komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 7 kwietnia 2020

Rufina, Celestyna

Grypa atakuje. Więcej zachorowań niż w roku ubiegłym!

środa, 19.2.2020 09:09 , komentarze: 0 , odsłony: 967
kategorie artykułu:

Cały świat żyje obecnie zachorowaniami na koronawirusa, a to właśnie grypa może być o wiele groźniejsza niż wirus z Azji. W Polsce tylko w okresie od 8 do 15 lutego odnotowano aż cztery zgony oraz 200 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W powiecie świdnickim w styczniu zachorowało blisko 6 tysięcy osób, czyli o półtora tysiąca mieszkańców więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku.

W ubiegłym sezonie grypowym 2019-2018 w powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce 150 osób. W tym roku statystyki przedstawiają się następująco: od września 2019 do połowy lutego 2020 zachorowało blisko 2,5 mln Polaków, odnotowano 15 zgonów z powodu grypy i jej powikłań.

W powiecie świdnickim w styczniu 2019 roku zachorowało 4290 mieszkańców. W tym roku liczba ta wzrosła i wynosi 5763 osoby. Najwięcej chorych stanowią pacjenci pomiędzy 15 a 64 r.ż. (2341) i dzieci do 14 lat (2587). Pacjentów po 65 r.ż. zachorowało 835. Być może wynika to z faktu szczepień, które najchętniej kupują osoby starsze. 

W statystykach świdnickiego Sanepidu widać jak na dłoni, że tendencja zachorowalności jest wciąż wzrostowa. Z roku na roku przybywa coraz więcej chorych. 

Same infekcje oddechowe spowodowane są około 200 typami różnych wirusów, które u każdego z nas wywołują zachorowanie średnio kilka razy w roku. Przeziębienie może nas dopaść przez okrągły rok, ale typowy sezon zachorowań trwa od połowy września do połowy kwietnia. Zwykle jeden raz w trakcie sezonu infekcji występuje szczyt zachorowań – wtedy, gdy atakuje wirus grypy.

Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

przestrzegaj zasad higieny oddychania- w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,

- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,

- jeżeli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe- twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,

- w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,

- unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi,

- unikaj masowych zgromadzeń,

- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.

OBJAWY, KTÓRE POWINNY ZANIEPOKOIĆ:

Nagłe wystąpienie choroby, gorączkę powyżej 39st. C trwającą 1-2 dni, dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znacznie osłabienie, zajęcie układu oddechowego objawiającego się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem, poczuciem ogólnego rozbicia.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 6.4.2020 10:57
13
niedziela, 5.4.2020 15:05
niedziela, 5.4.2020 14:29
5
niedziela, 5.4.2020 08:58
5
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele