komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 24 czerwca 2021

Jana, Danuty

Dni Świdnicy bez koncertów, cięcia w inwestycjach i komunikacji

środa, 30.10.2019 18:45 , komentarze: 43 , odsłony: 17522
kategorie artykułu:

Od kilku miesięcy samorządowcy alarmowali, że sytuacja gmin może już ulec wkrótce diametralnym zmianom. I nie są to bynajmniej zmiany pozytywne. Podczas dzisiejszej sesji prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska wyliczyła na co w przyszłorocznym budżecie może zabraknąć pieniędzy.

- Do urzędu zaprosiłam dyrektorów placówek oświatowych, żeby przedstawić im nasze zamierzenia dot. roku przyszłego. Chciałam porozmawiać ws. rekompensat za strajk. Przedstawiliśmy też sytuację oświaty. Kieruję list do wszystkich pracowników oświaty, ponieważ dziś sytuacja w niej jest bardzo trudna, a w budżecie jeszcze trudniejsza z tego powodu. Podejmując się zadania jakie narzucił na nas rząd, spodziewaliśmy się, że w tej sferze nastąpią oszczędności. Niestety, innymi decyzjami wydatki na oświatę wzrosły w sposób znaczny (...). Dziś przykre jest to, że odbywa się to naszym kosztem. Szacujemy, że w roku 2019 łączne nakłady na edukację wyniosą ponad 72 miliony złotych. Subwencja po poprawkach i dodatkowej wpłacie wyniosła 39,4 miliona złotych. W przyszłym roku będzie znacznie gorzej, dla nas. Łączne wydatki wyniosą ponad 78 milionów, to jest 6,5 miliona więcej niż w tym roku. Subwencja wyniesie nieco ponad 40 milionów złotych, a wzrost wydatków łącznie to ok. 5 milionów złotych - mówiła prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Co to oznacza dla mieszkańców Świdnicy? Cięcia w wydatkach m.in. na kulturę i komunikację oraz także na inwestycje.

- Samorząd nie ma innych pieniędzy niż te, które sam wypracuje albo otrzyma jako udział w podatku – przede wszystkim – dochodowym. Co miesiąc wpływa do naszej kasy mniej o pół miliona złotych z tytułu zmian w podatkach. Jeśli utrzymałyby się zarobki i lepsza koniunktura w przyszłym roku, to nasz udział w  podatku PIT będzie wynosił ponad 76 milionów złotych. Wiemy, że kwota ta jest niższa o 8 milionów złotych. To są pieniądze, które nie wpłyną do budżetu - mówiła prezydent. - Nie będziemy mieli ok. 12 milionów złotych. Biorąc pod uwagę to, że mogą wzrosnąć ceny energii, nie wiemy już co wycinać. Wszystkie małe zadania odkładamy na półkę, zostawimy tylko to co dot. zadań z dofinansowaniem. Ograniczamy drastycznie środki na utrzymanie miasta. Cięcia dotkną też tzw. sfery miękkiej. Dyrektorzy instytucji kultury dostali już polecenie wycinania ze swoich planów imprez miejskich do, których jesteśmy przyzwyczajeni. Nie znajdą państwo w przyszłorocznym budżecie Dni Świdnicy, nie będzie koncertów bo nas na to nie stać. Zrobimy jeden dzień w rynku, z mała sceną z naszymi zespołami ze świętem dzika. Wszystkie pozostałe imprezy będziemy analizować. Zastanawiam się nad taką opcją, by ograniczyć niektóre kursy komunikacji - wyliczała prezydent. 

Prezydent podkreślała też, że w przyszłorocznym budżecie nie ma miejsca na zadłużanie miasta.

- Nie zwiększymy zadłużenia ani o złotówkę. Będziemy bardzo mocno pilnować wydatków - dodała. 

 

Wasze komentarze

Za Murdzka nie było tylu dyrektorów i zastępców co teraz...
czwartek, 31.10.2019 11:19 autor: świdniczanin
I DWA RAZY WIĘCEJ DŁUGÓW
niedziela, 03.11.2019 14:10 autor: świdniczanin
Ciekawe kiedy zgasi światło, za rok dwa plajta
czwartek, 31.10.2019 12:53 autor: Mel
Sprzedam mózg bo nie używam pisać na priv
piątek, 01.11.2019 14:18 autor: Mel
A mnie się wydaje że nieudacznikiem jesteś ty. Won stąd
czwartek, 31.10.2019 16:46 autor: Obywatel x
Ja zarabiam w tej chwili 4,2 tys na łapę bez...
czwartek, 31.10.2019 17:21 autor: kilkujadek
Tzn pomyliłem się w Świdnicy się zarabia najwiecej a w...
piątek, 01.11.2019 08:12 autor: kilkujadek
Kocham Piękna Swidnice
piątek, 01.11.2019 14:08 autor: kilkujadek
Owszem uwielbiam Świdnice ale nie jej gospodarzy i proszę się...
piątek, 01.11.2019 16:47 autor: kilkujadek
Chyba na bramy szklane kolo kosciola, bo najpewniej nie dla...
środa, 30.10.2019 20:45 autor: Swidniczanka.
Szkoda tylko że za nasze pieniądze , dzięki takim jak...
środa, 30.10.2019 22:50 autor: Bożena
A to dobre ! Murdzek jest postrzegany jako jeden z...
czwartek, 31.10.2019 01:04 autor: BA
Po pierwsze to pani powinna dostać tytuł Wielka Siostra. Chociaż zastanawiam się nad tytułem Wielka Kłamczucha. Część tych kłamstw zdementuję. Ale najpierw przypomnę, jak Murdzek na początku swojej prezydentury wyrzucił z pracy kilkadziesiąt osób. Niepolitycznych, wieloletnich, dobrych pracowników. Wiem co mówię, bo wśród nich była moja mama. Na jej miejsce od razu była przyjęta osoba ze Wspólnoty. Bez doświadczenia I kwalifikacji. Takich przypadków było wiele. Teraz o kłamstwach. To Markiewicz złożył wniosek o strefę. Tylko że rząd AWS wniosek uwalił "bo komuchom dać nie można". "Nieoceniona" była tu rola pewnego posła, który dziś za mega grubą kasę siedzi gdzieś w spółkach. Strefa droga pani mogła być w Świdnicy dwa lata wcześniej! Na szczęście Markiewicz nie był mściwy I kiedy to Murdzek wystąpił o strefę, a Markiewicz był posłem, to pomysł wspierał. To rząd Millera podjął decyzję o świdnickiej podstrefie. O długach pani tak bajdurzy, że słów brak. Murdzek brał kredyty na przejedzenie. Teraz są na inwestycje. Niech pani napisze może jakie brudne, właściwie zasyfione było miasto. Wstyd to był. Zaniedbane, zarośnięte parki, dziurawe chodniki, tynki lecące na ludzi, brud w rynku, osir padaczka, marazm i nędza. Przez 5 lat inwestycje to 300 milionów. W tym mieszkania socjalne, komunalne i TBS. Nowe sieci ciepłownicze. Odnowionych wiele zabytków, wyremontowane lodowisko czy nowy stadion. Mamy nowy żłobek, wyremontowany stary, rozbudowaną szkołę na Zawiszowie. I schronisko dla zwierząt.. Wreszcie robi się remonty chodników w całym mieście. Niech pani nie kłamie o oczyszczalni. Oczyszczalnię I zakład uzdatniania wody zbudował Markiewicz. Niech pani nie kłamie o Parku Centralnym. Murdzek chciał zabetonować pół hektara w środku, a teraz mamy cały park zrobiony. Niech pani nie kłamie o chodnikach. On nawet u siebie pod domem nie wyremontował. Niech pani nie kłamie o śmieciach - w 2014 był syf w całym mieście. Niech pani nie kłamie o Kongresie Regionów, bo jakby to była "autorska impreza Murdzka", to nikt nie mógłby jej zrobić w innym mieście. Niech pani nie kłamie o basenie odkrytym, bo to mieszkańcy wybrali w budżecie obywatelskim. Niech pani nie kłamie o budżecie obywatelskim, bo na Leśnej do dziś straszą pomurdzkowe ruiny. Niech pani już nie kłamie. I da nam od siebie odpocząć.

czwartek, 31.10.2019 22:11:10 autor: Swidnica.pl

Ciężko takie bzdury czytać.
czwartek, 31.10.2019 22:45 autor: świdniczanka
Jak sobie nie radzę to winni są oni ...
czwartek, 31.10.2019 07:36 autor:
I co ? Było warto ?
środa, 30.10.2019 23:13 autor: Prawda
środa, 23.6.2021 08:30
wtorek, 22.6.2021 09:38
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec