IV Liceum Ogólnokształcące przeszło do historii

poniedziałek, 8.6.2015 15:40 4639 5

O godzinie 15.00 rozpoczęła się sesja rady powiatu.

Interpelację złożył radny Krystian Werecki dotyczącą zmiany imienia nadanego III LO na to, które ma likwidowane właśnie IV LO.

Radni przegłosowali rozwiązanie Zespołu nr 3. Za likwidacją opowiedziało się 20 osób, 4 były przeciwne i 2 osoby wstrzymały się.

Na sali trwała również dyskusja dotycząca odrzucenia całkowicie stanowiska przedstawionego przez zrzeszenie związków zawodowych nauczycieli uczących w szkołach zarządzanych przez Powiat Świdnicki ws. likwidacji IV LO.

Głos zabrali radni Robert Garstecki i Ireneusz Pałac oraz pozostali radni opozycji. Komisja Oświaty nie wypracowała spójnego stanowiska w przedmiotowej sprawie.

- Państwo mylicie pojęcia. My nie likwidujemy szkoły mundurowej,  przecież młodzież ta wejdzie w skład III LO. Będą nosić mundury, uczestniczyć w uroczystościach, nic się dla nich nie zmieni - mówi Stanisław Szelewa.

- Z coraz większym zdumieniem słyszę to co mówi pan dyrektor Szelewa. Skoro nic się nie zmieni i nie zajdą żadne zmiany to po co to robić po 19 latach i dlaczego dopiero teraz?- skomentował radny Pałac.

Finalnie za odrzuceniem stanowiska związku nauczycieli zagłosowało 19 radnych, 7 osób było przeciwnych.

Kolejną uchwałą była ta dotycząca likwidacji IV LO. 19 osób opowiedziało się za, 7 było przeciwnych. Tym samym po 19 latach funkcjonowania jako osobny byt świdnicka mundurówka przestaje istnieć z końcem sierpnia br.

Młodzież będzie mogła kontynuować naukę w strukturach III Liceum Ogólnokształcącego. Od września ruszy nabór do 2 równorzędnych klas pierwszych, mundurowych. Pracy nie straci żaden nauczyciel ani pracownik administracji oraz obsługi. Niestety pomimo wielu pytań z sali radnych opozycji, nie usłyszeli oni argumentów, które wyjaśniałyby skąd takie stanowisko zarządu. Według nich za likwidacją szkoły nie przemawiają żadne aspekty finansowe a podnoszenie kwestii małej zdawalności matury przez uczniów IV LO jest tylko zasłona dymną.

***

Przeciwko likwidacji głosowali radni: Wojciech Murdzek, Ireneusz Pałac, Violetta Chorąży, Beata Nejman, Robert Garstecki, Barbara Burak, Urszula Ganczarek. 

Za likwidacją: Kazimierz Chajduga, Ryszard Chołko, Piotr Fedorowicz, Ryszard Gawron, Stanisław Jarzyna, Maria Karkowska, Ryszard Kuc, Szczepan Kownacki, Krystian Werecki, Alicja Synowska, Zygmunt Worsa, Paweł Ozga, Krzysztof Sołtys, Edmund Staniewski, Diana Szwed, Magdalena Urbańska-Malucha, Marek Zywer, Marek Żmuda, Tadeusz Szybiński.

Nieobecny podczas głosowania był Piotr Zalewski.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Kuba środa, 10.06.2015 04:48
Proszę podać nazwiska radnych, którzy byli za i przeciw likwidacji....
janek poniedziałek, 08.06.2015 21:55
i mój kochany PSL brał w tym udział :(
wtorek, 09.06.2015 00:43
Narodowy Agraryzm, Jedna droga dla kraju.
poniedziałek, 08.06.2015 20:06
Nie rozumiem, skoro nikogo nie zwalniają z nauczycieli i pracowników...
Antek Gadaliński aka canis poniedziałek, 08.06.2015 17:59
... a kto to Pałac ???