komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 14 sierpnia 2020

Alfreda, Euzebiusza

Dofinansowanie do in vitro w Świdnicy? Są na to spore szanse!

środa, 6.11.2019 14:28 , komentarze: 30 , odsłony: 11702
kategorie artykułu:

In vitro to czasami jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka nawet 1,5 miliona polskich par. Sama procedura to spory wydatek finansowy i nie każdego stać na jego poniesienie. Z pomocą więc od kilku lat przychodzą samorządy. Czy w Świdnicy uda się przekonać radnych do akceptacji projektu dofinansowania tej metody leczenia?

Nowa technologia jaką jest in vitro pomaga na całym świecie parom, które z różnych powodów zdrowotnych nie mogą w sposób naturalny spłodzić dziecka. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, powszechnie zwany rządowym programem in vitro, ruszył 1 lipca 2013 roku i miał potrwać do końca 2019 roku. Niestety, w 2016 roku rząd PiS stwierdził, że to za duże obciążenie dla budżetu i finansowanie zlikwidował. W zamian pacjentki otrzymały „dostęp” do naprotechnologii, metody naturalnego zajścia w ciążę opierającą się m.in. na obserwacji organizmu. W sieci próżno jednak szukać dziś miarodajnych wyników efektywności takiego leczenia, ponieważ rząd zaprzestał ich kontrolowania. I choć program kosztuje podatników ok. 100 milionów rocznie, to wiadomo jedynie tyle, że z ok. 600 par, które zgłosiły się w początkowej fazie trwania projektu, u 70 (czyli nieco ponad 8,5 proc.) potwierdzono ciążę. Dla porównania program in vitro kosztował ok. 260 milionów złotych. Z danych na kwiecień 2019 roku wynika, że urodziło się wówczas aż 22 tys. dzieci, przy czym pary wciąż mogą korzystać z zamrożonych zarodków.

W Świdnicy walkę o wprowadzenie dofinansowania podjęła 33-letnia Anna Gromek, mieszkanka miasta, której choroba, zwana endometriozą, skutecznie utrudnia zajście w upragnioną ciążę. Wcześniej, bo w 2014 roku radni z lewicy złożyli projekt uchwały o stworzeniu programu zdrowotnego metodą pozaustrojową na dwa lata. Wówczas ostro skrytykował ten pomysł m.in. biskup Ignacy Dec.

- Metoda zapłodnienia pozaustrojowego nie ma nic wspólnego z leczeniem, ponieważ nie rozwiązuje choroby niepłodności. Tym bardziej niezrozumiałe wydaje mi się tworzenie programu zdrowotnego, którego przedmiotem miałoby być stosowanie wspomnianej metody – napisał w wydanym tuż przed sesją oświadczeniu.

- Na chwilę obecną będę pisała wniosek skierowany do władz miasta i gminy o dofinansowanie do in vitro w Świdnicy. Do wniosku będą potrzebne podpisy osób zainteresowanych i popierających tą działalność. Wkrótce zaczniemy je zbierać - napisała Anna Gromek. Póki co w internetowej ankiecie za wprowadzeniem projektu opowiedziało się ponad 140 osób. Tych zainteresowanych jest na pewno więcej.

- Są rzeczy ważne i są rzeczy ważniejsze. Dla mnie możliwość wspierania wszystkiego, co dotyczy zdrowia jest rzeczą priorytetową. Sam pomysł, aby dofinansować procedurę In vitro, szczególnie teraz, kiedy pary starające się o dziecko nie mogą liczyć na takie jak wcześniej wsparcie ze strony rządu uważam, że jest to dla samorządów  bardzo ważne. Znam dzieci z In vitro, znam rodziny, które zdecydowały się, nie mogąc w inny sposób doczekać się potomstwa, na taką niełatwą przecież drogę. To cudowne dzieci, wspaniale się rozwijają. Przypomnę, że w Świdnicy propozycja wprowadzenia programu dotyczącego dofinansowania In vitro już kiedyś padła. Była to inicjatywa złożona przez klub radnych SLD, którego wtedy byłam członkiem. Sięgnęliśmy wtedy do wzorców częstochowskich, gdzie rozwiązania takie funkcjonują od lat. Coraz więcej miast decyduje się na ten krok, bo to rzecz wręcz cudowna móc wspomóc ludzi, którzy starają się o to, by mieć własne, biologiczne dzieci. Jeżeli radni będą skłonni taki projekt poprzeć, będę bardzo szczęśliwa i myślę, że wiele przyszłych mam także - mówi nam prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Do tematu wrócimy. 

 

Wasze komentarze

In vitro jest to metoda sztucznego zapłodnienia,gdzie stwarza się w sztuczny nienaturalny sposób wiele ludzkich żywych zarodków.Z każdego z tych zarodków mógłby narodzić się człowiek.Niestety w wyniku selekcji przeważnie tylko jeden zarodek ma szanse na przeżycie.Tak życiem ludzkim nie wolno się bawić.Przeważnie też tak jest,że ci co są za in vitro (niby za życiem)Są też za aborcją .Przeciw życiu.Wiem,że wielu się narażę.Ale jak chodzi o życie to milczeć nie wolno.Nikt nie ma prawa mówić,że ten zarodek się wszczepi a tamte żywe i rozwijające się z których też mogłyby się dzieci narodzić to się zamrozi a potem i zniszczy.

środa, 06.11.2019 17:01:43 autor:

Polskie prawo zabrania niszczenia zarodków.
środa, 06.11.2019 20:16 autor: ...
No tak .Są zamrażane .A potem i tak zostają ...
czwartek, 07.11.2019 13:56 autor:
ZAMILCZ!
środa, 06.11.2019 15:34 autor: Ja
Bo co ??
środa, 06.11.2019 16:40 autor:
A Ty ile zainwestowałeś bo ja sporo sfinansowałem kilka procedur...
środa, 06.11.2019 20:20 autor: Szczęśliwy Tata dziecka IVF
Ja ma to gdzieś czy ktoś chce czy nie chce...
środa, 06.11.2019 20:26 autor:
wtorek, 11.8.2020 15:42
poniedziałek, 10.8.2020 13:21
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki