I Kłodzki Etno Jarmark

poniedziałek, 26.7.2021 13:27 435 0

Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk zaprasza na I Kłodzki Etno Jarmark realizowany w Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.
Cudze chwalicie swego nie znacie - ta popularna fraza zaczerpnięta z utworu Stanisława Jachowicza doskonale wpisuje się w kulturowe poszukiwania tożsamości, tradycji i etnografii Kłodzka. Etno Jarmark, jako powrót do korzeni zaprezentuje aktywność: kulturową, kulinarną, naturalną i artystyczną środowisk, działających na rzecz lokalnej społeczności.


Projekt realizowany jest w trzech obszarach tematycznych od początku czerwca, aż do końca wakacji:
1. Etno Kwiaty – otwierające I Kłodzki Etno Jarmark wystawą fotografii autorstwa Wojciecha Giży, pod nazwą „Rośliny Chronione Ziemi Kłodzkiej”, zwieńczonej przestrzenną instalacją Róży Kłodzkiej (pełnika europejskiego), w baśniowej oprawie kwiatowego kobierca, uformowanego w napis ETNO.

2. Etno Smaki – lipcowa odsłona I Kłodzkiego Etno Jarmarku, prezentująca produkty regionalne według dawnych, tradycyjnych receptur lokalnych manufaktur i kół gospodyń wiejskich. Uczestnicy będą mogli dosłownie i w przenośni zasmakować regionalnej kultury w czasie warsztatów kulinarnych. Obfite w lokalne produkty hand made stoiska zaprezentują m.in. Koło
Gospodyń Wiejskich z Jugowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Woliborzanki” z Woliborza.

3. Etno Kultura – w sierpniu I Kłodzki Etno Jarmark odbywa się pod hasłem szeroko rozumianej kultury. Przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowej Rudzie zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda z pięćdziesięcioletnią tradycją, najstarsza w kraju Górnicza Orkiestra Dęta z Nowej Rudy oraz grupa artystów malarzy Alfa Art. Dzięki ich aktywności uczestnicy poznają tradycję, kulturę i folklor Ziemi Kłodzkiej.

Wszystkie wydarzenia w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku organizowane są na terenie Parku Minieuroland w Kłodzku, który zorganizowany jest na wolnym powietrzu, w architekturze bez barier.

Inicjatywa ta umożliwi poznanie historii miejsca i regionu upowszechniając jego historię, etnografię, tradycje i rzemiosło artystyczne. Każdy z elementów Etno Jarmarku, tj. Etno Kwiaty, Etno Smaki i Etno Kultura przywołuje przeszłość regionu i ukazuje go we współczesnym kontekście. Szczegółowy kalendarz wydarzeń dostępny jest na stronie Organizatora - Fundacji Niesamowity Dolny Śląsk
http://fnds.pl/ 


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)