Grypa atakuje. Więcej zachorowań niż w roku ubiegłym!

środa, 19.2.2020 09:09 1596 0

Cały świat żyje obecnie zachorowaniami na koronawirusa, a to właśnie grypa może być o wiele groźniejsza niż wirus z Azji. W Polsce tylko w okresie od 8 do 15 lutego odnotowano aż cztery zgony oraz 200 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W powiecie świdnickim w styczniu zachorowało blisko 6 tysięcy osób, czyli o półtora tysiąca mieszkańców więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku.

W ubiegłym sezonie grypowym 2019-2018 w powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce 150 osób. W tym roku statystyki przedstawiają się następująco: od września 2019 do połowy lutego 2020 zachorowało blisko 2,5 mln Polaków, odnotowano 15 zgonów z powodu grypy i jej powikłań.

W powiecie świdnickim w styczniu 2019 roku zachorowało 4290 mieszkańców. W tym roku liczba ta wzrosła i wynosi 5763 osoby. Najwięcej chorych stanowią pacjenci pomiędzy 15 a 64 r.ż. (2341) i dzieci do 14 lat (2587). Pacjentów po 65 r.ż. zachorowało 835. Być może wynika to z faktu szczepień, które najchętniej kupują osoby starsze. 

W statystykach świdnickiego Sanepidu widać jak na dłoni, że tendencja zachorowalności jest wciąż wzrostowa. Z roku na roku przybywa coraz więcej chorych. 

Same infekcje oddechowe spowodowane są około 200 typami różnych wirusów, które u każdego z nas wywołują zachorowanie średnio kilka razy w roku. Przeziębienie może nas dopaść przez okrągły rok, ale typowy sezon zachorowań trwa od połowy września do połowy kwietnia. Zwykle jeden raz w trakcie sezonu infekcji występuje szczyt zachorowań – wtedy, gdy atakuje wirus grypy.

Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

przestrzegaj zasad higieny oddychania- w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,

- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,

- jeżeli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe- twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,

- w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,

- unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi,

- unikaj masowych zgromadzeń,

- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.

OBJAWY, KTÓRE POWINNY ZANIEPOKOIĆ:

Nagłe wystąpienie choroby, gorączkę powyżej 39st. C trwającą 1-2 dni, dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znacznie osłabienie, zajęcie układu oddechowego objawiającego się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem, poczuciem ogólnego rozbicia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)