komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 25 lutego 2020

Wiktora, Cezarego

Zakonnice sprzedały dawny szpital

piątek, 8.11.2019 13:55 , komentarze: 33 , odsłony: 10928
kategorie artykułu:

Teren po dawnym szpitalu przy ulicy Westerplatte w Świdnicy wraz z zabudowaniami został sprzedany. Tak wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Inwestorem ma być przedsiębiorca z Wrocławia. Niestety, nie udało nam się skontaktować ze zgromadzeniem.

Gmach dawnego powiatowego szpitala zakon św. Elżbiety odzyskał w 2010 roku. Od początku siostry zapewniały, że mają pomysł na zagospodarowanie obiektu i najpewniej znajdzie się w nim jakiś dom opieki. Nadzieja powróciła na nowo przed kilkoma laty, ponieważ zakonowi udało się podpisać umowę przedwstępną z niemieckim inwestorem. Finalnie ten z transakcji się wycofał. W między czasie z powierzchni ziemi zniknął budynek byłego prosektorium czy tzw. pawilony. Lokale mieszkalne wybudował tam deweloper.

Po pożarze, który strawił część dachu budynku głównego, zakon wystąpił do konserwatora zabytków o zgodę na wyburzenie. Ten odmówił. Decyzję podtrzymało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu tego roku w odpowiedzi na interpelację radnych klubu Wspólnoty Samorządowej, świdnicki magistrat ustalił, że zakon planuje ponowną sprzedaż gruntów oraz budynków. Zgromadzenie złożyło też kolejne odwołanie od negatywnej decyzji konserwatora zabytków.

W końcu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Elżbietanki. 

Śledczy prowadzą postępowanie w trzech kierunkach: niedopełnienia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym poprzez zaniechanie uzupełnienia powstałych sukcesywnie braków w substancji budynku, oraz nieumyślnego zniszczenia i uszkodzenia zabytku. Prokuratorzy sprawdzą także czy stan budynku może grozić bezpośrednim niebezpieczeństwem katastrofy budowlanej. Zabezpieczono również zgromadzoną dokumentację.

Na dzień dzisiejszy w księgach wieczystych ujęty jest zakon. 

 

 

Wasze komentarze

Ja myślę, że polski kościół jest bogatszy od polskiego państwa. A miliardy płyną. O zgrozo. Szpital powiatowy sprzedały siostry.
piątek, 08.11.2019 17:11 autor: autor
A tobie jak ktoś coś bezprawnie odbierze to nie będziesz chciał odszkodowania.Wielką łaskę będą ci robić jak coś zwrócą co bezprawnie zabrali.Z dotacji nie korzystasz,na dzieci jak je masz pieniędzy nie dostajesz.Z darmowej służby zdrowia nie korzystasz.Za pobyt w szpitalu płacisz itd.Dla ciebie ważne jest po co się sądziły i odzyskały to co było ich własnością i prawnie im się należało.Ale ,że wszelkiej maści dranie przychodzili tam ,kradli co się dało .Dewastowali cały obiekt i doprowadzili do ruiny to ci się podoba.To nie jest według ciebie wina szabrowników ,że cały obiekt zdewastowali.Jakby tam nikt obcy nie wchodził bezprawnie na nie swoją własność to budynek byłby do dziś w dobrym stanie i można by go było zagospodarować albo za ładną cenę sprzedać.A ile zakładów pracy zostało po 89 r.zlikwidowanych i budynki popadły w ruinę .A następnie zostały sprzedane jak sądzę za mocno zaniżoną cenę często obcym zagranicznym inwestorom .Tak jak np. Renifer i wiele innych.To było ok.Najpierw doprowadzenie do ruiny a potem sprzedaż.Co tego nie widzisz.

sobota, 09.11.2019 11:08:04 autor:

Cnoty w spódnicach!!! Zapier.... do pola!!!
sobota, 09.11.2019 19:40 autor: Gość

Komentowałem już wcześniej. Zakonnice nic nie mogły "odzyskać "" bo ten obiekt już przed II Wojną był /od lat 20-tych / własnością Państwa Niemieckiego a nie własnością jakiegoś zakonu. Państwo Polskie, po roku 1945 przejęło obiekt jak wszystkie inne obiekty na terenie całych tzw. Ziem Zachodnich. Po drugie, budynki obiektu, zgodnie ze swoim przeznaczeniem wchodziły w skład Szpitala Garnizonu Twierdzy Świdnica do końca wojny, a po II Wojnie dalej miesił się w nich szpital tyle, że miasta i powiatu Świdnickiego.Więc obiekty zostały zakonnicom darowane przez wspaniałomyślne Państwo Polskie i do tego w całkiem dobrym stanie technicznym, prawie na biegu po wyprowadzeniu "szpitala" do Latawca. Dalsze losy obiektu, w rękach nowych " właścicieli "jego dewastacja, dekapitalizacja poprzez pożar, są widoczne jak na załączonym obrazku. Kończąc, odzyskuje się tylko swoje ale cudzym jest się obdarowanym. I tak jest prawda.
sobota, 09.11.2019 06:21 autor: mieszkaniecCo za ironia stał spalony źle sprzedały źle co za naród.
sobota, 09.11.2019 12:58 autor: Czytelnik

Siostrzyczki maja glowe do interesow!Jak prezes Pis-u!I
piątek, 08.11.2019 21:31 autor: autorka

Złodziejki pier.......
piątek, 08.11.2019 19:57 autor: DSW

A teraz nowy inwestor wyburzy ten "wątpliwy" zabytek i wybuduje piękne apartamentowce....
piątek, 08.11.2019 19:11 autor: adaś

Złodzieje w sutannach
piątek, 08.11.2019 18:46 autor:

COZ, BIEDNE PRZEWIELEBNE- a kasa gdzie- i na co poszla
piątek, 08.11.2019 16:42 autor:

Może nabywcą jest guć , guć , guć ... Tupnął nogą i siostrzyczki mocno zjechały z ceny ...
piątek, 08.11.2019 16:16 autor: listek w zadu

Co za problem sprawdzić kto kupił? wystarczy po adresie lub nr działki na stronie "księgiwieczyst.pl" (koszt to 40 zł). Chyba dla takiego dużego portalu to nie jest duży koszt.
piątek, 08.11.2019 14:48 autor: zakonnica

Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D