autokonsumpcji. Jednym z nich jest wykorzystywanie produkowanej energii do ogrzewania wody, lub ogrzewania bądź schładzania pomieszczeń (przy których wykorzystywana jest pompa ciepła, bądź inne formy ogrzewania elektrycznego). Energię pozyskaną w ten sposób można także przechowywać, do czego służą magazyny energii.

Panele fotowoltaiczne — montaż

Montażem tego typu układów powinna zawsze zajmować się firma, która się w tym specjalizuje. Aby znaleźć tego typu przedsiębiorstwa, wystarczy wyszukać frazę jak na przykład "fotowoltaika Tarnów", czy "fotowoltaika Małopolska". W naszym kraju jest coraz więcej firm zajmujących się zakładaniem fotowoltaiki na naprawdę profesjonalnym poziomie. Jedną z często polecanych przez klientów jest JB Energia. Firma ta zajmuje się kompleksowymi działaniami, od przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej, do montażu paneli i podłączenia do sieci elektroenergetycznej.