Asfaltownia w Żarowie. Znamy treść raportu oddziaływania na środowisko

wtorek, 22.1.2019 10:32 9397 8

Od 17 stycznia mieszkańcy Żarowa mogą zapoznać się z raportem oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Mowa o zamiarze budowy przez firmę Pro-Tra Building Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu asfaltowni na terenie miasta.

Z dokumentu wynika, że inwestor przy wyborze lokalizacji dla swojego nowego zakładu, brał także pod uwagę m.in. Strzegom i Jaroszów. O zamiarze budowy w Żarowie przesądził fakt przede wszystkim odległości asfaltowni od zabudowy mieszkaniowej i bliskie sąsiedztwo kamieniołomu w Łażanach, z którego dostarczany będzie surowiec do produkcji mas bitumicznych.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez zespół Green Consulting pod kierownictwem mgr Agaty Stempkowskiej, żarowianie nie muszą bać się nadmiernego hałasu oraz emisji rakotwórczych pierwiastków.

Emisja węglowodorów aromatycznych i alifatycznych, które w odczuciu mieszkańców mogą być najgroźniejsze dla zdrowia oraz znacząco wpłynąć na zachorowalność na różnorakie schorzenia, w rzeczywistości jest niewielka. Do węglowodorów, które mogą emitować się w trakcie pracy instalacji zaliczamy: fenol, benzo(a)piren, węglowodory aromatyczne ogółem oraz węglowodory alifatyczne ogółem. Węglowodory charakteryzują się różnym współczynnikiem kancerogenności. Dla wszystkich kontrolowanych WWA stężenia mierzone w trakcie przepompowywania bitumu (czyli w momencie kiedy emisja może być największa) osiągały wartości poniżej progu oznaczalności. Stężenia na stanowiskach pracy są na tyle niskie, że nie powodują zagrożenia dla pracowników codziennie narażonych na ekspozycję oraz nie będą negatywnie oddziaływać na mieszkańców oddalonych o kilkaset metrów od WMB. Dodatkowo, asfalty które będą wykorzystywane do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych zgodnie z przepisami Unii Europejskiej m.in. przepisami REACH oraz CLP nie są klasyfikowane jako substancje niebezpieczne - czytamy w raporcie.

W przeprowadzonych badaniach, z których wnioski zawarto w dokumencie, wynika, że choć fabryka w momencie jej budowy, ale już i samej eksploatacji będzie emitować hałasy, to nie wykraczać one będą poza przyjęte normy. Według autorów raportu, choć przedsięwzięcie będzie wiązało się także z emisją zanieczyszczeń do powietrza, nie będzie powodować ono przekroczeń dopuszczalnych norm. Tym samym ryzyko pogorszenia stanu jakości powietrza ma być niewielkie.

Zdaniem firmy Green Consluting budowa fabryki będzie wiązać się z rozwojem gospodarczym gminy oraz powiatu, a inwestycja powstanie w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Zakład ma pracować w systemie trzyzmianowym, zatrudnionych ma zostać 13 osób.

Na 12 lutego zaplanowano przeprowadzenie rozprawy administracyjnej, która odbędzie się o godz. 17.00 w sali kameralnej (I piętro) Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10 A. Z samym raportem mogą zapoznać się wszyscy mieszkańcy w siedzibie Urzędu Miejskiego w Żarowie, ul. Zamkowa 2 - piętro, pokój nr 20, w godzinach pracy urzędu, do 18 lutego 2019r.

Raport powstał na zamówienie firmy Pro-Tra Building Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Fabryka rakotwórczego asfaltu w Żarowie?

JB

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

wtorek, 22.01.2019 12:31
30 m komin- smród i rakotwórcze opary będą w Żarowie...
Żarowianin poniedziałek, 18.02.2019 18:24
Rok produkcji tej aswaltowni to 1998, została przywieziona z Niemiec...
wtorek, 22.01.2019 21:17
Hahaha najnowocześniejsze technologie- stara zdemontowana linia do ponownego montażu
A wtorek, 22.01.2019 21:43
Dokładnie! Złom z zagranicy, katastrofa ekologiczna gwarantowana!!
ps wtorek, 22.01.2019 18:22
Nie pozwólcie na to !! Bomba ekologiczna i rakotwórczy wpływ...
adaś wtorek, 22.01.2019 17:02
Kolejna asfaltownia na terenie powiatu??? Na granicy pomiędzy Modliszowem a...
Żarowianin wtorek, 22.01.2019 12:54
fakty naukowe są inne:w procesie produkcji materiałów izolacyjnych, lakierów, lepików, mas stosowanych do budowy nawierzchni dróg, jak również podczas wykonywania robót drogowych i prac dekarskich, asfalty są poddawane działaniu wysokich temperatur od 130°C do 250°C w celu ich uplastycznienia i upłynnienia. W procesach tych wydzielają się do powietrza stanowisk pracy dymy, które są złożonymi mieszaninami substancji szkodliwych o różnym charakterze chemicznym i różnym stopniu toksyczności. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia pracowników, głównie ze względu na możliwość występowania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne są substancjami bardzo toksycznymi. Stanowią one liczną grupę związków zawierających od dwóch do kilku, a nawet kilkunastu pierścieni aromatycznych w cząsteczce. Związków tej grupy jest ponadto 100, lecz z uwagi na ich toksyczność, oddziaływanie na człowieka oraz wielkość dostępnych informacji, najczęściej oznaczanych jest 17. Są to: acenaften, acenaftylen, antracen, benz(a)antracen, benzo(a)piren, benzo(e)piren, benzo(b)fluoranten, benzo(j)fluoranten, benzo(k)fluoranten, benzo(g,h,i)perylen, chryzen, dibenz(a,h)antracen, fluoranten, fluoren, fenantren, piren i indeno(l,2,3-c,d)piren. Liczne badania toksykologiczne i epidemiologiczne wskazują na wyraźną zależność pomiędzy ekspozycją na te związki a wzrostem ryzyka powstawania nowotworów
Raśko wtorek, 22.01.2019 12:03
Baju baj. Moi znajomi ze Strzegomia walczą bo takie cudo...