Jakie wymogi musi spełniać plac zabaw w miejscach publicznych – atesty

środa, 16.2.2022 09:47 1712

Plac zabaw dla dzieci spełnia wiele ważnych funkcji w rozwoju najmłodszych. Jest to nie tylko miejsce, w którym maluchy mogą zaangażować się w aktywność ruchową i oswoić się z nowymi bodźcami sensorycznymi, ale stanowią także centrum integracji z innymi dziećmi w ich wieku. Zatem jakie przepisy go dotyczą?

Place zabaw bywają w naszym kraju nazywane również ogrodami jordanowskimi. To określenie wzięło się od nazwiska doktora Henryka Jordana, któremu zależało na popularyzacji ćwiczeń fizycznych wśród dzieci i młodzieży właśnie poprzez zabawę na świeżym powietrzu. Dziś plac zabaw dla dzieci spełnia wiele ważnych funkcji w rozwoju najmłodszych. Jest to nie tylko miejsce, w którym maluchy mogą zaangażować się w aktywność ruchową i oswoić się z nowymi bodźcami sensorycznymi, ale stanowią także centrum integracji z innymi dziećmi w ich wieku.

Plac zabaw dla dzieci w miejscach publicznych – jakie przepisy go dotyczą?

Na kanwie prawa budowlanego place zabaw dla dzieci uznaje się za elementy małej architektury (podobnie jak kapliczki, wodotryski ogrodowe albo osiedlowe trzepaki). Wznoszenie małej architektury na prywatnych działka nie wymaga żadnego zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Kiedy jednak plac zabaw zostaje umiejscowiony w przestrzeni publicznej, zwłaszcza szkole lub innej placówce podlegającej pod Ministerstwo Edukacji, zgromadzone na nim sprzęty muszą posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa.

Jakie atesty powinien posiadać plac zabaw dla dzieci?

Urządzenia zamontowane w publicznym ogrodzie jordanowskim w pierwszej kolejności powinny czynić zadość unormowaniom unijnej dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE). Oprócz tego, huśtawki, ślizgawki, bujaki, piaskownice i inne elementy wyposażenia placu zabaw dla dzieci, muszą być zgodne z wytycznymi zawartymi w normach PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177. Spełnienie tego warunku zostaje potwierdzone odpowiednim Certyfikatem lub Deklaracją Zgodności. Te akredytowane dokumenty wydaje Instytut Nadzoru Technicznego z siedzibą we Wrocławiu. 

Obligatoryjne stosowanie powyższych norm nie wynika z ustawy o normalizacji, która kształtując status Polskich Norm, określiła je jako nieobowiązkowe. Jednak pomimo to na podstawie ustawy o bezpieczeństwie produktów i Prawa budowlanego, normy są stosowane jako odniesienie do oceny bezpieczeństwa w danym miejscu. Z punktu widzenia przepisów norm produkty przeznaczone na place zabaw mogą być badane przez Inspekcję Handlową.

Normy techniczne PN-EN 1176 i PN-EN 1177 zawierają wiele szczegółowych przepisów, których dokładna analiza zajęłaby znacznie więcej niż jeden krótki artykuł, ale jesteśmy w stanie wymienić kilka przykładowych wymagań:

  • Elementy urządzeń wykonane ze sklejki drewnianej muszą być zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych;
  • Na powierzchniach metalowych urządzeń nie może występować korozja;
  • Dziecko nie powinno mieć możliwości zaklinowania ręki, palca, głowy ani żadnej innej części ciała w otworach takich jak okienka, przestrzeń pomiędzy szczeblami drabinki lub przestrzeń pomiędzy stopniami schodków. Zgodnie z wyliczeniami twórców normy, dozwolone są otwory o średnicy poniżej 8 mm, między 25 a 89 mm lub powyżej 230 mm;
  • Siedziska huśtawek powinny być wykonane z gumy lub innego materiału amortyzującego uderzenie i zawieszone na łańcuchu;
  • Każda krawędź na placu zabaw musi być wykończona promieniem 3 mm;
  • Huśtawka wagowa musi posiadać elementy hamujące ruch (np. opony w miejscu, w którym siedzisko huśtawki dotyka ziemi).

Atestowane wyposażenie placu zabaw – zaufani producenci

Jak sprawdzić, czy producent urządzeń przeznaczonych dla publicznych placów zabaw posiada odpowiednie atesty? Na etapie poszukiwań wykonawcy w Internecie dobrym pomysłem jest dokładne przeczytanie, w jaki sposób przedsiębiorstwo opisuje swoje produkty. Przykładowo, witryna należąca do firmy Dol-ek posiada sekcję „O nas”, w której producent jasno zaznacza, że jego elementy małej architektury wykonywane są zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177.

Dlaczego atesty dla placów zabaw są ważne?

Dzieciństwo to czas odkrywania świata, przeżywania przygód i testowania możliwości własnego ciała. To oczywiste, że dziecko czasem się ubrudzi albo nabije sobie siniaka. Jednakże place zabawa, zwłaszcza te umieszczone w przestrzeni publicznej, nie powinny stwarzać niepotrzebnego ani zbyt poważnego ryzyko. W zabawie, tak jak w każdej innej sferze ludzkiego życia, bezpieczeństwo musi być stawiane na pierwszym miejscu.

Korzystanie z urządzeń od atestowanych producentów pomaga minimalizować ryzyko wypadków na placu zabaw i stwarzać dla dzieci prawdziwie przyjazną przestrzeń. Jest absolutnie konieczne także z tego względu, że publiczne place zabaw podlegają kontroli państwowych organów.