Inauguracja roku kulturalnego: koncert Anny Jurksztowicz

wtorek, 7.9.2021 08:40 917 0

W czwartek, 16 września o godz. 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się inauguracja sezonu kulturalnego. Podczas uroczystości wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz statuetka „Mecenasa Kultury”.

Prezydent, Beata Moskal-Słaniewska przyznała dwie nagrody dla: 

  • Marioli Szaciło-Mackiewicz za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury; 

  • Bartosza Łabudy za upowszechnianie kultury, w szczególności w zakresie edukacji muzycznej oraz współtworzenie i koordynację projektów muzycznych.

Ponadto, prezydent podjęła decyzję o wyróżnieniu Krzysztofa Dworenko - Dworkina za popularyzowanie Świdnicy poprzez kulturę. Symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” otrzyma firma Wagony Świdnica Sp. z o. o.

Mariola Szaciło-Mackiewicz jest polonistką w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Przez cztery dekady organizowała warsztaty dla olimpijczyków, przez 15 lat – Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne, a w latach 2001 – 2013 bardzo popularny wśród uczniów – Powiatowy Konkurs Wiedzy Filmowej. Od ponad 20 lat współpracuje ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, m. in. prowadząc cykliczne wywiady z aktorami i pisarzami, zajęcia z kreatywnego pisania w ramach „Rzeźni Poetyckiej”. Od ponad 10 lat należy do grupy teatralnej dorosłych alchemików. Jest autorką dramatu „Sami obcy” oraz cyklu 9 słuchowisk pt. „Sułkopodobni”, nagranych przez grupę Alchemików. Pani Szaciło-Mackiewicz współpracuje także z Parafią Ewangelicko – Augsburską, angażując się w promocję świdnickiego zabytku. Jest autorką wielu publikacji dot. Kościoła Pokoju. Wraz z Bożeną Pytel (autorką zdjęć) wydała autorską książkę pt. „Koniec świata zapachów”. Przez wiele lat współpracowała także ze świdnickim odziałem Ligi Kobiet Polskich tworząc Dyktanda Świdnickie i prowadząc tematyczne wykłady z okazji Dnia Kobiet. Nie zapomina o swych absolwentach, promuje ich dokonania, czego efektem są m.in. wywiady nagrane z prof. Politechniki Wrocławskiej Marcinem Drągiem, czy też udział w filmie dokumentalnym poświęconym grafikowi Mariuszowi Kędzierskiemu.  

Bartosz Łabuda od blisko dekady jest pracownikiem Świdnickiego Ośrodka Kultury. Odpowiada za organizację i marketing wydarzeń kulturalnych oraz koordynuje ruch amatorskich zespołów muzycznych. Realizuje takie projekty jak: „Truskawka”, „Rapsodia Świdnicka”, „Setka w Teatrze”, „Świdnickie Recenzje Muzyczne” oraz „Otwarta sala prób w klubie Bolko”. Pan Łabuda konsekwentnie buduje ofertę muzyczną ŚOK, jest autorytetem i wsparciem dla amatorskich grup muzycznych, animuje środowisko dzieci i młodzieży. W czasie pandemii pozostawał w stałym kontakcie ze świdnickimi grupami muzycznymi – pomagał w promocji, realizował nagrania, transmisje live. Jest osobowością, która przyciąga młodych ludzi do kultury. 

Krzysztof Dworenko-Dworkin jest prezesem Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, które prowadzi działalność zarówno lokalną, jak i ogólnopolską. Głównym jego celem jest popularyzowanie i opowiadanie historii Polski poprzez „żywe lekcje historii”, czyli rekonstrukcje historyczne. Pan Dworenko – Dworkin prowadzi zajęcia z młodzieżą, organizując wyjazdy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzięki jego inicjatywie świdniczanie uczestniczyli w takich produkcjach filmowych jak: „Czas honoru”, „Miasto 44”, „Most szpiegów”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, czy też „Dom pod dwoma orłami”. W Świdnicy i Świebodzicach prezentowana była wystawa jego prac wykonanych w ołówku, przedstawiająca postaci historyczne pt. „Polska jest w as i przed nami”. 

Inaugurację sezonu kulturalnego uświetni koncert Anny Jurksztowicz z gościnnym udziałem Krzysztofa Napiórkowskiego. Bilety w cenie 35 zł (przedsprzedaż), 45 zł (w dniu koncertu) są do nabycia w kasie Świdnickiego Ośrodka Kultury – sekretariat II piętro, Rynek 43 i internetowo na stronie sok.com.pl.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)